VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Technická škola osiří, i když se to mnohým nelíbí

Ostrava -Děláte chybu, když necháte v červnu zaniknout učiliště a střední školu v Kunčicích. Přehodnoťte svoje rozhodnutí, žádali učitelé, odboráři, rodiče a žáci krajské zastupitele. Nejspíš marně. Budovy v sousedství hutě ArcelorMittal osiří.

27.12.2011 4
SDÍLEJ:

Technická škola v Kunčicích i přes nesouhlas mnohých osiří.Foto: Deník/Miroslav Kucej

Střední škola Ostrava-Kunčice, která vzdělává žáky v technických oborech, je zadlužená, podle krajských radních ve špatném technickém stavu, její vybavení není na dostatečné úrovni a neustále jí ubývají žáci.

Přečtěte si také:Neberte nám školu, přejí si nejen rodiče, ale i učitelé

Proto ji od letošního září sloučili se Střední odbornou školou dopravní a Středním odborným učilištěm ve Vítkovicích a od června má zcela skončit. Studenti a část učitelů se „rozprsknou“ do okolních škol vyučujících podobné obory. To se mnohým ale nelíbí.

„Jsem ve třetím ročníku maturitního oboru mechanik, seřizovač, mechatronik. Budu muset přejít na jinou školu a dělat maturitu už tam. Z toho mám trochu strach a hlavně mi vadí, že ta nová škola nemá ty stroje, na kterých se potřebuju učit, takže spoléhám na to, že budu mít praxi ve firmách,“ uvedl student Martin Stuchlík.

Podobné obavy má i Tomáš Paulík, jehož syn studuje ve druhém ročníku kunčické školy a má přejít do centra města na Kratochvílovu. „Pro zaměření mého syna není ta škola dobře vybavena,“ tvrdí rodič.

Odejít z Kunčic se nechce ani učitelům. Poukazují i na to, že zařízení má dlouholetou tradici, kvalitní vybavení a dobré jméno. Vadí jim, že mají doplácet na chyby předcházejícího vedení, kdy došlo k zadlužení školy. „To není optimalizace, ale likvidace. Proč mají děti platit za chyby jiných. Jak dělal kraj ve škole kontrolu?“ ptali se učitelé krajských zastupitelů.

Ředitel sloučených škol, který má na starosti optimalizaci vzdělávacích oborů, Miroslav Dočkal oponuje, že obavy rodičů a dětí nejsou opodstatněné. „Jsme schopni nabídnout jim kvalitní výuku v minimálně srovnatelném prostředí s kunčickou školou. Původně byla kunčická škola zaměřená na strojírenské a hutní obory, těžkou výrobu a průmysl a k tomu byly postaveny dílny. V současné době i tady se učí obory jako ekonomika a podnikání. To jsou obory, na které nepotřebujeme žádné zázemí. A jestli třetinu z devíti set žáků tvoří ekonomika a podnikání, tak to není strojírenská škola,“ konstatoval Dočkal.

Náměstkyně hejtmana, která má na starosti školství, Věra Palková (ČSSD) je přesvědčena o tom, že stěhováním studenti jen získají. Budou studovat v kvalitnějším a lépe technicky vybaveném prostředí. „Odborníci posuzovali technický stav školy a doporučili, aby byly budovy opuštěny. Bude to bolestné pro učitele, ale na škole v Kunčicích je přezaměstnanost. K prvnímu září jim ubylo sto padesát žáků. Kdybych byla jako rodič a měla si vybrat, jestli moje děcko ukončí vzdělávání na škole, která ještě po reparátech měla šestadvacet procent neúspěšnosti maturantů, anebo na škole, která tu maturitu zvládla podstatně lépe, tak bych asi dlouho neváhala,“ podotkla Palková. Dodala, že škola dluží 1,6 milionu korun, od jara neplatila za energie. „Zaplatí to kraj, ale zvážíme vymáhání po bývalém vedení. Vše je v rukou právníků a ekonomů,“ vysvětlila Palková.

POSTŘEH MIRKY CHLEBOUNOVÉ

Flastr na změnu

Když tak poslouchám nářky rodičů, kterým vadí, že školy, kam chodí jejich děti, se budou rušit, chápu je. Také by se mi nelíbilo, kdyby se mým holkám něco podobného přihodilo.

Bála bych se třeba, jak zvládnou přechod do nového prostředí, jestli tu mladší při několikakilometrové cestě do nové školy nepřejede auto, nebo jestli ta starší nepropadne u maturity, když ji budou zkoušet neznámí učitelé se svými požadavky. Rozumím i pedagogům a dalším zaměstnancům, kteří po zrušení školy přijdou o práci.

Zaměstnavateli bych asi také nepoděkovala, kdyby mi řekl, že mě už nepotřebuje. Jenže já chápu i tu druhou stranu zřizovatele. Co tak asi mají dělat, když peněz i žáků ubývá? Asi najít velký flastr, aby změna tolik nebolela.
Připomínáme, že na našem webu najdete pouze výběr zpráv, které denně vychází v novinové podobě Deníku.

Některé z nich navíc zveřejňujeme i s delším časovým odstupem.

Pokud chcete mít ucelený a aktuální přehled o dění v regionu, předplaťte si tištěné nebo elektronické vydání Deníku.

Přinášíme nejšiřší regionální zpravodajství.

Pro předplatitele má nyní Deník navíc mimořádný dárek:

Jeden předplatitel = jeden zážitek


*Předplatitelé regionálního Deníku najdou své noviny ve schránce do 7:30 hodin ráno.

Autor: Miroslava Chlebounová

27.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme školáky z ostravských ZŠ Ukrajinská a Na Mlýnici

Ilustrační foto

Laser ukázal, že firma šetřila na asfaltu. Silnici zřejmě opraví znovu

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

VOLEBNÍ GULÁŠ: Babiš do Ostravy nepřijel aneb Malé politické faux-pas s úsměvem

Volební dvojka regionální TOP 09 dorazila v pondělí na porubské Alšovo náměstí dříve, než moravskoslezští lídři hnutí ANO, které zde pořádalo setkání s občany.

VOLEBNÍ GULÁŠ: Komunisté z 36 kandidátů vysílají „do boje“ hned 11 žen

Do Ostravy na závěrečný tiskový brífink KSČM nedorazil předseda Ústředního výboru (ÚV) Vojtěch Filip ani jednička krajské kandidátky Leo Luzar. Právě na návrh komunistů se totiž v pondělí konalo mimořádně zasedání poslanců v otázce lithia, respektive umožnění dobývání dobývání této rudy na Cínovci prospektory z Austrálie.

Po tragické nehodě zůstávají Dlouhé stráně mimo provoz

Těžkým technickým ořiškem zůstává vyproštění havarovaného jeřábu z dolní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení