VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Situace ČSSD v Ostravě: mocenský boj, který jde přes regule?

Ostrava /ANALÝZA DENÍKU/ - Primátor Petr Kajnar a exposlanec Adam Rykala. To jsou na první pohled dva protivníci v aktuálním sporu o podobu kandidátky moravskoslezské ČSSD. Problémy jsou ale daleko hlubší. Co za nimi je? Deník se to pokusil rozklíčovat…

7.9.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Stehlík Lubomír

Moravskoslezskou sociální demokracií nyní otřásl spor o podobu kandidátky do blížících se parlamentních voleb. Tu totiž žalobou u pražského městského soudu napadl primátor Ostravy Petr Kajnar. Soud sice jeho žádost o vydání předběžného opatření zamítl, podle zjištění Deníku ale zřejmě nešlo jen o ukřivděné šlápnutí vedle.

Petr Kajnar totiž podle zákulisních zdrojů žalobu nepodal z osobní naštvanosti, že se na kandidátku nedostal, ale aby jako primátor největšího města v kraji a šéf krajské ČSSD důrazně upozornil pražské vedení strany na problémy, v nichž se sociální demokracie v moravskoslezské metropoli zmítá.

Krize, která nyní vyplula na povrch, totiž bobtná už více než rok. Těmi, kdo ji způsobují, jsou podle kritiků nejmladší exposlanec Adam Rykala a s ním spojený starosta obvodu Poruba Lumír Palyza.

Jaké je tedy celé zákulisí problémů, jež nyní vyplouvají na povrch? Deník se v otázkách a odpovědích pokusil celou situaci zanalyzovat…

* Podal Petr Kajnar žalobu proto, že se urazil za to, že ho nezařadili na kandidátku?

Na první pohled to tak vypadá, ve skutečnosti to tak ale zřejmě nebude. Poukazuje na to, že Kajnarova žaloba není první ani jediná, jež se do ostravského vedení ČSSD opřela u soudu v Praze 1, kde má sídlo předsednictvo ČSSD. Údajně tam jsou teď další čtyři žaloby a další chystají. Až Kajnarův krok, tedy krok velmi výrazné osobnosti této strany, ale skutečně upozornil na problémy, v nichž se tato strana v Ostravě potácí už dlouhou dobu. Dá se tedy očekávat, že brzy skutečně přijde zásah z Prahy.

* Proč Petr Kajnar podal žalobu právě teď, krátce před předčasnými volbami? Nebylo to až příliš účelové?

Částečně to byl účelový krok, když se ale podíváme hlouběji do problému, nikdy jindy než teď by nedával smysl.

Všechny dosud podané žaloby totiž míří proti vedení ostravské ČSSD, v jejímž čele je exposlanec Adam Rykala. Pokud má vedení sociální demokracie řešit problém, musí se postavit proti němu. Když držel Rykala poslanecký mandát, držel si sílu důležitého hlasu ve sněmovně, o který by strana kvůli nějakému „ty ty ty" určitě nechtěla přijít. Teď je ale „jen" řadovým členem, což umožňuje bez možných následků podrobit kontrole jeho politické praktiky.

* Co kritikům z ostravské ČSSD na Adamu Rykalovi vadí? Nezávidí mu jen ti méně úspěšní jeho kariéru?

Vzhledem k tomu, že během tří let v poslanecké sněmovně o něm takřka nebylo ani vidu, ani slechu, mu kariéru asi moc lidí nezávidí (tedy, když se zřejmě nepočítá jeho finanční zisk s funkcí poslance související). Kritikům vadí nedemokratické principy, které v sociální demokracii v Ostravě údajně zavádí. Začalo to už před volbami v roce 2010, kdy díky velrybářským praktikám dostal na kandidátky sebe a další lidi, kteří s ním sympatizovali (Deník o tom tehdy informoval). Když se pak Adam Rykala dostal k moci, začal s těmi, kdo ho dál podporují, odstraňovat ty, kdo s ním nesouhlasí.

* Proti čemu jsou namířeny další čtyři žaloby, jež leží u městského soudu pro Prahu 1?

První z nich podal prostřednictvím advokáta Pavla Němce ostravský zastupitel a bývalý místostarosta Ostravy--jihu Radim Lauko, jenž byl za údajné machinace s členskými příspěvky vyloučen z ČSSD. Druhou žalobu, opět proti protiprávnímu vyloučení, podala Kateřina Kadlčíková, která údajně včas nezaplatila členský příspěvek. Třetí žalobu proti ČSSD má na svědomí Radim Bednařík, který byl vyloučen z vítkovické organizace pro údajné „velrybaření". Za čtvrtou žalobou jsou pak lidé, kteří byli členy dokonce celé zrušené místní organizace, a to buňky v Ostravě-Zábřehu.

* Proč nečelí žalobám přímo Adam Rykala, ale celá ČSSD?

Iniciátoři žalob spoléhají na to, že od konce roku 2011 je díky rozhodnutí ústavního soudu soudně vymahatelné dodržování stanov politických stran. Podle všeho tak zřejmě očekávají, že ČSSD na základě rozhodnutí soudu začne ostravský problém řešit a sama pak potrestá ty, kdo za ním stojí.

* Proč se Petr Kajnar a další kritici poměrů obracejí na soudy a neřeší záležitost přímo uvnitř strany?

Podle vyjádření mnoha z nich se dlouho vleknoucí se spory snažili řešit po stranické linii, nedočkali se však odezvy. Jedním z důvodů může být to, že šéfem Ústřední kontrolní komise v celorepublikové ČSSD je Vojtěch Mynář (exnáměstek primátora a nyní europoslanec), který je zároveň členem kritizovaného Okresního výkonného výboru ostravské ČSSD.

* Co je tedy cílem žalob na ČSSD?

V zákulisí sociální demokracie se o všech důvodech a možných následcích živě diskutuje. Strana se bojí poklesu voličské přízně před nezadržitelně se blížícími volbami. Cílem ale není dostat stěžovatele na kandidátku (sami v médiích řekli, že o to nestojí), ale podle zákulisních informací potrestat tedy zřejmě vyškrtat viníky problému.

* Otázka bez odpovědi na závěr tedy může znít třeba i takto: Zůstane Petr Kajnar primátorem Ostravy, nebo bude Adam Rykala znovu poslancem?

K TÉMATU:

 „Je to tvrdý mocenský boj, který šel přes regule" říká Marek Pabjan ze zrušené organizace v Ostravě-Zábřehu

Je to už více než rok, co byla Okresním výkonným výborem ČSSD v Ostravě zrušena místní organizace Ostrava-Zábřeh, která přitom měla stoletou tradici. Proti jejímu zrušení byla kromě mnoha stížností podána i žaloba, která nyní leží na hromádce s dalšími u městského soudu pro Prahu 1.

Marek Pabjan, který byl členem zábřežské organizace od roku 1997, tvrdí, že za zrušením buňky stálo prosazování osobních zájmů a účelové machinace ze strany vedení ostravské ČSSD v čele s exposlancem Adamem Rykalou.

„Rozhodně ke zrušení naší organizace neexistoval žádný relevantní důvod. Jen jsme se nechtěli podvolit poslanci Rykalovi a jeho lidem. Nejprve se tedy naši organizaci snažil ovládnout tak, že k nám nasadil své lidi. Ti se stali předsedkyní a místopředsedou organizace. Nedokázali nás ale ukočírovat podle jeho zadání, tak hledal jiné způsoby. Například přišel na naši schůzi a posílal lidi domů, abychom nebyli usnášení schopni," popisuje Marek Pabjan.

Členové zábřežské ČSSD si stěžovali na nekalé praktiky Adama Rykaly na ústředí strany, protože považovali za nevídané, aby se takto poslanec choval. Nedostali ale na své stížnosti žádnou odpověď. Místo toho byli zrušeni za to, že neměli podle stanov svolanou schůzi v prvním čtvrtletí roku 2012. Za to prý ale mohla právě Rykalou dosazená předsedkyně místní organizace, která to stále odkládala, až termín v daném období propásla.

„Ptáte se, co za tím vším stojí? Je to tvrdý mocenský boj, který šel přes regule. Některým jde o koryta. Mají politiku za snadný zdroj příjmu, nic jiného totiž dělat neumí. Strana by se měla umět s takovými lidmi vypořádat, a ne z nich dělat poslance, kteří schvalují zákony," dodává Pabjan, který věří, že žaloba pomůže k tomu, aby byla zábřežská organizace opět obnovena.

Autor: Martin Pleva

7.9.2013
SDÍLEJ:
Nová železniční zastávka Havířov Střed těsně před dokončením.
7

Nová železniční zastávka je jen začátek změn

Pohřešovaná Helena Kanalošová z Frýdku-Místku.

Policisté hledají dívku z dětského centra

Debutant Bartošák: Čekal jsem dlouho, škoda prohry

/FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ Tak se dočkal! Hokejový gólman Patrik Bartošák si ve středečním přípravném utkání se Slováky v Třinci odbyl premiéru v seniorské reprezentaci.

Navrhněte Seniora roku

Máte ve své blízkosti aktivního seniora, který by si zasloužil ocenění? Statutární město Ostrava vyhlásilo XI. ročník ankety Senior roku 2017.

VIDEO: Netradiční VIP louka v centru Ostravy budí pozornost

/FOTOGALERIE/ Květinový experiment v ostravských Komenského sadech budí zaslouženou pozornost nejen obyvatel města, ale také jeho návštěvníků. Kolem VIP louky budou i koně chodit „po špičkách“.

Na Olešné se rýsuje nový adventure golf

Adventure golf má být nově vystavenou atrakcí vedle místeckého aquaparku, který sídlí v lokalitě přehrady Olešná.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení