Lidé nahodokvasu ochutnávali jitrnice, zabijačkovou polévku či pečenou husu, zapíjeli je burčákem, svařákem nebo pivem. Šišku salámu či plechovku piva mohli získat i bez toho, aby za ně museli zaplatit. Hned u vstupu na horní nádvoří byl totiž strom hojnosti – javor ověšený jídlem, stačilo si pro něho vylézt po laně. „Jednoduché to nebylo, mám z toho provazu odřené ruce, ale dokázal jsem to,“ konstatoval jeden z úspěšných lezců.

Kdo měl chuť na něco sladkého, mohl si vybrat z nabídky místních pekáren nebo ochutnat královskou čokoládu. „Máme s manželkou v Ostravě-Porubě malou čokoládovnu. Vyrábíme ručně pralinky a různé figurky, dodáváme je například na zámek Sychrov. Objíždíme s našimi výrobky také různé dobové jarmarky a trhy,“ uvedl Pavel Přebinda ze stánku plného čokoládových dobrot.

Hodokvas byl spojen s tradičním jarmarkem. V jednom ze stánků nabízeli například potřeby do kuchyně z dubového dřeva. „Vyrábí je můj manžel, většinou na soustruhu, ale některé ručně. Například vydlabání této lžičky trvá asi půl hodiny,“ řekla Helena Kanalošová z Orlové.

Všechny stánky včetně pódia, kde vyhrávala kapela Klapeto nebo se odehrávaly šermířské souboje, byly umístěny na horním nádvoří a v hradní pevnosti. Vstup na dolní nádvoří, které se dostavuje, je nyní zakázán.

Děti, které spolu s rodiči zamířily na hrad, se mohly zapojit do soutěží. Například o největšího jedlíka frgálů. S přehledem ji vyhrál dvanáctiletý Dominik. „Nebyl to vůbec problém,“ konstatoval chlapec, který si spokojeně odnášel výhru.