VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Topná sezona začíná. Kominíci se nezastaví

Ostrava /AKTUALIZOVÁNOO VYJÁDŘENÍ POJIŠŤOVNY/− Babí léto − pro někoho nejpěknější období roku. Pro kominíky signál, že v nejbližších dnech a týdnech budou mít práce až nad hlavu.

6.10.2011
SDÍLEJ:

Kominické řemeslo. Ilustrační snímek. Foto: DENÍK

„Lidí, co si objednávají vyčištění komínů, začíná v posledních dnech rapidně přibývat. V předpovědi počasí už hlásí dost výrazné ochlazení. Tak to si už skoro každý uvědomí, že bude muset spustit plynový kotel, nebo zatopit v kamnech na tuhá paliva. S tím samozřejmě souvisí i kontrola a vyčištění komínu,“ vysvětlili v kominictví Břetislav Kubiš ve Slezské Ostravě a dodali, že v posledních dnech telefon vyzvání daleko častěji.

„Určitě má vliv i ten zákon, co letos nově začal platit a hodně zjednodušeně řečeno stanoví povinnost nechat si zkontrolovat komín minimálně jednou ročně. Lidé se na ten zákon často ptají a odhaduji, že ve srovnání s loňskem přibylo zájemců o vyčištění komína zhruba o pětinu,“ dodala pracovnice kominictví, která přijímá objednávky zákazníků. Za vyčištění jednoho průduchu si v tomto kominictví účtují 430 korun, pokud je průduchů více, cena za vyčištění dalšího už je nižší než osmdesát korun.

Mírně zvýšený zájem zaznamenávají letos i v dalším ostravském kominictví Konam. „Konec září a říjen je ale vždy období, kdy mají kominíci nejvíce práce. Za kompletní kontrolu spalinové cesty si účtujeme pět set korun. Žádný velký rozdíl ve srovnání s předchozími roky ale letos nevidím. Jsou lidé, kteří se o své domy a komíny starají, na druhé straně je pořád dost těch, kteří nebezpečí podceňují. Nijak nepřeháním, když řeknu, že zhruba každý druhý den čistíme komín, u kterého říci že byl zanedbaný je hodně mírný výraz, “ uvedl Milan Lukáš z kominictví Konam.

Kominík z tohoto kominictví uvedl, že při čištění zaneseného komínu se dost těžko dá zjistit, čím majitel domu topí. „Pořádnou paseku dokáže udělat mokré dřevo, to samé platí i o nekvalitním uhlí. Kominík sice vidí, jak je komín zadehtovaný, ale jestli majitel topí hnědým uhlím, nebo občas spálí v kotli i něco dalšího co tam nepatří, to se dá poznat těžko,“ dodal další zkušený kominík z Ostravy.

Roman Bruss, další ostravský kominík, říká, že po zavedení nového zákona o čištění komínů, zakázek výrazně přibylo. „Lidé volají a ptají se. U některých komínů je poznat, že byly dlouhé roky zanedbávány. V současnosti máme práce opravdu dost a bereme objednávky na vyčištění komínu tak na měsíc dopředu,“ dodal Bruss.

Pojišťovny: Zanedbávat péči o komín se nemusí vyplatit

Ostrava -„Pojištění pro případ škod na pojištěném majetku z příčiny nahodilého požáru je základním živelním pojistným nebezpečím, které je nabízeno a obsaženo v každém standardním pojištění majetku. V době sjednání pojištění není vyžadován doklad o kontrole spalinových cest. V rámci šetření orgánů hasičského záchranného sboru (HZS) a také pojišťovny se vždy hodnotí okolnost, zda spolupůsobící příčinou vzniku požáru bylo zanedbání základních zákonných, ale i smluvních povinností uložených zejména v zákoně o požární ochraně. Pojišťovna vždy hodnotí, v jaké míře tento konkrétní stav komínu měl vliv na vznik požáru, zda k němu došlo z úmyslu, či nedbalosti,“ upřesnil Zavoral.

Na základě těchto zjištění podle něj pak může pojišťovna v souladu s ujednáním příslušných pojistných podmínek pojistné plnění přiměřeně snížit podle závažnosti tohoto porušení. „Pokud by tedy pojistná událost vznikla v přímé souvislosti se zanedbáním péče o komín, je každý případ posuzován individuálně a v některých případech může dojít i ke krácení pojistného plnění,“ dodal mluvčí Zavoral.

Pojišťovna nemá podle něj ve svých pojistných podmínkách přesně specifikovanou četnost revizí komínů a zatím ani neuvažuje o tom, že by pojistné podmínky v souvislosti s novou legislativou měnila. „K povinnostem vlastníka domu náleží provádět tuto činnost aktuálně ve smyslu platných právních předpisů. V této souvislosti připomínáme ještě jednu důležitou povinnost, a to zákonnou povinnost případný požár v komínu oznámit bez odkladu územně příslušnému hasičského záchrannému sboru. A to i v případě, že uvedený požár byl uhašen svépomocí,“ upozornil Zavoral.

Mluvčí Kooperativy Milan Káňa uvedl, že jednou ze základních povinností pojištěného je dbát, aby pojistná událost nenastala. Nesplnění prevenční povinnosti, a to zejména v souvislosti s porušováním prevenčních povinností uložených příslušnými právními předpisy, které směřují k odvrácení nebo zmenšení nebezpečí vzniku škod, může být pojišťovnou při likvidaci pojistné události sankcionováno snížením pojistného plnění. „Samozřejmě, pokud nám klient hodnověrným způsobem prokáže, že nebylo v jeho silách porušení povinnosti zabránit z objektivních důvodů (například kvůli dlouhé čekací lhůtě pro nedostatek kominíků), pak by pojišťovna k sankci nepřistoupila. Proto klientům doporučujeme, aby si zajistili hodnověrné důkazní prostředky, nejlépe v písemné formě, že udělali vše pro to, aby zákonnou povinnost splnili (například e-mailová, telefonická korespondence),“ odpověděl mluvčí Kooperativy.

Podle něj pojišťovna při případných nepříjemnostech zkoumá i míru zavinění. Pokud jde o nešťastné náhodné opomenutí, je sankce minimální nebo žádná. Při opakovaném porušování povinností je naopak vyšší. V loňském roce jsme pojistné plnění v několika případech snížili (i přestože ještě neplatilo toto nařízení vlády). Zjistili jsme totiž, že k požáru došlo z důvodu zanedbání péče o spalinovou cestu a její netěsnost byla jednoznačným důvodem požáru. Jednalo se o požáry rodinného domku,“ dodal Káňa.

Autor: Břetislav Lapisz

6.10.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Útočník Vítkovic Jakub Lev.

Lev se poprvé trefil za Vítkovice, Ostravané v Langnau slavily

Soud mladíkovi vyměřil dvanáct let žaláře.
9

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Za seniory z Košic v Porubě nastoupili otec i teta tenistky Martiny Hingisové

/FOTOGALERIE/ Teta slavné tenistky Martiny Hingisové Mária Sajdaková se her seniorů zúčastnila už poosmé, bezkonkurenčně nejlepším účastníkem tenisové části her byl ovšem její bratr, otec Martiny, Karol Hingis.    

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Ostrava zřejmě o své kukuřičné bludiště přijde. Je údajně nejhorší ze všech!

/FOTOGALERIE/ Kukuřičné bludiště - můžete se v něm ztratit, ale i pobavit. Ostravský labyrint u Staré Bělé nabízí asi tři kilometry propletených cest. To, co zevnitř nepůsobí nikterak neobvykle, vytváří při pohledu shora zajímavý obrazec. Bludišti dominují kladiva v jeho středu. 

Strojírenský gigant z Vítkovic je v problémech. Přežije impérium Jana Světlíka?

/TÉMA DENÍKU, ROZHOVOR/ Ve velmi tíživé situaci se nachází ostravská strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group. Impérium Jana Světlíka prochází náročnou restrukturalizací a bojuje o přežití. Některé z dceřiných společností, jako naposledy Vítkovice Power Engineering, už skončily v konkurzu, ty životaschopné vedení holdingu zeštíhluje a snaží se jim udat nový směr. Dokáže se tradiční značka Vítkovice, která má příští rok slavit 190 let od založení, nakonec odrazit ode dna? Může Jan Světlík ještě vidět světlo na konci tunelu?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení