Volejbalisté v Ostravě nemají kde pořádně hrát, také bývalá hala Tatran, kde se hraje basketbal, pomalu dosluhuje. Podle ostravského primátora Petra Kajnara (ČSSD) město nutně potřebuje nové sportoviště pro míčové hry.

Peníze na novou míčovnu Ostrava zatím nemá, vedení města chce být ale připraveno: co kdyby nastaly lepší časy, nebo se našla „dotační díra“, ze které by se mohla stavba zaplatit? Proto ostravští radní zadali architektonické kanceláři Projektstudio Davida Kotka, aby vypracovala urbanisticko-architektonickou studii sportovní haly.

Kdy bude stát

„Může to být i třeba za pět nebo za deset let. Je ale dobré mít projekt připravený. Někdy se naskytne možnost čerpat peníze ze státního rozpočtu, ale když nemáte projekt, tak prostě nemáte šanci,“ zdůvodnil Kajnar. Předpokládá, že halu pro čtyři tisíce diváků by mělo být reálné postavit za cenu mezi sto padesáti až dvěma sty miliony korun.

Největším favoritem, kde by míčovna, v níž by se hrály vyšší soutěže volejbalu, basketbalu nebo třeba házené, mohla stát, je podle Kajnara plocha po zbouraném Zimním stadionu Josefa Kotase. Místo je už sedm let prázdné, v jeho sousedství se nyní staví most v Českobratrské ulici a přiváděč k dálnici.

„Halu samozřejmě musíme navrhnout tak, aby splňovala všechny požadavky sportovních klubů. Aby tam bylo vše, co míčové sporty potřebují. Všichni také víme, že pan Kotas byl excelentní, výsostný architekt. Jeho zimní stadion byl výjimečný tím, že měl otvírací střechu. Určitě se jím necháme inspirovat,“ řekl architekt David Kotek. Městu nabídl, že zpracuje zároveň i přilehlý park.

„Hala by se tak pěkně napojila na centrum zábavy – Stodolní ulici. Vznikne tak zajímavá městská brána,“ míní Kotek. Primátor Kajnar tvrdí, že kromě míčové haly potřebuje Ostrava i halu pro atlety. „Atletika má ve městě poměrně širokou základnu, ale pro trénink v zimě máme jenom takový docela nedostatečný tunel pod ČEZ Arénou,“ vysvětlil Kajnar.

Primátor Petr Kajnar: Pozemky po Kotasově stadionu nikdo nechce

Po prvním zastřešeném zimním stadionu v České republice – Josefa Kotase, jehož brány se otevřely v roce 1947 – je už sedm let jen holá plocha porostlá trávou. Stadion se ostravští radní rozhodli nechat zbourat koncem roku 2003 poté, co se nepodařil ani poslední pokus prodat ho zahraničnímu investorovi – Architekturbüro Peter Waldvogel & Partner.

Tato společnost chtěla halu proměnit v multikino s restauracemi a bowlingem. Stadion už roky předtím nebyl v provozu a jeho obnova by byla neúnosně drahá. Jen ostraha chátrající ruiny stála město spoustu peněz. Dělníci sdružení VOKD-OKD, Doprava ji začali bourat na přelomu srpna a září 2003, před Vánocemi už zbyly na nevzhlednou ruinu jen vzpomínky a haldy šrotu – okolo šesti set tun – ve sběrnách. Za demolici město Ostrava tehdy zaplatilo něco málo přes sedm milionů korun.

Představitelé města plánovali, že na místě bývalého stadionu vzniknou nová sportoviště a plocha bude využívána pro volnočasové aktivity. „V dobrých časech, tedy před hospodářskou krizí, jsme měli dva zájemce o pozemky. To se ale změnilo. V této chvíli není nikdo, kdo by nemovitosti chtěl koupit a stavět na nich,“ řekl ostravský primátor Petr Kajnar.

SPORTOVCI: Nová hala? To je paráda

„Skvělé, skvělé, skvělé,“ reagoval na informaci o chystaném projektu nové haly pro míčové sporty manažer Volejbalového klubu Ostrava. „Místo, kde stával Zimní stadion Josefa Kotase, je dobře dostupné pro diváky, navíc blízko je známá Stodolní ulice. Na hokej tam chodilo hodně lidí a určitě by přišli i na volejbal nebo basketbal,“ věří bývalý vynikající volejbalista.

Nový sportovní stánek by ale hlavně měl splňovat parametry pro pořádání mezinárodních soutěží a pohárů, což stávající haly ve městě nemají. „Kromě ČEZ Arény, ale tu nemáme šanci zaplnit diváky,“ poznamenal Zedník a připomenul, že před pěti lety hráli volejbalisté zápasy Ligy mistrů v Porubě.

„Evropská volejbalová federace CEV požaduje, aby kapacita hlediště pro tuto soutěž byla dva a půl tisíce míst, což v hale Sarezy v Hrušovské ulici, kde trénujeme a hrajeme českou extraligu, není. Proto jsme museli jít na zimní stadion, ale ten pro míčové sporty není ideální,“ vysvětlil manažer ostravských volejbalistů.

Zpráva o tom, že by město Ostrava v budoucnu rádo postavilo halu pro míčové sporty, udělala dlouholetému ligovému hráči a současnému hlavnímu trenérovi basketbalistů NH Ostrava Dušanu Medveckému velkou radost. Zadání studie sportovního stánku vítá jako dobrý krok.

„Je to super věc, jedním slovem paráda. Pokud by se to opravdu podařilo, byl bych nadšený. V současné době je totiž situace tragická, přitom Ostrava si zaslouží pořádnou halu,“ řekl Medvecký.

Bývalý český reprezentant se neobává ani toho, že by Nová huť přišla odchodem z Tatranu, kde je specifické klima a žádnému soupeři se tam nehraje dobře, o tak výraznou výhodu domácího prostředí.

„Toho se nebojím. V Ostravě je mnoho fandů, kteří basketbalu rozumí a mají ho rádi. Jsem si jistý, že do nové haly by si cestu našli. Pokud by to bylo na místě bývalého Kotase, téměř nic by se pro ně neměnilo, a když už, tak jen a pouze k lepšímu. Od Tatranu je to, co by kamenem dohodil, navíc předpokládám, že by tam měli větší pohodlí,“ dodal Medvecký.

MIROSLAV CHLEBOUNOVÁ
MARIE RODOVSKÁ
JAKUB NOHAVICA

POSTŘEH MARTINA PLEVY

Ostrava – město stadionů!!! Bude někdy vize realitou?

Kdysi tam stadion stál a v budoucnu by tam měl být sportovní stánek znovu. Město plánuje, že na svém pozemku po zbouraném Kotasově zimáku postaví novou halu pro míčové sporty.

Nápad je to určitě dobrý. Člověk znalý zdejších poměrů se už totiž obával, aby zajímavý pozemek s dobrou dopravní dostupností u centra Ostravy nebyl prodán nějakému developerovi, který by zde postavil krásné kanceláře nebo ještě půvabnější nákupní areál, jichž tady máme pořád „nedostatek“.

Ostravané a sportovní nadšenci by se ale zatím neměli předčasně radovat. Zkušenosti totiž ukazují, že město sice umí sportovní stánky hezky plánovat, přikročit od vize k jejich realizaci už ale občas bývá nad jeho síly.

Každému asi na mysl v této souvislosti přijde zejména případ nového fotbalového stadionu, který byl několikrát ve volebních programech politických stran, a který stále nestojí a jen tak se asi stavět nebude. Možná by si proto mělo vedení města nejprve odškrtnout jako zdárně dokončený tento projekt, a až pak pokračovat v dalších podobných.