VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Své ztráty a nálezy má DPO i městské obvody

Deštníky, rukavice, čepice, doklady ztratit můžete cokoliv, je však důležité vědět, kde jste věc ztratili a kde ji máte hledat.

15.9.2015 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Pavel Sonnek

Ztratit klíče či doklady je běžné, mnohdy se však ztratí i velmi neobvyklé věci.

Své vlastní oddělení ztrát a nálezů mají jednotlivé městské obvody, ale také dopravní podnik nebo nádraží. Postup při evidenci i při navrácení věcí je stejný. Vždy se postupuje v souladu s Občanským zákoníkem. Lidé při převzetí věci musí prokázat její vlastnictví a svou totožnost.

Ztráty a nálezy DP Ostrava

V prostředcích městské hromadné dopravy (MHD) jsou nejčastějšími ztrátami deštníky, igelitky, peněženky či menší kusy oblečení. „Za rok se ve vozidlech najde přes 1400 věcí, majitelům je vráceno asi padesát procent z nich," uvádí tiskový mluvčí Dopravního podniku Ostrava (DPO) Miroslav Albrecht. Občas lidé zapomínají i méně obvyklé předměty. Během léta se našla například stěrka, kočárek s televizí, tenisová raketa, hrací karty, podnos či termoska, ale také cenné věci, jako mobilní telefony, fotoaparáty nebo tablety. Mezi kuriozity, na které zaměstnanci DPO vzpomínají, patří rovnátka či urna i s obsahem.

Nalezené předměty jsou zveřejňovány na webových stránkách DPO. S předměty, o které se nikdo nehlásí, pracovníci naloží podle Občanského zákoníku.

„Nevyzvednuté doklady a doklady bez adres vracíme výstavcům. Cenné věci odevzdáváme příslušným městským obvodům. Zlikvidovány jsou pouze předměty podléhající zkáze, poškozené nebo jinak znehodnocené," upřesňuje Miroslav Albrecht.

Věci z ulice putují na radnici

Ztratíte-li danou věc na území Ostravy, je třeba kontaktovat příslušný městský obvod. Některé z nich, například Poruba, mají taktéž internetový seznam nálezů na svých stránkách. Věci nalezené ve veřejných budovách či obchodních centrech jsou většinou předávány do rukou majitelů či správy budovy.

„Na ztráty a nálezy nosí lidé nejčastěji běžné věci, jako jsou mobily či klíče. Najdou se ale i kuriózní nálezy. V červnu našli zaměstnanci při příchodu do práce před vchodem úřadu dvě ovce. Postarala se o ně jedna chovatelka z Poruby, která je u sebe měla do doby, než se podařilo najít majitele," sdělil tiskový mluvčí městského obvodu Poruba Martin Otipka.

Mezi další neobvyklé nálezy patří třeba šroubovák a kleště, francouzská hůl, maketa zbraně, krosna i s obsahem či zednická špachtle.

Ztráty z vlaku hledejte na konečné

Složitější situace nastává v případě ztráty předmětu ve vlaku. Nalezené věci jsou nejprve uskladněny v koncových stanicích spoje.

„Nový zákon dává obcím a městům právo volby, zda si věci převezmou, nebo je ponechají v úschově Českých drah. V Moravskoslezském kraji je přebírá například Ostrava hlavní nádraží, Bohumín či Český Těšín," řekla tisková mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Nejvíce věcí je uskladněno v Bohumíně, jedná se o dvacet až třicet nálezů za měsíc. Ve vlacích pracovníci často nacházejí různé tašky, kusy oblečení, ale také například notebooky.

Nalezené věci jsou vráceny majitelům při předložení občanského průkazu, na základě popisu ztracené věci a zaplacení padesátikorunového poplatku.

Kateřina Čajánková

Autor: Redakce

15.9.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Pěstounská péče? Zájemců v regionu je málo

Kukuřičné bludiště u Staré Bělé nabízí asi tři kilometry propletených cest.
2 10

Ostrava zřejmě o své kukuřičné bludiště přijde. Je údajně nejhorší ze všech!

Strojírenský gigant z Vítkovic je v problémech. Přežije impérium Jana Světlíka?

/TÉMA DENÍKU, ROZHOVOR/ Ve velmi tíživé situaci se nachází ostravská strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group. Impérium Jana Světlíka prochází náročnou restrukturalizací a bojuje o přežití. Některé z dceřiných společností, jako naposledy Vítkovice Power Engineering, už skončily v konkurzu, ty životaschopné vedení holdingu zeštíhluje a snaží se jim udat nový směr. Dokáže se tradiční značka Vítkovice, která má příští rok slavit 190 let od založení, nakonec odrazit ode dna? Může Jan Světlík ještě vidět světlo na konci tunelu?

Kuňkaliště Proskovice je jedním z nejmenších koupališť v širším okolí Ostravy

Ačkoliv kvůli výkyvům počasí tu sezonu hodnotí jako průměrnou, lidé si zdejší klid a pohodu nemohou vynachválit. Do Proskovic chodí „kuňkat“ hlavně starší ročníky z Ostravy.

Při úklidu v ostravském obvodu bude pomáhat elektrická tříkolka

Maximální rychlost 35 km/h, dojezd 75 km, nákladní nosnost 410 kg, pořizovací cena 60 tisíc korun. To jsou údaje o nové elektrické tříkolce značky Benycargo, která začne od neděle 27. srpna v městském obvodu Mariánské Hory a Hulváky pomáhat s úklidem.

Kuzma hlásí poslední volná místa. Máte zájem?

Ještě několik volných míst je k dispozici v připravovaném podzimním kurzu ostravské policie Kuzma, který je určen mladým pejskařům. Přihlášky je možné zaslat do 28. srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení