VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Farníci nejen z Ostravy pomohli dětem v Afghánistánu

Lógar, Ostrava /FOTOGALERIE/ - Příslušníci 8. jednotky Provinčního rekonstrukčního týmu v silách ISAF, kteří působí již od srpna loňského roku v provincii Lógar, své úsilí zaměřují nejen na doprovod civilních expertů v distriktech provincie Lógar, ale realizují i vlastní projekty ve prospěch místních obyvatel, a to zejména v distriktech Pul-e Alam a Khoshi.

18.2.2012
SDÍLEJ:

Předání peněz a podání ruky. Foto: rnt. Tomáš J.

Získávají finanční prostředky od organizací i soukromých dárců v České republice. Jedním z přispěvovatelů byli i občané několika moravských farností, které oslovil s žádostí o pomoc kaplan jednotky kapitán Josef Konečný, jehož domovskou posádkou je Velitelství výcviku Vojenská akademie ve Vyškově.

Samotné realizaci projektů vždy předchází celá řada zdlouhavých jednání s vládou a představiteli jednotlivých ministerstev a institucí. Výsledkem je vytipování zájmových oblastí, projektů a jejich následné uskutečnění.

„Společně se svými kolegy jsem hledal způsob, jak využít finanční prostředky v Lógaru co nejefektivněji. Vojáci ze skupiny civilně-vojenské spolupráce CIMIC/PSYOPS realizovali projekty zejména v oblasti školství. Spolupracovali s dívčími i chlapeckými školami, kde se jim podařilo zajistit desítky projektů. Zabezpečovali opravy a výstavby několika školních studen. Nedostatek pitné i užitkové vody a vysoké teploty v letních měsících totiž znepříjemňují žákům výuku,“ vysvětluje situaci náčelník skupiny CIMIC/PSYOPS kapitán Pavel V.

„Například do školy Bebe Amina v Puli Alam si přinášely děti vodu v barelech. Pro dva tisíce žáků, z nichž jedna třetina se učí ve stanech, to opravdu nestačilo. Výstavba nové studny pomohla dětem i pedagogům zlepšit studijní podmínky,“ dodává. Výstavbu studny ve škole Bebe Amina zabezpečila 8. jednotka PRT z finančních prostředků získaných od hnutí Na vlastních nohou „Stonožka“.

Pomoci žákům a žákyním smíšené školy Bebe Amina se rozhodli i dva příslušníci 8. jednotky PRT vojenský kaplan Josef Konečný a major Zdeněk U.

Kurzy pro lógarské ženy a děti

„Finanční sbírku českých farníků jsme využili na nákup šesti tun palivového dříví, jehož pořízení je v afghánských podmínkách velmi nákladné. Od prosince do března mají žáci v Lógaru zimní prázdniny, protože školní třídy se nevytápí. Je zde málo zalesněných ploch, v Lógaru téměř žádné, a to je důvodem vysoké ceny dřeva na trhu, které si škola nemůže dovolit. Díky tomuto nákupu bude moci ředitelka školy Nafisa Baha otevřít v rámci zimních prázdnin výukové kurzy pro lógarské ženy a děti,“ říká kaplan jednotky kapitán Josef Konečný.

Kurzy zpříjemní všem účastnicím zimní čas, ženy si doplní vzdělání a v rámci rodinné výchovy se budou věnovat základům péče o dítě a domácnost, ručním pracím, vyšívání a výrobě dekoračních předmětů z korálků. Ty pak většinou prodávají na tržnicích, a tak alespoň částečně přispívají do rodinného rozpočtu.

„Do školy jsme jeli s českými vojáky osobně, abychom se přesvědčili, že jsme peníze lidí ochotných pomoci neinvestovali zbytečně. Setkali jsme se s paní ředitelkou a byli jsme překvapeni nejen jejím zájmem o provoz školy, ale i angažovaností v politickém životě,“ popisuje návštěvu v Puli Alam kapitán Konečný.

„Paní Nafisa Baha patří k ženám, které jsou nakloněny komunikaci s PRT. Je aktivní členkou ženské šury v hlavním městě provincie Lógar Puli Alam a Výboru pro rozvoj distriktu Pul-e Alam. Se zahájením školního roku plánuje také otevření mateřské školky. Toto zařízení, do něhož lógarské ženy umístí své děti, jim umožní se lépe uplatnit na trhu práce a zároveň se jejich dětem dostane odborné pedagogické péče,“ popisuje setkání.

Život lidem v Lógaru ztěžuje především nestabilní bezpečnostní situace. „Za vlády Talibanu nesměly do škol chodit dívky a jsem rád, že situace se za těch několik let změnila, i když peněz se lidem opravdu nedostává,“ vysvětluje situaci velitel 8. jednotky PRT podplukovník Pavel Andráško. Lidé v Afghánistánu si potřebu vzdělání uvědomují. V samotné škole Bebe Amina výuka probíhá ve třech kamenných budovách.

Dívky se fotí nerady

„Ačkoliv jsou děti rozděleny do tří směn, je kapacita tříd nedostatečná a v letních měsících se ti nejmenší učí ve dvou stanech postavených v areálu školy. V lavicích většinou sedí po třech. Chybí sešity i učební pomůcky a podmínky ve třídách jsou velmi skromné,“ vysvětluje své postřehy major Zdeněk U.

Dívky se nerady fotografují. Na rozdíl od chlapců, kteří si fotografování vysloveně užívají, si starší žákyně zakrývají obličeje a vyhýbají se pohledům. Není to nic neobvyklého, tradice v Afghánistánu vytváří rodinné zázemí a ženy zde stále chodí v burkách, ačkoliv oficiální nařízení, které přikazuje ženám nosit na veřejnosti burku, už v zemi neplatí více než deset let od pádu radikálního islámského hnutí Taliban.

Většina dívek školy Bebe Amina chce ve studiu dále pokračovat i po ukončení základní školy. Vše záleží na jejich rodičích, zda jim to dovolí, nebo je co nejdříve provdají. Změny vedoucí k rovnoprávnosti žen a mužů pokračují v Afghánistánu pomalu, přesto je stále více těch, kteří si uvědomují, že možnost chodit do školy pro ně znamená velký krok dopředu.

Poděkování za pomoc patří farnostem Luleč, Hradisko, Břest, Vyškov, Rychtářov, Dědice, Topolany a Ostrava-Zábřeh. Díky lidem z těchto farností mohla 8. jednotka PRT pomoci nejen škole Bebe Amina, ale z finanční sbírky přispět i na výstavbu volejbalového hřiště v areálu školy v distriktu Khoshi.

mjr. JOLANA FEDORKOVÁ

18.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Soud v Ostravě poslal do vazby školáka, který přepadl důchodkyni

Ilustrační foto.

Žena na Ostravsku při silniční kontrole napadla policistu

HLASUJTE: Vyberte ze seznamu Deníku nejoblíbenější provozovnu kraje

/SOUTĚŽ DENÍKU/ K létu neodmyslitelně patří posezení na předzahrádkách s chlazeným pivečkem v ruce, sklenicí nebo třeba setkání s kamarádkou u ledové kávy. Vyberte z našeho seznamu hospůdek, barů a podniků Moravskoslezského kraje tu nejoblíbenější.

Pokuta za rychlost může dovolenou pořádně prodražit

Nástrahy čekají například v opravovaných úsecích v Rakousku, kde jsou automatické radarové systémy.

Fifejdská nemocnice musí vyplatit dítěti mnohamilionové odškodné

Bezmála dvacet milionů korun musí podle soudu zaplatit Městská nemocnice Ostrava za nedostatečné vyšetření dítěte, které vedlo k vážnému poškození jeho zdraví. Odškodné za špitál uhradí ostravská radnice.

Voda v nádržích v kraji je s výjimkou Brušperku vhodná ke koupání

Tropické teploty v posledních dnech přímo vybízejí k ochlazení v některé z vodních nádrží. Kvalitu vody v nich pravidelně zkoumají hygienici.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies