VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rekonstrukce v okolí Havlíčkova náměstí komplikuje život lidem v Porubě

Obyvatelé městského obvodu Ostrava-Poruba v okolí Havlíčkova náměstí už více než dva měsíce žijí jako na staveništi. Lokalitu obývají převážně staří lidé, nejen ti se teď s blížící se zimou ptají, co bude dál.

3.11.2014 14
SDÍLEJ:

Staveniště. Místo chodníků se místní musí pohybovat po zemině, suti a kamení tvořící nerovnoměrný povrch. Foto: Deník/Lukáš Kaboň

V místě, kde býval chodník a komunikace, na které denně parkovaly stovky aut, nyní jezdí bagry přepravující zeminu a kopou dělníci. Mnoho hlavních vchodů vedoucích do obytných domů je znepřístupněno, lidé se tak domů dostanou pouze zadními vchody nebo přes staveniště před domem. To dělá problém zejména těm, kteří se hůře pohybují.

Při investiční akci městského obvodu Poruba Rekonstrukce Havlíčkova náměstí v Ostravě-Porubě dojde k opravě severní a jižní část náměstí a ulice Bohuslava Martinů po celé své délce od Hlavní třídy po ulici Opavská. Silnice dostane nový povrch a vzniknou zde nová parkovací místa. „Projekt je zpracován tak, aby vznikla šikmá parkovací stání na obou stranách náměstí. Díky tomu získají místní lidé přes 160 nových míst pro svá vozidla," uvedl vedoucí odboru technického a provozního Jan Cieslar. Rekonstrukcí prochází i chodníky, které budou nově ze zámkové dlažby. Parkovací stání už vznikla v ulici Bohuslava Martinů a šestačtyřicet nových míst již slouží řidičům. Na vnitřní straně parku navíc vznikne in-linový ovál v délce přes šest set metrů. Vizualizaci městský obvod nemá k dispozici.

„Chápu, že si chodníky a cesty na Havličáku zaslouží rekonstrukci, a jsem za to ráda. Oba mí rodiče však chodí pomocí berlí a s obtížemi. Přibližně dvakrát týdně je vozím k doktorovi. Do dvora jejich domu žádná další příjezdová cesta není, takže musím auto odstavit o dvě ulice dále a pomoct jim tam dojít. Zdravému člověku nevadí, když se cestou k autu projde, ale většina těchto starých lidí si teď nedojde ani do Hrušky na nákup, kterou mají pár set metrů před domem," postěžovala si Deníku padesátiletá Kateřina.

Naštvaní jsou i řidiči, kteří nyní nemají kde parkovat. „Situace s parkováním zde byla vždy komplikovaná. Parkovalo se podélně kolem celého parku a nakonec řidiči začali odstavovat auta i částečně na chodník. Jednosměrka tak byla z obou stran obestavěna vozy. Ty všechny nyní nemají kde zaparkovat! Trnu, když jedu vpodvečer z práce a přemýšlím, kde tentokrát a jak daleko od domu zaparkuju," svěřil se Deníku jeden z místních rezidentů, třiapadesátiletý Jiří.

Do konce roku chodníky

Lidé plánovanou rekonstrukci a výstavbu vítají, ale děsí je, s jakou rychlostí pracovníci firmy COLAS CZ, která má realizaci na starosti, postupují. „To nemohou do Vánoc stihnout! Proč se s rekonstrukcí nezačalo už na jaře? Co budeme dělat, až začne mrznout a stavební práce se zastaví?" ptají se. Podle stavbyvedoucího se posunul předpokládaný termín dokončení prací kvůli blíže nespecifikovaným komplikacím. „Do konce roku 2014 chceme stihnout dokončit chodníky, ale záleží na počasí. Na jaře by pak měla být hotova dostavba zpevněných ploch parkovišť, chodníků, vozovky a kontejnerových stání na obou komunikacích Havlíčkova náměstí. Od května budeme pokračovat s rekonstrukcí ulice Bohuslava Martinů," přiblížil stavbyvedoucí Josef Rokyta. Jakékoliv problémové situace, jako pohyb zdravotně postižených občanů, mohou místní obyvatelé řešit se stavbyvedoucím zhotovitelské firmy či zástupcem investora, mětského obvodu Poruba.

Na úřad se zatím obrátila jedna obyvatelka Havlíčkova náměstí se žádostí o zachování přístupu do domu, a to v té části náměstí, kde ještě nebyl starý chodník rozebrán. „Žadatelce bylo přislíbeno, že během oprav bude do domu zajištěn provizorní přístup," sdělil vedoucí odboru technického a provozního Jan Cieslar.

Městský obvod se snaží vyjít vstříc ve spolupráci s tamními strážníky i motoristům. Placená vyhrazená parkovací stání jsou po dobu výstavby zproštěna poplatku.

„Hlavní třída v úseku od ulice Porubské po 17. listopadu je vybavena parkovacími automaty. Tři z toho, ty s číslem 8, 9 a 10, jsou do konce listopadu mimo provoz. Řidiči tak mohou v této lokalitě parkovat zdarma," popsala Jana Urbaníková z Městské police Ostrava.

Autor: Tereza Pintérová

3.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nová elektrická tříkolka zahájí svůj víkendový provoz při úklidu v Mariánských Horách a Hulvákách v neděli 27. srpna.

Při úklidu v ostravském obvodu bude pomáhat elektrická tříkolka

Ilustrační foto

Kuzma hlásí poslední volná místa. Máte zájem?

Tohle se občas ve fotbale stává, řekl Fillo o střetu s Vaškem

/RZHOVOR/ Trenér ostravského Baníku na něj už před zápasem jasně ukázal prstem. „Fillo je rozdílový hráč,“ řekl o výrazné postavě sobotního zápasu. 

Hledá se ztracená Etiopanka

Karviná – Po ztracené cizince pátrají od neděle místní policisté. Zmizení ženy z Etiopie nahlásila rodina z Kuvajtu, která je v Karviné na dovolené. 

Ondrášek jako první v republice bude lékaře učit, jak pomáhat při umírání

Ostravský mobilní hospic Ondrášek získal akreditaci k výuce paliativní medicíny. Je prvním českým zařízením svého druhu, jež začne vzdělávat lékaře toužící pomáhat pacientům nejen při uzdravování, ale i při umírání.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení