VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vítkovická katedrála nyní dobývá Prahu

Ostrava, Praha - Ostravská Dolní oblast Vítkovice zahájila „vývoz“ svých krás a unikátních technických památek do Evropy. Začala v Praze, kde ve čtvrtek otevřela velkou výstavu s názvem Vítkovická katedrála. Slavnostní vernisáže se zúčastnily stovky hostů včetně známých osobností.

21.4.2012 1
SDÍLEJ:

Snímek z vernisáže výstavy s názvem Vítkovická katedrála. Ta je nyní k vidění ve známé pražské Galerii Zdeněk Sklenář.Foto: Vítkovice Machinery Group

Jak vypadá vysoká pec proměněná na vyhlídkovou věž a naučnou trasu o výrobě surového železa a oceli? Nebo jak se dá z plynojemu udělat výuková aula a prostor pro umění? Odpovědi na tyto otázky, kterými se pravidelně zabývá tento seriál Deníku, nyní najdou lidé, kteří navštíví prestižní pražskou Galerii Zdeněk Sklenář.

Právě v tomto výstavním prostoru, nacházejícím se v těsné blízkosti Národního divadla, totiž ve čtvrtek vpodvečer začala výstava o Dolní oblasti Vítkovic, na jejíž vernisáž dorazily stovky hostů. Nadšeně si prohlíželi obří model ostravské památky, který přesně ilustruje to, jak se nyní dolnovítkovická oblast mění v turisticky atraktivní místo.

„Máme celou řadu ,nej-‘, kterými jsme unikátní minimálně ve středoevropském měřítku. Chceme se proto dostat do povědomí co nejširší veřejnosti a začínáme výstavou Vítkovická katedrála v Praze,“ vysvětlil Petr Koudela, šéf sdružení Dolní oblast Vítkovice.

Projekty v Dolní oblasti jsou součástí rozsáhlého záměru vybudování Nových Vítkovic v Ostravě, které budou zahrnovat Science Technology Centrum Svět techniky, developerské objekty, zázemí vzdělávacích institucí, místa pro alternativní kulturu, pro sport a pro běžný život od bydlení až po parky a cyklostezky.

Výstavu zahájili ti, kdo stojí v prvé řadě za proměnou Dolní oblasti šéf strojírenských Vítkovic Jan Světlík a uznávaný český architekt Josef Pleskot. Instalace projektu váží přes čtyři sta kilogramů, na délku má skoro deset metrů a na výšku téměř tři metry. Pro vznik modelu bylo zvoleno měřítko 1:100, což umožňuje podrobné zpracování všech stávajících i do budoucna navrhovaných objektů.

„Výstava je projevem obdivu k obrovské proměně, která v Dolních Vítkovicích probíhá, i k panu Janu Světlíkovi, který je otcem celé této myšlenky. Architektura, kterou vytváří Josef Pleskot, je pak natolik monumentální, že se z ní budou moci radovat současné i budoucí generace nejen našich spoluobčanů, ale i obyvatel okolních zemí,“ poznamenal majitel galerie Zdeněk Sklenář.

Renomé jeho galerie přivábilo na vernisáž také celou řadu známých osobností, jako třeba herce Jiřího Lábuse a Martina Dejdara, nechyběli ani novináři, lidé, již mají k památkám blízko, nebo také ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Akci podpořilo rovněž ministerstvo kultury, které dlouhodobě oceňuje to, jak se daří Dolní oblast Vítkovic dostávat do podoby, která bude sloužit lidem.

„Věříme, že celý projekt oživí oblast Dolních Vítkovic a přinese velký potenciál nejen pro oživení cestovního ruchu na Ostravsku, ale myslíme si, že tato památka může mít i ambici stát se vyhledávaným turistickým cílem v rámci celé republiky. Jde opravdu o něco velmi specifického, unikátního a jsme velmi rádi, že můžeme k takovému dílu napomoci,“ konstatovala ministryně kultury Alena Hanáková.

Související článek: Seriál Deníku o Dolní oblasti získal prestižní ocenění

Autor: Martin Pleva

21.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třinec si z Vítkovic odvezl všechny body

Den rekordů, na kterém handicapovaný kulturista Daniel Minster utáhl na invalidním vozíku nákladní automobil Tatra (do vzdálenosti 252cm).
25

Vozíčkář vytvořil český rekord. Nákladní Tatru táhnul přes 2,5 metru

Ochlazování na 33 až 34 °C. Lékaři tak zachraňují mozkové buňky novorozenců

Jediným pracovištěm v Moravskoslezském kraji, které tuto metodu používá, je oddělení neonatologie Fakultní nemocnice Ostrava.  

Běžecký svátek v ulicích Ostravy

Zdaleka nejen pro vytrvalce je Craft Run Fest, který se uskuteční v neděli v centru Ostravy.

Rodičům předškoláků zatím pokuty neudělují

Zákon a vyhláška o povinném předškolním vzdělávání ukládají pětiletým dětem pravidelnou pětidenní docházku s nejméně čtyřmi hodinami denně ve státem uznané školce.

Fantazie! Vítkovice vyválčily bitvu v Chomutově, Vladimír Růžička poprvé padl

/FOTOGALERIE/ Dlouho se zdálo, že o vítězi v souboji Pirátů s Vítkovicemi rozhodne jedna branka. Nakonec rozhodla až ta druhá, a bylo to v prodloužení. Ostravané obrali po trefě namlsaného Tybora vedoucí Chomutov o pozici neporaženého týmu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení