„Když jsme se sem stěhovali, počítali jsme s tím, že se v sousedství našeho domu bude něco stavět. Předpokládalo se, že půjde o rodinnou zástavbu. Je mi to hrozně líto za všechny, co tady bydlíme, ale i spoustu dalších lidí, kteří se sem z celé Poruby jezdí rekreovat, že se tak pěkné místo promění zase v beton. Jezdí sem školy, školky, rodiny s dětmi, cyklisté, vyznavači joggingu. Je to hrozná škoda,“ míní čtenářka, která si nepřála zveřejnit své jméno. Bydlí kousek od oblíbené restaurace Myslivna. Právě v této lokalitě by měly vyrůst další budovy sloužící vědě a výzkumu.

Obrovský zájem

„Park je naprosto zásadní pro rozvoj tohoto regionu. Velmi úzce bude navázán na rozvoj VŠB-TUO, především na projekt IT4Innovations. Zájem firem o umístění v něm je obrovský, chtějí být v blízkosti Technické univerzity,“ tvrdí ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD). Upřesnil, že nyní má park rozlohu deset hektarů. Je takřka obsazen, práci tu našlo 650 lidí. Na této ploše stojí dvě budovy, do roku 2014 by k nim měly přibýt další dvě, které město nabídne investorům. V následujících letech se má podle plánů města park ještě rozšířit o 26,5 hektaru. Už nyní se v lokalitě připravuje změna územního plánu a území má být vyčleněno pro vědu a výzkum.

„Neexistuje nic klidnějšího než výzkumníci. Pracovníci vývojových firem s nejmodernějšími technologiemi si dávají přímo do podmínek, aby mohli pracovat v klidném, čistém prostředí, obklopení zelení. Takže rozšíření parku se nijak negativně nedotkne místních obyvatel, naopak mělo by být hezčí,“ tvrdí primátor.

Na přípravu rozšířené části parku chce vedení Ostravy využít především prostředky uspořené při přípravě mošnovské zóny. Jde o zhruba 467 milionů korun.

„O vrácení peněz a přesunutí těchto prostředků na Vědecko-technologický park Ostrava jsme požádali vládu. Bez nich není město schopno samo projekt financovat. Když to spočítáme, tak vláda šetří šest miliard ročně na dávkách v nezaměstnanosti, které nemusí vyplatit díky tomu, že tady vznikly zóny,“ řekl Kajnar.

VTP není o výrobních halách

Také jeho náměstek pro životní prostředí Dalibor Madej (ODS) tvrdí, že výstavba vědecko-technologického parku není o výrobních halách, navážení zboží, hlučném a špinavém prostředí.

K jeho názoru se přiklání i někdejší náměstek ostravského primátora Vít Ruprich (SNK-ED), který měl v minulosti na starosti ekonomický rozvoj města. S rodinou bydlí v blízkosti místa, kde by v budoucnu měla vyrůst „vědecká zóna“. „Přínos parku je neoddiskutovatelný. Myslím, že se dá vybudovat tak, aby co nejméně zasáhl do krajiny. Například ve Finsku a dalších severských zemích jsem viděl podobné „zóny“ postavené přímo v lesoparku,“ poznamenal Ruprich.

Městský zastupitel za ODS František Kolařík, který také bydlí v této oblasti, uvedl, že vize dalšího rozšíření parku zatím nemají konkrétní podobu.

„Variant je několik, názory na ně se různí, stejně tak, jako postoj místních obyvatel. Park se musí postavit tak, aby se minimalizovaly jeho negativní vlivy na okolí. Až se bude rozhodovat, budu to hodnotit velmi obezřetně,“ slíbil Kolařík.

Trápí vás nějaké nešvary v místě vašeho bydliště? Chtěli byste se zeptat, zda a jak je bude radnice vašeho obvodu řešit? Ptejte se s Deníkem nových starostů všech ostravských obvodů!

Pošlete nám své dotazy a připomínky pro starosty na adresu: Moravskoslezský deník, Mlýnská 10, 701 11 Ostrava nebo na e-mail: redakce.moravskoslezsky@denik.cz.

My je vedení radnic předáme a budeme se snažit přinést vám odpovědi na témata, která vás zajímají.

KAŽDÉ ÚTERÝ V PRAVIDELNÉ ČTYŘSTRÁNKOVÉ PŘÍLOZE OSTRAVA PLUS TIŠTĚNÉHO VYDÁNÍ MORAVSKOSLEZSKÉHO DENÍKU STAROSTOVÉ MĚSTSKÝCH OBVODŮ ODPOVÍDAJÍ NA VAŠE DOTAZY.

Na webových stránkách najdete pouze vybrané odpovědi a články.