VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V centru Ostravy se nyní měří koncentrace jemného prachu

Přinese podrobné monitorování ovzduší v Ostravě nové lékařské studie, jak škodí?

26.10.2015 12
SDÍLEJ:

Ostrava. Ilustrační foto.Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Dostanou se do plic, plicních sklípků, pak rovnou do krevního řečiště a člověk je nemá šanci vykašlat či dostat z organismu pryč. Takové riziko s sebou přinášejí jemné prachové částice takzvané PM1, jež se nově měří v centru Ostravy.

„Částice PM1 se společně s částicemi PM10 a PM2,5 měří na dopravní stanici Ostrava- -Českobratrská u křížení ulic Českobratrské a Bráfovy. V letošním roce byla inovována Státní síť imisního monitoringu, kterou provozuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na základě pověření Ministerstva životního prostředí ČR. Inovace se využilo k částečné reorganizaci měření," přiblížil vedoucí oddělení ochrany čistoty ovzduší ČHMÚ v Ostravě Libor Černikovský.

Nejjemnější prach se měří automatickým analyzátorem. „Na rozdíl od měření na manuálních stanicích a většině automatizovaných stanic je měření koncentrace a počtu částic tímto analyzátorem založeno na rozptylu světla na částicích," vysvětlil Libor Černikovský.

Nejnebezpečnější

Přesné lékařské studie o prachových částicích PM1 doposud chybí. „Právě k jejich vzniku by měření mohlo přispět, je proto velmi důležité. Zdravotní důsledky znečištěného ovzduší byly dosud studovány ve vztahu ke koncentracím PM2,5. PM1 je částí PM2,5 a představují nejvýznamnější zdravotní riziko," popsal vedoucí oddělení genetické ekotoxikologie Ústavu experimentální medicíny Akademie věd České republiky Radim Šrám, který od roku 2007 studoval vliv znečištění ovzduší na populaci právě na Ostravsku.

Rakovina, cukrovka, vliv na geny

Podle něj drobné částice ovlivňují genetickou informaci člověka a částice PM1 nejvíce ohrožují děti předškolního věku. Částice na sebe vážou i rakovinotvorný benzo(a)pyren. „PM1 způsobují oxidační poškození, které urychluje proces stárnutí, zvyšuje výskyt kardiovaskulárních onemocnění i diabetu druhého stupně. Ovlivňují genetickou informaci a způsobují široké spektrum změn. U těhotných žen zvyšují výskyt novorozenců s nízkou porodní hmotností a nitroděložní růstovou retardací," vysvětlil Radim Šrám.

Částice dále ovlivňují kvalitu spermií, u dětí zvyšují výskyt respiračních onemocnění i psychický vývoj. „Vliv PM1 je významnější na dětský organismus, který je vnímavější, protože nemá zejména v předškolním věku vyvinuty potřebné obranné mechanismy," doplnil.

Doprava a spalování

PM1 částice o velikosti do jednoho mikrometru vznikají jak v přírodě, například činností sopek i požáry, tak vlivem člověka. Jejich množství v ovzduší zvyšuje doprava i veškeré spalovací procesy. „Platí, že čím menší částice je, tím jednodušeji proniká do lidského těla. Zahraniční literatura udává, že zhruba osmdesát procent prachu představují právě tyto jemné částice, tedy PM2,5, PM1 a menší než PM1," řekla vedoucí oddělení ovzduší Zdravotního ústavu v Ostravě Lucie Hellebrandová, podle které snížit množství drobných částic v ovzduší lze.

„Trendy vývoje odlučovačů a filtrů na průmyslových zdrojích jdou jasně cestou odloučit částice i těchto velikostí, tedy pod 10 mikrometrů. Zařízením, které odstraňuje tyto částice, může být například takzvaný HEPA filtr nebo elektrofiltr," doplnila Lucie Hellebrandová.

Méně aut, lepší kotle i paliva

Problematikou výskytu prachových částic na Ostravsku se zabývá i obecně prospěšná společnost Čisté nebe. „Významným zdrojem prachových částic jsou automobily s dieselovými motory, které nemají katalyzátor a jejich výfukové plyny obsahují množství malých prachových částic vznikajících nedokonalým spalováním nafty. Ke snížení částic by přispělo odprášení průmyslu, snížení počtu aut a v neposlední řadě zkvalitnění kotlů i paliva v domácnostech," dodala ředitelka Čistého nebe Markéta Ubíková.

Autor: Klára Kohutová

26.10.2015 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
24

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Majitel strojírenské skupiny Vítkovice Jan Světlík.
10

Strojírenský gigant z Vítkovic je v problémech. Přežije impérium Jana Světlíka?

AKTUALIZOVÁNO

Klimkovický tunel uzavřeli až večer. Nezpůsobilo větší problémy

Dálniční tunel v Klimkovicích včera prošel každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale byla oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší, a dopravu tak výrazně neovlivnila. Podle starosty je stále co zlepšovat. Vhodnější termín je podle něj jaro.

Fleky na kluzišti půjdou do ztracena

Na zimním stadionu v Havířově se v pondělí debatovalo o tom, zda kvůli flekům v ledové ploše přistoupit k dílčí opravě, celkovému rozpuštění nebo ponechání v současném stavu.

Gólový Tomáš Mičola po remíze Baníku s Teplicemi: Je to celkem kruté

/ROZHOVOR/ Nejdřív přesným centrem vybídl k vyrovnání Roberta Hrubého a pak sám dokonal obrat. Nakonec se však Tomáš Mičola se spoluhráči z výhry po nepovedeném vstupu do zápasu radovat nemohl.

Cyklostezka má spojit Kravaře s Benešovem

Stavba za osmnáct milionů korun by měla zajistit bezpečný průjezd mezi oběma městy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení