VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velikonoční zvyky zanikaly ve světových válkách

/FOTOGALERIE/ Dnes dodržují starodávné jarní obřady už jenom folklorní soubory, hlavně ty dětské.

15.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Pavel Sonnek

Už na počátku minulého století se jarní zvyky slavily s poněkud menším zaujetím než v sousední Polské Ostravě, Přívozu, Mariánských Horách, Zábřehu nad Odrou či blízkých obcích. Je ovšem pravda, že k zániku jarních lidových tradic přispěly hlavně dvě světové války.

Když v březnu 1939 obsadila německá armáda Ostravsko, Velikonoce nebyly veselé, neslavilo se a nezpívalo. Zato kostely byly přeplněné. Nicméně oslavy spojené s tímto svátkem bývaly v minulosti slavné.

MAŘENA A MAŘOCH

Jarmí zvyky a obyčeje patřily na začátku 20. století neodmyslitelně ke společenskému životu a organizovaly je také různé spolky, například Občanská beseda, Sokol, Spolek báňských dozorců, hasiči a podobně. O Smrtné neděli se vynášela smrt, která se na Ostravsku jmenovala Mařena, mužský ekvivalent byl Mařec či Mařoch.

Na hranicích obce se figuríny vytvarované ze slámy odstrojily a spálily. V Petřkovicích a Ludgeřovicích se udržel slezský zvyk „chodit na krasnu", tedy chodit s opentlenou májkou. Se zvyky byly spojeny úkony mající zabezpečit dobrou úrodu. O Květné neděli se dávaly „světit palmy", což byly kytice z ovsa, ječmene, rži a zelených větviček.

#clanek|2402325#

KOPŘIVY A JISKÉRKY

Každý den po Květné neděli měl své jméno. Pondělí bylo modré, úterý žluté zvané „tlusty vtorek", o tomto dnu byla před půstem poslední možnost se pořádně najíst. O Škaredé středě nosily hospodyně do kostela přepuštěné máslo „na svícení". Na Zelený čtvrtek se chodilo ke zpovědi a přijímání, k obědu muselo být něco zeleného, například salát z kopřiv a jiskérek (sedmikrásek).

Z palem, tedy věnců, se na Velký pátek vybíraly větvičky, které děti opalovaly na ohníčku za kostelem. Tyto opalky pak byly svázány do tvaru kříže a zaneseny na pole, aby ho chránily. Pálení ohňů se často měnilo v různé nevážné výstřelky. Mladší chlapci ovšem chodili třikrát denně s řehtačkami a klepáči, protože od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty „odletěly zvony do Říma" a nesmělo se zvonit. Ve vesnicích kolem Ostravy byl silný zvyk umývat se na Velký pátek v čerstvé vodě, což mělo přinést mladým i starým pevné zdraví.

O Bílé sobotě na předměstích Ostravy chodil v podvečer kolem kostela v Moravské Ostravě kolem náměstí průvod v čele s knězem, nad kterým nesli chlapci baldachýn. Staří horníci se účastnili průvodu v krojích. Tento zvyk se udržoval až do první světové války. V den vzkříšení měl mít každý na sobě něco nového, ale většinou se kupovalo oblečení pro děti. Této pověře se říkalo „aby se beránek nepokakal". Poslední takový průvod se konal kolem roku 1930.

HOD BOŽÍ VELIKONOČNÍ

Největším velikonočním svátkem byl Hod boží velikonoční, tedy neděle. Na Ostravsku se připravovaly plecovníky, což bylo maso zapečené do bílého těsta, nachystány byly klobásy, mistry v jejich přípravě byli havíři v koloniích. Místo beránků se pekla kůzlata. Nesměly chybět koláče. Odpoledne pak vyšla celá rodina do polí, aby zasadila na mezi „křižíčky" jako prosbu za dobrou úrodu obilí a „zemjaků", ale také proti krupobití.

Velikonoční pondělí patřilo chlapcům, kteří s takzvanými karabáči upletenými z vrbového proutí chodili po „šmigrustu". Byla jich vždy celá skupina, šlehali všechny ženy bez rozdílu věku, někde používali k polévání levné voňavky. Potom koledovali nebo zpívali. Starší mládenci dostávali od dívek stuhy, vajíčka, ořechy, ale hlavně něco ostřejšího k napití. Chlapci chodili „po šmigrustu" dopoledne, v některých vesnicích pak odpoledne děvčata.

Večer se pak konaly nacvičené velikonoční divadelní hry a taneční zábavy, což se mnohde dodržuje v omezené míře ještě dnes.

Autor: Boleslav Navrátil

15.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třinec si z Vítkovic odvezl všechny body

Den rekordů, na kterém handicapovaný kulturista Daniel Minster utáhl na invalidním vozíku nákladní automobil Tatra (do vzdálenosti 252cm).
25

Vozíčkář vytvořil český rekord. Nákladní Tatru táhnul přes 2,5 metru

Ochlazování na 33 až 34 °C. Lékaři tak zachraňují mozkové buňky novorozenců

Jediným pracovištěm v Moravskoslezském kraji, které tuto metodu používá, je oddělení neonatologie Fakultní nemocnice Ostrava.  

Běžecký svátek v ulicích Ostravy

Zdaleka nejen pro vytrvalce je Craft Run Fest, který se uskuteční v neděli v centru Ostravy.

Rodičům předškoláků zatím pokuty neudělují

Zákon a vyhláška o povinném předškolním vzdělávání ukládají pětiletým dětem pravidelnou pětidenní docházku s nejméně čtyřmi hodinami denně ve státem uznané školce.

Fantazie! Vítkovice vyválčily bitvu v Chomutově, Vladimír Růžička poprvé padl

/FOTOGALERIE/ Dlouho se zdálo, že o vítězi v souboji Pirátů s Vítkovicemi rozhodne jedna branka. Nakonec rozhodla až ta druhá, a bylo to v prodloužení. Ostravané obrali po trefě namlsaného Tybora vedoucí Chomutov o pozici neporaženého týmu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení