Skeptičtí Ostravané už si museli říkat, že Komenského sady se potřebné rekonstrukce nedočkají zřejmě nikdy. Od prvních plánů na úpravy do dneška už uplynul nějaký ten rok a kromě dílčích opatření se stále nic nedělo.

Teď už to ale snad konečně vypadá, že park na břehu Ostravice projde ozdravnou kúrou. Rozpočet na ni se sice snížil z původních více než tří set milionů korun na zhruba osmdesát milionů, i tak ale přijdou viditelné změny. Město Ostrava už projekt začalo v tomto týdnu prezentovat na svých internetových stránkách.

„Vlastní znovuoživení Komenského sadů je natolik významnou investicí pro obyvatele města, že se vedení radnice rozhodlo celý záměr veřejnosti představit. Naším cílem je umožnit občanům, aby se vyjádřili k tomu, jaký park by chtěli mít, jaké aktivity jim zde chybí nebo co by bylo možné na zpracovaném projektu zlepšit a doplnit,“ říká Michal Bayer z tiskového oddělení ostravského magistrátu.

Za radnicí bude promenáda

Podle architekta Radima Václavíka z ateliéru Atos-6, který stojí za projektem na proměnu Komenského sadů, přinesou chystané úpravy jednak nové prvky, jednak řád do budoucna, podle kterého půjde park dále rozvíjet. „Komenského sady se nestanou arboretem, ale příjemným lidovým parkem,“ míní Václavík.

Nejvýznamnější změny čekají prostory za budovou Nové radnice, kde by měl být vytvořen společensky atraktivnější prostor. Vznikne tam promenáda podél nábřeží s novými lavičkami a možností posezení s výhledem na řeku. Otevřít směrem do promenády by se měl i prostor venkovní části Radniční restaurace.

Ifografika revitalizace Komenského sadů
INFOGRAFIKA: Červené body zachycují místa, kterých se revitalizace týká. Archiv města Ostravy

„Další úpravy proběhnou kolem busty Komenského. Kolem ní už bude jen nízký živý plot a také několik laviček k posezení. O kousek dál pak vznikne okrasné jezírko s altánkem, kde se budou moci pořádat třeba nejrůznější kulturní akce,“ nastiňuje Radim Václavík.

Součástí projektu je také úprava komunikací – část z nich bude asfaltových, aby vyhovovaly třeba i bruslařům, část bude s přírodním povrchem pro klidné pěší procházky. V prostoru za radnicí má být položena kvalitní reprezentativní dlažba. Rozšíří se i veřejné osvětlení.

„Další věci bude možné dodělat časem, jako třeba větší jezero v severní části parku nebo pítka s vodou, o které lidé také často žádají. Místo bude i pro případné umístění uměleckých děl,“ dodává Václavík s tím, že v projektu nebyla řešena ani čtyřřadá lipová alej, která by zatím měla zůstat zachována.

Rekonstrukce může začít v březnu

Podle současných odhadů magistrátu by předpokládaná délka realizace měla být v rozsahu 14 až 15 měsíců. „Stanovení zahájení prací je v rámci tohoto projektu poněkud složitější, protože náplní projektu jsou i práce, které jsou velmi ovlivněny vegetačními cykly zeleně,“ podotýká Michal Bayer.

V případě hladkého průběhu přípravných prací by rekonstrukce mohla být zahájena na počátku března příštího roku. V ceně zhruba osmdesáti milionů korun jsou zahrnuty výsadby, úpravy zpevněných ploch a komunikací, realizace vodního prvku, výstavba altánu i technická infrastruktura.

„Chceme docílit toho, ať jsou Komenského sady pro lidi atraktivní, příjemné a bezpečné, ať se tam Ostravané cítí spokojeni. Proto se pak bude muset pečlivě dbát i na údržbu,“ uzavírá architekt Václavík.

Ve zkratce…
Komenského sady, centrální městský park v srdci Ostravy, patří k nejrozsáhlejším městským parkům v České republice. Má rozlohu okolo třiceti hektarů a roste v něm asi tři tisíce stromů.

Atos-6: Koupaliště i první pasivní kancelářská budova

Autorem projektu na proměnu Komenského sadů je ateliér Atos-6 známého architekta Radima Václavíka, který do tajů architektury a urbanismu začal pronikat na počátku devadesátých let minulého století.

Patřil k vůbec prvním, kdo se po sametové revoluci začali zabývat problematikou Dolní oblasti Vítkovic, v roce 1994 vytvořil studii na Technický skanzen pro toto místo, která dostala ocenění Ekologický projekt roku. Známá je i jeho urbanistická studie řešící propojení Slezskoostravského hradu, zoo a právě Dolní oblasti Vítkovic.

„S Kamilem Mrvou a Davidem Florykem jsme na jaře 2005 založili neziskové sdružení Centrum nové architektury. Začali jsme pořádat výstavy a přednášky na podporu rozvoje soudobé architektury a urbanismu v celém ostravském regionu,“ připomíná Václavík další aktivitu.

K jeho realizovaným návrhům patří například úpravy prostor na Letním koupališti v Porubě, kde navrhl podobu Tropico baru či zvlněných opalovacích ploch ze dřeva. Povedená je i rekonstrukce Domu s pečovatelskou službou v ulici Gajdošově či nejnověji stavba první pasivní administrativní budovy v České republice, kterou podle Václavíkova projektu postavila společnost Intoza v lokalitě Hulváckého kopce.

„Měli bychom se poučit z chyb, které se staly v kauze městských jatek, Karoliny nebo třeba výstavby mnoha neměstotvorných plechovek nevytvářejících veřejný prostor u bývalého Stadionu odborářů. Nemůžeme si dovolit ponechat veřejný prostor svému osudu a myslet si, že se to samo nějak vyvine,“ zdůrazňuje Václavík, který svůj zájem o rozvoj Ostravy předává také studentům na VŠB-TUO, kde učí.
Co byste chtěli mít v Komenského sadech? Pište své názory do diskuse u článku na www.msdenik.cz. Své dotazy a připomínky můžete posílat také na e-mailovou adresu sady@ostrava.cz, kterou pro tyto účely zřídil ostravský magistrát.

Prezentaci projektu revitalizace se město věnuje i na svých webových stránkách, kde najdete nejen anketu, ale také interaktivní mapu projektu s vizualizací nových úprav. Anketa potrvá do 16. září 2011 a naleznete ji zde - Revitalizaci Komenského sadů.