VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svatba z rozumu? Budoucnost je v jedné obří univerzitě

Ostrava /ANKETA, DISKUSE/ -Jedna univerzita, třináct fakult a více než třicet tisíc studentů. Tak by to už za dva roky mohlo vypadat, pokud se spojí Ostravská univerzita a Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava.

27.1.2011 5
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

DENÍK ZAUJALO

Lepší vyjednávací pozice, postavení třetí největší univerzity v zemi a nezvyklé propojení oborů. To si slibují rektoři Ostravské univerzity (OU) a Vysoké školy báňské (VŠB-TUO) od propojení obou univerzit, o kterém jednají.

„O možném spojení se hovoří už určitě déle než rok. Současná politika vlády a dobré příklady ze zahraničí, viz například Finsko, tuto diskusi uspíšily a toto téma se pro nás stalo nejen aktuálním, ale také reálným,“ uvedl rektor VŠB-TUO Ivo Vondrák.

Obě vysoké školy mají zcela odlišné studijní obory, podle rektorů by tedy nebylo nutné rušit nebo sdružovat už existující fakulty. „Výsledkem by mohla být třetí největší univerzita v republice s výrazným výzkumným potenciálem, a to i v oblastech spojujících například medicínské a technické obory, případně obory přírodovědné a technické. Takové propojení oblastní není doposud typické pro žádnou technickou ani klasickou univerzitu u nás,“ konstatoval rektor OU Jiří Močkoř.

Podle Vondráka by jednou z dalších výhod bylo, že velká univerzita by měla lepší vyjednávací pozici než dvě menší.

Považujete plánované spojení OU a VŠB-TUO za krok správným směrem?HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO NAHOŘE!

Nápad podpořil také primátor Petr Kajnar. „Školská struktura našeho regionu byla orientována na těžký průmysl, který teď prostě končí. Jako město, region teď máme problém, protože se musíme otočit směrem k novým technologiím a k novým oborům. A to nebude možné bez výzkumné univerzity. Výzkumná univerzita je úplně zásadní pro rozvoj regionu. Kdyby nebyla nedejbože schválena, tak by to znamenalo zcela jistě, když ne úpadek regionu, výrazné zpomalení jeho rozvoje a kumulaci dalších problémů,“ řekl primátor.

Jedním z úskalí případného spojení je složitost celého procesu. „Je nutné sjednotit legislativu, informační systémy, provázat studijní programy, týmy lidí. To se nedá bez finanční podpory, která určitě nebude zanedbatelná. Dobrá zpráva je, že MŠMT takové integrační procesy podporuje,“ míní Vondrák.

A jak by se nová univerzita mohla jmenovat? „Název je citlivá záležitost, která musí být založena na diskusi a široké shodě názorů akademické obce obou univerzit,“ zmínil Vondrák. „Je téměř jisté, že název bude odlišný od současného názvu obou univerzit,“ doplnil ho Močkoř.

Oba rektoři se shodují, že proces spojení obou univerzit je dlouhodobý proces, který bude trvat několik let. „Považoval bych za optimální, kdyby se během letošního roku nachystal celý projekt spojení obou vysokých škol. Jeho naplnění by mohla být záležitost řekněme dvou let, ale to je pouhý odhad. Bez hotového projektu se nedá určit nic bližšího,“ uzavřel rektor VŠB-TUO Ivo Vondrák.

Jak byste sloučenou univerzitu pojmenovali Vy?DISKUTUJTE POD ČLÁNKEM!
Ostravská univerzita mění přijímací zkoušky

Zájemce o studium na všech šesti fakultách Ostravské univerzity (OU) čeká změna přijímacích zkoušek. Dosud OU používala při přijímání nových studentů Scio testy. „Od letošního roku se vracíme k dřívějšímu modelu přijímacích zkoušek. To znamená, že si budeme sami připravovat písemný test a ústní zkoušky,“ řekla Deníku Andrea Zajícová z oddělení prorektora pro studium. Jedním z důvodů této změny je podle ní to, že škola má ze zákona povinnost umožnit uchazeči nahlédnout do odevzdaného testu. To ale u Scio testů nejde, protože škola dostane pouze výsledkové archy.

TEREZA KRUMPHOLZOVÁ, MIRKA CHLEBOUNOVÁ

Považujete plánované spojení OU a VŠB-TUO za krok správným směrem?

Ano.

73 %

Ne.

27 %

Hlasovalo: 121

Anketa byla ukončena

27.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Kuzma hlásí poslední volná místa. Máte zájem?

I. liga, 4. kolo, FC Baník - FK Teplice: 3 : 3, na snímku Martin Fillo

Tohle se občas ve fotbale stává, řekl Fillo o střetu s Vaškem

Hledá se ztracená Etiopanka

Karviná – Po ztracené cizince pátrají od neděle místní policisté. Zmizení ženy z Etiopie nahlásila rodina z Kuvajtu, která je v Karviné na dovolené. 

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Kuňkaliště Proskovice je jedním z nejmenších koupališť v širším okolí Ostravy

Ačkoliv kvůli výkyvům počasí tu sezonu hodnotí jako průměrnou, lidé si zdejší klid a pohodu nemohou vynachválit. Do Proskovic chodí „kuňkat“ hlavně starší ročníky z Ostravy.

Okradení číšníci varují ostatní restaurace

Slibuji vám, že už se v Opavě nenajíte, řekla podvodnici servírka Eliška Oberherrová z restaurace La Barca na Stříbrném jezeře.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení