VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příprava k obraně státu v Ostravě? Učitelé jsou pro, žáci to berou jako hru

Střelba ze vzduchovky, překážková dráha či silový trojboj pro děti, školení o krizových situacích a zkušenostech z nasazení vojáků v cizině pro jejich učitele. I tak vypadá v praxi program POKOS, probíhající v režii Krajského vojenského velitelství Ostrava.

5.6.2017
SDÍLEJ:

Na cvičení Safeguard 2015 předvedla jednotka sedmdesáti záložáků střežení objektu ostravského letiště. Ilustrační foto.Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Armáda potvrzuje zájem jak základních, tak středních škol. „Naši lektoři v květnu v průběhu dvou dnů vyškolili téměř 150 pedagogů. Předávali jim informace o českých ozbrojených silách i s poznatky o zahraničních operacích a nabízeli zapojení moravskoslezských škol do branných soutěží, jako je Wolfram, Battlefield či Legie," popisuje jeho mluvčí Martin Ogořalek.

Učitelé podle něj oceňují zejména možnost spolupráce s vojáky při vzdělávání svých žáků a studentů.

Přípravu občanů k obraně státu (POKOS) uskutečňují například v ZŠ Porubská 832 v Ostravě-Porubě.

Příprava občanů
k obraně státu 
POKOS je podle armádního webu nedílnou součástí plánování obrany státu. Zákonná povinnost občanů bránit svou vlast totiž s profesionalizací AČR nezaniká. Příprava k ní je dobrovolná a má (nestanoví-li zákon jinak) vzdělávací charakter.

„Vloni jsme se zapojili právě do soutěže Wolfram, nazvané po paravýsadku vyslaném ve druhé světové válce z Londýna do protektorátu. A za několik týdnů se na našem školním hřišti koná ostravské oblastní kolo pro tuto soutěž," sděluje zástupkyně ředitele Eva Černochová.

Dnešní doba je podle ní nicméně jiná, než před třiceti čtyřiceti lety, kdy se na takzvanou brannou výchovu kladl nemalý důraz. „Srovnávat se to nedá. Nynější děti jinak přemýšlejí, mají jiné zájmy. Aktivity v programu POKOS si s obranou státu zatím příliš nespojují. Berou je jako zpestření výuky," tvrdí kantorka neodvažující se spekulovat, nakolik by se měla žáky učit třeba topografie.

„Na druhé straně děti pochytí od vojáků i potřebné věci. Od péče o svou fyzickou kondici po znalosti první pomoci. Dozvědí se i něco z našich dějin," míní zástupkyně ředitele. Přidává také zkušenosti z jedné z branných soutěží: žáci toho měli po vyzkoušení silových disciplín doslova plné zuby. „Pokud se dnes zajímají o vojáky, tak bohužel prostřednictvím počítačových her," doplňuje.

Wolframu se účastní i 7. ZŠ ve Frýdku-Místku, kde v květnu dělali tamní oblastní kolo soutěže. „A naše družstvo ve složení Veronika Konečná, Adéla Rožková, Ondřej Groch a Ondřej Špetla postupuje ze třetího místa do krajského finále ve výcvikovém prostoru vojska v Libavé," chlubí se ředitelka Iveta Zechová.

Sedmá ZŠ podle ní POKOS prakticky zahrnuje do svého vzdělávacího programu. „Děti by měly tuto problematiku začít chápat. Prolíná se proto občanskou výchovou, vlastivědou, přírodopisem. Škola měla na školení u vojáků v Ostravě svého zástupce, jenž získané poznatky předává dále. Samotnou brannou soutěž brali žáci s nadšením a moc se jim líbila," poznamenává ředitelka.

V chápání AČR je POKOS žádoucí pro „formulování hodnotového systému mladých lidí". „Projekt přispívá k přípravě dětí a mládeže v krizových situacích, k brannosti, vlastenectví a rozvoji fyzických dovedností," dodává Jaroslav Hrabec, velitel Krajského vojenského velitelství Ostrava.

Autor: Radek Luksza

5.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Třinec si z Vítkovic odvezl všechny body

Den rekordů, na kterém handicapovaný kulturista Daniel Minster utáhl na invalidním vozíku nákladní automobil Tatra (do vzdálenosti 252cm).
25

Vozíčkář vytvořil český rekord. Nákladní Tatru táhnul přes 2,5 metru

Ochlazování na 33 až 34 °C. Lékaři tak zachraňují mozkové buňky novorozenců

Jediným pracovištěm v Moravskoslezském kraji, které tuto metodu používá, je oddělení neonatologie Fakultní nemocnice Ostrava.  

Běžecký svátek v ulicích Ostravy

Zdaleka nejen pro vytrvalce je Craft Run Fest, který se uskuteční v neděli v centru Ostravy.

Rodičům předškoláků zatím pokuty neudělují

Zákon a vyhláška o povinném předškolním vzdělávání ukládají pětiletým dětem pravidelnou pětidenní docházku s nejméně čtyřmi hodinami denně ve státem uznané školce.

Fantazie! Vítkovice vyválčily bitvu v Chomutově, Vladimír Růžička poprvé padl

/FOTOGALERIE/ Dlouho se zdálo, že o vítězi v souboji Pirátů s Vítkovicemi rozhodne jedna branka. Nakonec rozhodla až ta druhá, a bylo to v prodloužení. Ostravané obrali po trefě namlsaného Tybora vedoucí Chomutov o pozici neporaženého týmu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení