VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Landek Park: jednou nahoře, jednou v dole

Ostrava – V černouhelném dole Anselm, jednom z těch nejstarších v Ostravě, to bude stát za to. Stávající důlní expozice bude totiž brzy umocněna zcela autentickou atmosférou fárání.

4.9.2011 4
SDÍLEJ:

Jako kdybyste se dostali do dolu, kde se stále normálně pracuje. Tak by to mělo po několika vylepšeních vypadat v bývalé šachtě Anselm v areálu Landek Parku v Ostravě-Petřkovicích. Foto: Snímky: Landek Park

SERIÁL DENÍKU

„Návštěvníkům chceme skutečně co nejvíce přiblížit cestu horníka na pracoviště a co nejvěrohodněji představit samotnou práci v dole,“ vysvětluje na úvod dalšího dílu seriálu Deníku Lumír Plac, ředitel Landek Parku.

Autentické fárání už na konci roku

První vlaštovka zatraktivnění důlní expozice přiletěla už v roce 2001, kdy byla do věže nainstalována původní těžní klec. Ve stejný rok skokově narostla návštěvnost hornického muzea asi o šest tisíc osob. Dnes vylepšování dolu vkročilo do pomyslné druhé fáze.

Z půlmilionové dotace z Nadace OKD a z provozních příspěvků sdružení Dolní oblast Vítkovice a skupiny Vítkovice Machinery Group je totiž realizován projekt autentického fárání. Začíná se právě v těchto dnech, hotovo má být v polovině října. Vylepšení v podobě unikátního zážitku si tak návštěvníci budou moci na vlastní kůži vyzkoušet ještě před koncem tohoto roku.

„Hlavním cílem projektu je proměnit návštěvníka v účastníka. Tedy zejména prostřednictvím ozvučení a pohybu strojů navodit iluzi opravdového důlního pracoviště, a tím návštěvníka zcela vtáhnout do atmosféry hornické práce,“ zdůrazňuje dále Plac.

Zachytili zvuk a pohyb v šachtě

Minulou sobotu proto podnikli zástupci sdružení Dolní oblast Vítkovice společně se zástupci firmy, která projekt realizuje, fárání na Dole ČSM-sever (činný důl v Karviné – pozn. redakce).

„Důl jsme navštívili za účelem natočení zvukových efektů, včetně nafilmování skutečného pohybu klece v těžní jámě. Mimoto jsme zachytili kupříkladu zvuk ventilátoru, vibrace klece či proudění vháněného vzduchu do dolu. Zvuková simulace a jiné efekty na Landeku tedy nebudou žádnou science fiction, ale návštěvníci zažijí skutečný pocit jako při fárání na činném dole. Za to patří velké poděkování vedení OKD a samotného Dolu ČSM, která nám sfárání umožnila,“ popisuje Lumír Plac.

Do podlahy těžní klece dolu Anselm budou nainstalovány dva monitory, které navodí atmosféru fárání do hloubky. Průměrná hloubka dolů se totiž pohybovala kolem jednoho kilometru.

„U nás na Anselmu projekt počítá s tím, že po zaznění signálu narážeče se ztlumí světla v kleci a zároveň se rozsvítí monitory ve skleněné podlaze pod nohama návštěvníků. Ti tak uvidí nafilmovanou jízdu do hloubky skutečné těžní jámy. Automaticky tak získají pocit, že fárají hluboko do dolu,“ líčí Plac.

„Hej, podej mi tamtu stojku!“

Po výstupu z těžní klece na štolovém patře uslyší návštěvníci zvuky, které se odehrávají ve skutečném dole – kupříkladu narážení vozů do klece či zvuk posunovačů. Poté projdou k místu ručního rubání, kde uslyší zvuky sbíjecích kladiv, ventilátoru či dopravních zařízení v rubání.

Na trase bude následovat prohlídka takzvaného ostravského mechanizovaného rubání, kde mohou už nyní návštěvníci zhlédnout rozpohybovanou pluhovou soupravu a hřeblový dopravník.

Při další zastávce uvidí ukázku dobývání ve větších mocnostech v karvinském porubu s rozpohybovanou frézou. Zvuky techniky přitom doplní i hlasy lidské komunikace.

„Postavy horníků v současné době předvádějí v důlní expozici pouze pasivní činnost. To se ale změní. Horníci se spolu budou bavit a jeden na druhého bude pokřikovat třeba: ,Máš to tam špatně zabudované, vyber to tam víc, podej mi tamtu stojku…‘“ líčí Pavlína Brožová z Landek Parku. Návštěvník tak podle ní bude díky věrohodným rozhovorům horníků o to víc vtažen do atmosféry dolu a ještě víc se vžije do pocitů tamních pracovníků.

Vylepšování bude pokračovat dále

Těmito vylepšeními ale proměna důlní expozice rozhodně nekončí. Sdružení Dolní oblast Vítkovice má už teď připraveny také nápady k dalšímu zlepšování.

„Dneska představujeme především pracoviště rubání, ale k práci horníka zcela neodmyslitelně patří i přípravářské práce, a to ražení důlních chodeb. V příštím projektu chceme simulovat i odstřel horniny v dalším vybraném místě naší důlní expozice,“ dodává závěrem Lumír Plac.

K TÉMATU

Landek Park má lákadel spoustu. Stačí si vybrat…

Nejen samotná důlní expozice se vylepšuje. Landek Park láká i na řadu dalších atraktivit. Nabízí třeba největší expozici báňského záchranářství v Evropě s unikátními dýchacími přístroji firmy Dräger od roku 1893, realizuje se projekt nové naučné stezky s odpočívadly a informačními tabulemi, od června do konce září se na Landeku koná také interaktivní výstava Dřevěný svět her a hlavolamů, která slouží k pobavení a k rozvoji zručnosti, představivosti, technické tvořivosti a myšlení.

V areálu se letos odehrála i řada zajímavých kulturních a společenských akcí a chystají se další, kupříkladu netradiční mikulášská nadílka v podzemí. Nechybí zde ani možnost bohatého sportovního vyžití, k dispozici jsou čtyři tenisové kurty s umělým povrchem a krytou tenisovou halou, pétanque, beachvolejbal, víceúčelová sportovní hala či čtyřdráhový bowling.

Na ty odvážnější pak na Landeku každou středu, sobotu a neděli čekají nejrůznější outdoorové adrenalinové aktivity, které sdružení Dolní oblast Vítkovice připravilo ve spolupráci s Centrem outdoorových programů. Vyzkoušet si tak můžete zábavný bungee running, speciální střelbu z netradičních zbraní, oblíbený aquazorbing, adrenalinovou pecku bumper ball či bláznivou trampolínu.

„Nabídka je opravdu široká. Vedle klasických zážitkových aktivit nabízí Centrum outdoorových programů na Landeku i nejrůznější novinky, inovace a adrenalinové speciality. Návštěvníci tak zažijí spoustu zábavy, nasazení a odhodlání. To vše bezpečně pod dohledem vyškolených instruktorů,“ láká Pavlína Brožová z Landek Parku.

„Očekáváme, že výhodnosti areálu jako příměstské a regionální rekreační zóny využije i město a kraj,“ věří Petr Koudela, ředitel sdružení Dolní oblast Vítkovice.

Autor: Martin Pleva

4.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
25

Proč Ostraváci milují Apple? Kompletně na „jablko" přezbrojil i Radim Kolibík

Lubomír Kirman tvoří zásadně z přírodních materiálů ze dřeva, z kamenů, z písku, z vody… Materiál nakupuje ve stavebnictví nebo hledá v přírodě.
6

Je to úžasný pocit naplnění, říká o svých obrazech Lubomír Kirman

OBRAZEM: Rozmarné slavnosti řeky Ostravice

/FOTOGALERIE/ Letošní ročník Rozmarných slavností řeky Ostravice v sobotu přilákal davy návštěvníků. Nechyběla ani tradiční soutěž ve splavení řeky na co možná nejvíce netradičních plavidlech.

Hurá do plavek! Ale do jakých? Hitem jsou jednodílné, radí ostravský stylista

Léto. Rtuť teploměru šplhá výš a výš. Oblékáme se do koupacího oděvu, jehož historie sahá až do antického Řecka. Po jakém typu plavek ale letos mají ženy sáhnout? Co zrovna letí?

AKTUALIZOVÁNO

OBRAZEM: Slavnosti pivovaru Ostravar. Tečku za 17. ročníkem udělal Čechomor

/FOTOGALERIE/ Kelímek piva do ruky na přivítanou, opáskovat ruku pro „autorizovaný vstup" a show může začít. To čekalo na všechny, kteří se v pátek nebo v sobotu přišli bavit s Ostravarem, ochutnat některé ze sedmi druhů piv včetně letošní novinky – Letní jedenáctky – a poslechnout si několik špičkových kapel.

Dřisty fifejdskeho Ofila: Pojedě se na Ostravicu? aneb Jak se Lojzek vykival

/SERIÁL DENÍKU/ Přinášíme další díl pravidelného seriálu Deníku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies