VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radek John: Ostraváci si zaslouží, aby nebyli ohrožováni na zdraví

Ostrava - Tvůrci filmu Bony a klid 2, který navazuje na slavný snímek z 80. let, pořádají před jeho květnovou premiérou sérii besed. Mezi nimi nechybí ani novinář Radek John, který se na filmu spolupodílel. 

4.4.2014
SDÍLEJ:

Radek JohnFoto: Deník/Karel Pech

Radek John je ale také politik a lídr Věcí veřejných v letošních volbách do Evropského parlamentu. V pátek na webových stránkách odpovídal na dotazy čtenářů Deníku.

Ve čtvrtek jste měl besedu v Ostravě. Jak vnímáte toto město?

Když vystoupíte z auta v Ostravě, bouchne vás do nosu katastrofálně znečištěné ovzduší. Léta se mluví o tom, že by se s tím mělo něco dělat, ale nedělá se nic. Obyvatelé Ostravy si přitom zaslouží, aby nebyli ohrožováni na zdraví více, než obyvatelé jiných regionů. Je třeba se spojit v europarlamentu s poslanci z těch zemí, kde mají podobně znečištěné regiony - Polsko, severní Itálie, Francie a Německa. Je třeba lobovat za to, aby EU prioritně řešila situaci v těchto regionech. Je to užitečnější než nesmyslné navyšování podílů obnovitelných zdrojů, které bude stát násobně výše a přinese násobně menší efekt. Jinak v Ostravě jsem byl na besedě k filmu Bony a klid 2, který bude mít premiéru den před volbami do Europarlamentu. A samozřejmě otázky z publika se týkaly nejen filmu a rozkrádání veřejných peněz v ČR, ale i eurotunelů, které nám hrozí. Ostraváci jsou přímý, tvrdí a hodně naštvaní. Mají na to právo, stejně jako mají právo na to, aby se jim nežilo hůř než v jiných částech ČR

V čem nám podle vás euro uškodí? Vždyť lidi, vláda se zde tetelí, jen aby ho měla.

Všude, kde euro přijali, podražily všechny služby, všechno zboží a vrostla i inflace. Navíc v okamžiku přijetí eura bude ČR muset poslat do Bruselu přes 300 miliard korun na úhradu dluhů těch zemí eurozóny, které si žily nad poměry. Kde na ČR vezme peníze? Zvýšíme si tím náš státní dluh na úhradu dluhů jiných zemí? Není to turecké hospodářství? Nezavázali jsme se k pevnému termínu přijetí eura. Nikdo nás nemůže nutit, abychom ho přijali, když nám to způsobí velké ekonomické problémy.

Nejste jako korouhvička? Chvilku říkáte EU ano, chvilku EU ne. Do čeho by nám tedy EU neměla podle vás mluvit?

Já například už léta prosazuji rozšíření možností nutné obrany napadených ve vlastním domě. Dnes může být v této zemi člověk odsouzen za to, že byl nucen bránit se útočníkovi ještě před příjezdem policie. Těch lidí, co se ocitnou ve vězení, jsou desítky. Co na tom, že kdyby se nebránil, mohl skončit třeba v hrobě. Je třeba, aby se napadení doma mohli bránit jakýmikoliv prostředky a nemohli být za to potrestáni. A víte, jak se k tomuto problému staví EU? Navrhuje výrazné zpřísnění legálního držení zbraní, jejich typů i účelů držení zbraní. Paní komisařka Malmströmová se ze svého teplého křesla v Bruselu nemusí vžívat do role seniora ze Šluknova, který se zamyká i přes den na tři západy a nemá šanci ubránit se těm, kteří násilně vniknou do jeho obydlí, když mu EU zakáže prostředek sebeobrany.

Sám sebe nazýváte eurorealistou. V čem je EU dobrá a v čem nikoli?

Ano, jsem eurorealista. EU je třeba ovlivňovat zevnitř a bránit se proti nesmyslným nařízením. Vymezit, co jsou naše záležitosti, do kterých nám EU nemá co mluvit. A žádat po ní naopak, aby sjednotila legislativu členských států tam, kde je to užitečné. Když má EU například kompetence v oblasti rozhodování o geneticky modifikovaných potravinách (GMO), vzdává se jich ve prospěch jednotlivých států přes to, že Evropa je jedno velké pole a potřebuje v otázce geneticky modifikovaných potravin jednotný přístup, nikoli „každý pes jiná ves". Včely totiž jaksi nebudou respektovat hranice jednotlivých států, takže negativa geneticky modifikovaných potravin se přenesou i do států, které je zakážou.

Na stránkách VV jste si povzdechl, že zatímco jste dva roky pracovali na důležitém zákonu, ty samé dva roky vás systematicky pomlouvala média, že o zákonech z dílny VV naše česká média moc neinformuji a od většiny z nich se dnes dočkáte leda tak sprosté manipulace. Nebylo by při vašem novinářském talentu pro společnost prospěšnější, kdybyste se vrátil ke své původní profesi a ukázal kolegům z médií, jak mají správě informovat?

Žurnalistika je prima. Publikoval jsem spoustu odhalení, ale v realitě se nezměnilo nic. Podle staré známé pravdy není nic staršího než včerejší noviny. Bylo třeba jít do politiky, kde se člověk umaže, kde ho zostouzejí, mediálně likvidují ti, které ohrožuje. Ale kde může něco změnit. Prosadil jsem například zavedení trestní odpovědnosti firem, znovuzavedení odposlechů na korupční kauzy, což zrušila Topolánkova vláda, znovuzavedení možnosti policistů nahlížet do daňového řízení, což také zrušila Topolánkova vláda, a ztížila tak vyšetřování zejména krádeží veřejných peněz. Prosadil jsem ustavení nezávislého policejního prezidenta, který se zasadil o nezávislost policie, takže konečně začala vyšetřovat lumpárny politiků, což do mého nástupu na ministerstvo vnitra nedělala.

Celý rozhovor najdete na www.msdenik.cz

Autor: Redakce

4.4.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fajna dílna na Hlubině nabízí prozatím tři dílny, za několik měsíců přibudou další a větší!
13

Na Hlubině vznikl ráj pro kutily

Natáčecí den nového českého televizního filmu Dukla 61 v prostorách Dolu Žofie v Orlové.
1 10

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

O sbírku na obnovu kostela je zájem. Na spáleništi se pracuje

Pod záštitou města Třince se uskuteční benefiční akce pro obnovu kostela Božího Těla v Gutech, který se před dvěma týdny stal obětí žhářského útoku. Na místo dohlíželi strážníci městské policie a město se pustilo do bezpečnostního kácení ohořelých stromů v blízkosti spáleniště.

Nedokázal jsem si pomoci, tvrdil facebookový pedofil

Bdělost rodičů z Ostravy zachránila ani ne třináctiletou dceru před fyzickým setkáním se sexuálním zvrhlíkem. Tomu cestou na schůzku s nezletilou nasadili policisté pouta přímo na ulici.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Úředníci už tuší, kdo zasvinil vodu

/FOTOGALERIE/ Žádná saponátová pěna, plovoucí výkaly a odpudivý zápach. Myslivci ze Staré Bělé neskrývají radost z lepšícího se stavu potůčku tekoucího do slepého ramene Odry ve Výškovicích. Méně nadšeni však budou ti, kteří do něj odpady vypouštěli!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení