VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PŘEDVOLEBNÍ INVENTURA: Vlajková loď ztroskotala, jinak jsou na Jihu spokojeni

Volby do obecních zastupitelstev se kvapem blíží. Kteří lidé vládli největším ostravským obvodům i menším obcím na Ostravsku uplynulé čtyři roky, a zda stihli naplnit své volební sliby?

17.8.2014 8
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Martin Pleva

PŘEDVOLEBNÍ INVENTURAvychází pravidelně každý čtvrtek v tištěném vydání Deníku.

Nejlidnatější ostravský obvod volil v komunálních volbách v roce 2010 oranžovou. Sociální demokracie tak převálcovala všechny své soupeře. Pozici starosty si udržel Karel Sibinský, který ještě v předchozím volebním období nahradil sociálního demokrata Otakara Veřovského.

Po boku Karla Sibinského stáli a stojí pouze tři místostarostové. Radim Miklas (ODS), Pavel Planka (ČSSD) a František Dehner (ČSSD), ten je však ve funkci místostarosty až od roku 2013. Nahradil totiž Radima Lauka, kterého zastupitelé Jihu odvolali z funkce místostarosty v únoru minulého roku kvůli jeho údajným machinacím s přihláškami nových členů strany a také s placením členských poplatků pro jemu blízké straníky. Lauko přišel také o členství v ČSSD, za které do úřadu nastoupil.

Mezi prioritami, se kterými šli tehdy kandidáti sociální demokracie do předvolební kampaně, bylo zajištění větší bezpečnosti občanů obvodu a pokračování v projektech týkajících se oprav podchodů, komunikací, parkovacích míst a škol. To se ve většině případů dařilo i podle obyvatel obvodu.

„Třeba podchody jsou opravené moc hezky, ať už v Hrabůvce, na Dubině nebo ve Výškovicích. Co si ale já pamatuji, jedním ze slibů byl také ten, který se týkal krytého aquaparku. O tom už se mluví snad pět let. Loni se říkalo, že bude nejpozději v roce 2015, pak že snad vůbec nebude. No a ten výmysl s dodávkami, které musí parkovat mimo obydlená sídliště, jak se to týkalo i větších SUV, no to byla síla. Teď už je to myslím nějak upravené," řekla Deníku Jarmila Kačmarová.

Největší investice *rekonstrukce obytného souboru Jubilejní kolonie, kde bylo investováno celkem 110 milionů korun, během posledního roku dalších sedm milionů korun do úpravy ploch.
Největší průšvih *nepodařilo se zahájit II. etapu výstavby Vodního areálu Jih (krytý aquapark), přestože je hotová projektová dokumentace a je dokonce je vydáno stavební povolení. Politické klima a pletichaření v řadách ČSSD, která tuto stavbu měla jako „vlajkovou loď" volebního programu, nakonec realizaci díla znemožnily.
Největší událost *loňský zářijový mítink Dělnické strany sociální spravedlnosti na náměstí SNP v Zábřehu. Akce, které se zúčastnilo zhruba tisíc osob, přerostla v protiromskou demonstraci, proti které museli zakročit policejní těžkooděnci.

Anketa: Co se podle vás povedlo/ nepovedlo končícímu vedení Ostravy-Jihu?

Milada Beňová, 62 let, Zábřeh:

Určitě se povedla realizace venkovního vodního areálu u náměstí SNP, vídávám tam chodit hodně lidí. Škoda, že není ještě postavený ten krytý aquapark. Starosta také pořádá pravidelně jednou měsíčně zdarma program pro seniory v Akordu.

Silvie Kacafírková, 43 let, Hrabůvka:

Končící vedení toho udělalo dost, jsou opravené cesty, chodníky, podchody. Já bydlím v ulici Alberta Kučery a v blízkosti je bar Ponorka, v noci je kolem hrozný hluk, tak to by se mohlo změnit. Ještě mi vadí, že před Venuší dali zákaz vjezdu.

Karla Stefanová, 34 let, Zábřeh:

Vše funguje, vedení radnice se podle mě snaží. Jsou opravené podchody, na Nový rok bývá krásný ohňostroj. Co bych vedení vytkla, je málo dětských hřišť a pískovišť. Maminy tak s dětmi chodí do nákupních center, místo toho, aby byly s dětmi na vzduchu. Jedním z podařených projektů podle mě byla také celková rekonstrukce kina Luna tady v Zábřehu.

Jan Hrib, 75 let, Hrabůvka:

Myslím si, že současné vedení se hodně snaží. Líbí se mi novoroční ohňostroj nebo vyvěšování májky. Opravili nám také u kostela podchod. Jsem s vedením spokojený. Nic po mně nechce a já zase nechci nic po něm.

Kateřina Báňová, 24 let, Hrabůvka:

Mně se tady moc dobře bydlí. Jsem tady spokojená, všechno je blízko. Ale podchod, který je před poliklinikou opravený, se pomalu rozpadá, všichni v mém okolí si na to stěžují.

PROSKOVICE

V čele proskovické radnice stojí starostka Marie Matějová (SNK). Koalice vytvořena nebyla. V zastupitelstvu měli slovo představitelé všech zúčastněných volebních stran a politických sdružení. Od roku 2010 se v Proskovicích uskutečnilo mnoho projektů a další jsou plánovány. Jedním z největších úspěchů je vybudování víceúčelového hřiště díky dotacím z Evropské unie, které slouží žákům Základní školy a Mateřské školy v Proskovicích, sportovním oddílům obce, ale také jako rekreační vyžití občanů.

VRATIMOV

Stranou, která v posledních komunálních volbách ve Vratimově zvítězila, je ČSSD. Koalice v obci vytvořena nebyla. V zastupitelstvu měli slovo představitelé všech zúčastněných volebních stran a politických sdružení. Starostkou města je Dagmar Hrudová ze strany ČSSD a místostarostou Ivo Kičmer ze strany KSČM. Ve Vratimově se za poslední volební období podařilo postavit kanalizaci v ulici Na Podlesí nebo opravit chodníky. Další akce a projekty se ve Vratimově rozjíždí.

POLANKA NAD ODROU

Starostou Polanky nad Odrou je Pavel Bochnia, zastupující spolu s místostarostou Jiřím Malíkem stranu SNK, která v komunálních volbách v roce 2010 vyhrála a vytvořila koalici s ČSSD. Za čtyřleté volební období se obci podařilo splnit svůj volební program. Došlo například k rekonstrukci základní i mateřské školy nebo opravě místního hřbitova. Od loňského roku probíhá důležitá rekonstrukce Dělnického domu, který nabízí prostory pro sportovní i kulturní vyžití.

STARÁ VES NAD ONDŘEJNICÍ

Starostou je v končícím volebním období Dalibor Dvořák, zastupující SNK, a místostarostou Jaromír Chvostek (SNK). Koalice v obci vytvořena nebyla. V zastupitelstvu měli slovo představitelé všech zúčastněných stran a politických sdružení. Ve Staré Vsi nad Ondřejnicí byly zrealizovány projekty, spolufinancované Evropskou unií. Předmětem prvního projektu byla stabilizace sesuvu nad pravým břehem Ondřejnice a druhý měl za úkol ozelenění obce.

NOVÁ BĚLÁ

V posledních komunálních volbách zvítězila v Nové Bělé strana KDU-ČSL. Koalici vytvořila spolu se stranou ODS. Starostou obce je v končícím volebním období Vladimír Stuchlý, zastupující stranu KDU-ČSL, a místostarostou Tomáš Nováček, představitel ODS. Mezi významné události v Nové Bělé patří především zahájení výstavby mateřské školy v letošním roce a její dokončení v příštím roce nebo zajištění moderního vybavení technického dvora, včetně jeho krytého stanoviště.

HRABOVÁ

Starostou Hrabové je Rostislav Naď (ODS) a místostarostou Jan Dvořák (ČSSD). Koalici vytvořila Občanská demokratická strana spolu s Českou stranou sociálně demokratickou. V Hrabové byly v uplynulém volebním období například uskutečněny dva projekty, spolufinancované Evropskou unií. Šlo o výstavbu cyklostezky, tedy nové komunikace i s chodníkem, která vede mezi křižovatkou s ulicí Paskovskou a mostem přes řeku Ostravici, a výstavbu dětského sportoviště ZŠ Paskovská. 


Autor: Martina Koziolová, Redakce

17.8.2014 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:
Přípravný hokejový zápas: ČR - Slovensko, 23. srpna 2017 v Třinci. (zleva) Sklenička David, Gernát Martin a Bartošák Patrik.
33

Debutant Bartošák: Čekal jsem dlouho, škoda prohry

Ostravská radnice. Ilustrační foto.

Navrhněte Seniora roku

VIDEO: Netradiční VIP louka v centru Ostravy budí pozornost

/FOTOGALERIE/ Květinový experiment v ostravských Komenského sadech budí zaslouženou pozornost nejen obyvatel města, ale také jeho návštěvníků. Kolem VIP louky budou i koně chodit „po špičkách“.

Na Olešné se rýsuje nový adventure golf

Adventure golf má být nově vystavenou atrakcí vedle místeckého aquaparku, který sídlí v lokalitě přehrady Olešná.

Lev se poprvé trefil za Vítkovice, Ostravané v Langnau slavili

Hokejisté Vítkovic si připsali druhé vítězství v rámci turné po Švýcarsku. V úterý zdolali svěřenci kouče Jakuba Petra Langnau 4:3.

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Muž, který během nesmyslné potyčky jednoho člověka zabil a dalšího zranil, dostal dvanáct let  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení