VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podomní prodejci v Bělé: nové finty, balamucení a lhaní. I starosta byl bezmocný

Sám starosta Nové Bělé Lumír Bahr šel dělat pořádek s trojicí mladých mužů, kteří obyvatelům v tomto městském obvodě v minulých dnech nabízeli „výhodnější tarify". Nicméně narazil, protože si předem sjednali schůzky, nedovedl proti nim nic podniknout!

2.4.2017
SDÍLEJ:

Smlouvy, které podle obchodníků smlouvami nebyly, ukázala Deníku Pavlína Sojčíková Dernická (na snímku vlevo). Podomní prodejci měli průkazky společnosti X Energie, ta však odmítla, že by je kdy vydala.Foto: Deník/Radek Luksza

„Podomní obchodníky nám hlásili na úřad sami občané. Po dohodě s jednou paní jsem si na ně počkal. Dorazili přesně na tři hodiny odpoledne, jak se s ní domluvili po telefonu. A právě tato skutečnost jim podomní prodej umožnila. Když jsem to konzultoval se strážníky, vysvětlili mi, že při sjednané schůzce nic neporušují. Tím pádem mají podomní prodej zlegalizovaný a není na ně metr," popisoval Lumír Bahr.

Samotnému nabízení „výhodných tarifů" totiž předcházelo volání sympatické slečny, jež se představovala jako zástupkyně národní energetické firmy ČEZ. A ta například jedné novobělské seniorce navykládala, že za ní posílá techniky, protože „nebyla na schůzce na obecním úřadě". Starosta k tomu řekl, že kvůli elektřině se ani žádná nekonala. Obchodníci každopádně „uměli mluvit", vypadali připravení na klienty.

„Mamince taky navykládali, že přijdou na kontrolu hodin. Tři nad ní stáli tak dlouho, až se chystala podepsat papíry, aniž by věděla, co v nich vůbec je," pokračovala Pavlína Sojčáková Dernická, která si nejprve zkontrolovala a ofotila průkazky návštěvníků… a potom je vykázala z domu.

O podomní prodej se v její rodině pokoušel třidvacetiletý Dominik a devatenáctiletý Lukáš s mladíkem bez průkazu (ten tvrdil, že se teprve zaučuje). „Zkoušejí to přes úspory domácnosti, na elektřinu a plyn lidé slyší. Ale tím, že se vydávají za ČEZ, lidem lžou. Proč nepřiznají barvu a nejdou do čestného boje o klienty?" prohlásila Sojčáková Dernická.

Dominik, Lukáš a spol. přitom byli pravděpodobně tuplovaní lháři. Alespoň podle vyjádření společnosti X Energie, jejímiž průkazy se oháněli. „Tyto jsme nevydali ani je neautorizovali. Naše společnost případ prověřuje a zváží také právní kroky kvůli poškozování jejího dobrého jména," sdělil mluvčí Petr Podzimek.

Upozornil rovněž, že všichni obchodní zástupci X Energie „jsou povinni řídit se etickým kodexem prodejce, jehož součástí je mimo jiné nařízení o striktním dodržování a respektování obecních vyhlášek". Lukáš, Dominik a spol. podle Podzimka použili v Nové Bělé dokumenty konkurenční společnosti, které slouží k uzavírání smluv o sdružených službách dodávek energií.

Na případ reagovala také společnost ČEZ, která o neseriózních a agresivních praktikách podomních prodejců dobře ví. „Statistiky si k tomu ale nevedeme. V některých případech se opravdu zástupci konkurence vydávají i za pracovníky ČEZ. Ty naše je jednoduché poznat podle doplňků oblečení," sdělil její mluvčí Vladislav Sobol.

Praví zástupci ČEZ totiž nosí firemní kravaty (muži) a šátky (ženy), na odznacích v klopě a kožených deskách na dokumenty mají její logo. Při pochybnostech, jak Sobol dodal, stačí zavolat na klientskou linku 840 840 840.

Pozor na spěch a nátlak!
Obvyklým postupem neseriózních obchodníků je podle mluvčího ČEZ Vladislava Sobola spěch a nátlak. Tito prodejci přicházejí s údajně „výhodnější" nabídkou, ale ve skutečnosti vedou klienta k tomu, aby dodavatele změnil. Když si to zákazník uvědomí, bývá pozdě dříve „výhodná" smlouva obsahuje často výrazné sankce za její vypovězení. Další prodejci lidem tvrdí, že jdou kontrolovat stav jejich smlouvy, nechají si nadiktovat potřebné údaje a vše pak podepsat… Tím klient opět stvrzuje smlouvu o změně dodavatele. „I v případě, že jde o seriózní nabídku, není vhodné podepisovat nic hned na místě. Je dobré požádat obchodníka o návrh smlouvy, všeobecné obchodní podmínky, platné ceníky a kontakty. Až poté si nabídku v klidu prostudovat a ozvat se, pokud zaujala," poradil Sobol.

Autor: Radek Luksza

2.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení nového internetového seriálu Lajna natáčeného v Havířově.
10

Jiří Langmajer si střihne roli hokejového trenéra

Hráz Žermanické přehrady
AKTUALIZUJEME
12

Řeky jsou plné, po dalších deštích se v noci a v pátek mohou vylévat z koryt

Falešný kontrolor je prý drzý jako opice

Před falešným inspektorem České obchodní inspekce varují podnikatelé z centra Ostravy i dalších částí města. Přitom jen před několika dny policisté informovali o dopadení podobného „vykuka".

Medvědí česnek hledají huňáči po zimním spánku

Jasně zelené podlouhle široké listy medvědího česneku najdete v těchto dnech v lužních a listnatých lesích, na stinných a vlhkých místech. Pozor ale na záměnu s jedovatou konvalinkou vonnou nebo ocúnem jesenním! Medvědí česnek snižuje krevní tlak, utišuje revma, dá se z něj připravit třeba i víno.

Kterak manželé Pončovi z Ostravy vrátili Itálii kus historie

Život je plný náhod. Ta, která se stala Jiřímu a Aleně Pončovým z Ostravy, by se dala zařadit do kategorie tajuplných…

Za pokácenou starou lípu stojí nová, plus dvě další

Happy end vzala pro členy Spolku obyvatel družstva z vilové kolonie v Ostravě-Zábřehu kauza pokácené asi devadesátileté lípy.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies