VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Patnáctiletá Veronika: Alkohol nám nalijí v každém druhém podniku

Ostrava /FOTOGALERIE/ – Dostat se k alkoholu není v ostravských hospodách pro mladistvé žádný velký problém. Deník se o tom přesvědčil v den, kdy se rozdávalo vysvědčení.

30.6.2012 4
SDÍLEJ:

Ostražitější než v jiné dny museli být v pátek večer barmani a hospodští nejen v Ostravě. Oslavit vysvědčení a konec školního roku se vydaly do ulic města desítky školáků.Foto: DENÍK / Miroslav Kucej

Je to jen několik hodin, co šestnáctiletá Jana dostala vysvědčení. Studentka ostravské obchodní akademie míří konec školního roku oslavit s kamarády do Stodolní. Přiznává, že by si rádi připili i něčím „ostřejším".

„Obávám se, že nám dneska nenalijou. Budou mít strach z policajtů, že to dneska více kontrolují," komentuje dívka. Když ji potkáváme asi o půl hodiny později, drží v ruce pivo a „panáka". Kde k nim přišla, logicky prozradit nechce.

„Já vám to řeknu, a pak už nám nikde nic nedají. Jen vám můžu říct, že to nebyl vůbec žádný problém. Nikdo po mně občanku nechtěl," líčí šestnáctiletá Jana a prosí, abychom nezveřejňovali její příjmení. „Naši by to asi nevydýchali," konstatuje.

Domlouvají se na záchodech

Pavlína Josková obsluhuje v baru Piccaso v jedné z bočních uliček Stodolní. Zrovna dostala kázání od šéfové. „Upozorňovala mě, že mám dneska více hlídat a kontrolovat občanky. Bude tady plno děcek, co budou zkoušet, jestli jim nalijeme," říká mladá barmanka. Přiznává, že ne vždy se to dá uhlídat. „Když je plno a ty holky požádají starší kamarádku, aby jim pití objednala, nemám šanci to zjistit," vysvětluje. Její starší kolegyně to ale vidí jinak. „Už mám ty mladé v merku. Domlouvají se různě po záchodech, kdo alkohol koupí. Člověk už ty typy zná. Chce to jen dávat si na ně pozor," říká Helena Javorková.

O vysokou pokutu nestojí ani Lucie Helešicová z pizzerie El Paso. „Hlavně u holek je opravdu těžké poznat, kolik jim skutečně je. Takže u holek kontroluju občanky opravdu ve velkém," říká číšnice.

Totéž tvrdí i v ostatních podnicích. Jakmile se pořádně setmí a bary se zaplní, mnozí na svá slova zapomínají. „Nalijí nám tady v každém druhém podniku. Občanka je nezajímá. Setkala jsem se jen jednou, že ji po mně chtěli," říká patnáctiletá Veronika. Své příjmení ani ve které škole jí dnes vydali vysvědčení, prozradit nechce. Její stejně starou kamarádku Adélu už policisté jednou v baru v Porubě přistihli „pod vlivem." „Dali mi dýchnout, a protože jsem nadýchala jen necelé promile, řešili to domluvou," vzpomíná.

„Jsi ožralý, Michale."

Oslavit vysvědčení přišla v pátek večer do Stodolní ulice s kamarády i šestnáctiletá Simona. Právě ukončila první ročník na Wichterlově gymnáziu. Domů by se nerada vrátila v policejním doprovodu. Tvrdí, že alkohol je proto, aspoň pro dnešní večer, tabu. „Nebudu riskovat, že mě chytí. Jdu si sem zatancovat," říká, zatímco její kamarádi souhlasně přikyvují.

Oslavy jsou před půlnocí v plném proudu i v Komenského sadech. „Michale, nikam nechoď. Jsi ožralý," pokřikuje tmavovlasá dívka, která rozhodně nevypadá na osmnáct, na svého kamaráda, který se potácí po chodníku. Děti v podobném stavu často končí v péči záchranářů. Ti jen v pátek vyjížděli hned k pěti takových případům.

„Odpoledne jsme byli voláni ke třem chlapcům ve věku 13 až 17 let do dětského domova na Opavsku. Dva byli v podnapilém stavu, třetí měl navíc ještě poraněnou horní končetinu," sdělil mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl s tím, že chlapci byli předáni do péče lékařů ve Slezské nemocnici. Opilého čtrnáctiletého chlapce zachraňovali také v Ostravě. Po páteční dvaadvacáté hodině pak do nemocnice převezli také opilého patnáctiletého chlapce z Frenštátu.

„Po ošetření byl předán rodičům," doplnil Lukáš Humpl. Opilé děti zaměstnaly záchranáře také v sobotu. „Šestnáctiletá dívka byla nalezena opilá na schodišti v domě v Ostravě. Byla předána lékařům," uvedl mluvčí záchranářů. Sedmnáctiletý chlapec z Vítkova skončil poté, co se opil, na jednotce intenzivní péče.

„Objednal to kamarád, už odešel," vymlouvají se nezletilí strážníkům

Od začátku roku provedli ostravští strážníci třináct akcí zaměřených na kontrolu dodržování prodeje a podávání alkoholu osobám mladším osmnácti let. Zkontrolovali téměř pět set dětí a mladistvých. Sedmdesát jich bylo pod vlivem alkoholu, přestože ještě neoslavily osmnácté narozeniny. „Poslední taková akce byla 18. června ve Stodolní ulici. Strážníci spolu s policisty prošli celkem 13 provozoven, zkontrolovali 87 osob a u 14 mladších 18 let zjistili konzumaci alkoholu," sdělila mluvčí ostravských strážníků Vladimíra Zychová.

Průšvih ale nemají mladí, kteří ho pijí, ale ti, kteří jim to umožnili. „Od počátku roku jsme řešili 84 těchto přestupků. Z toho v 73 případech jsme uložili blokovou pokutu, devět jsme řešili domluvou na místě a dva přestupky jsme předali k projednání správnímu orgánu," uvedla dále mluvčí strážníků s tím, že policisté zároveň musí informovat příslušný orgán sociální péče.

Nejčastěji se podle Zychové přistižení mladí lidé vymlouvají na to, že jim skleničku alkoholu objednal kamarád, který už odešel, a jehož jméno si nepamatují.

Lékař: Dětem alkohol rychleji ničí mozkové buňky

Mladí u nás mají ve srovnání s dalšími státy v Evropské unii největší zkušenosti s alkoholem. Proč tolik pijí? „Přispívá k tomu vysoká tolerance české společnosti k nadměrnému požívání alkoholu a relativně snadná dostupnost alkoholu dětem," říká primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice Ostrava Jan Boženský.

Může dětskému organismu uškodit, když se výjimečně zpije do němoty patnáctiletý kluk, a pak už seká dobrotu?

Může. Dítě opilé do bezvědomí je ohroženo závažnými komplikacemi, které mohou trvale poškodit jeho organismus. Hrozí udušení zvratky, závažné úrazy po pádech či životu nebezpečné prochlazení.

Co je pro dítě horší sem tam si pravidelně dát pivo, nebo se ojediněle doslova ztřískat?

Myslím si, že obě varianty požívání alkoholu jsou pro dětský organismus velmi nebezpečné a za chybné bych považoval označit jednu variantu za lepší. Obě v konečném důsledku mohou závažně poškodit dětský organismus.

Kde končí takový šestnáctiletý opilec? Co s ním lékaři provádějí? Jak ho zbaví opičky?

Většina dětí končí v nemocnici na jednotce intenzivní péče, protože jim hrozí závažné zdravotní komplikace. Tam jsou sledovány jejich životní funkce a většinou podávány infuzní roztoky a léky, které upravují alkoholem způsobený metabolický rozvrat jejich organismu.

V čem je pro dětský organismus alkohol nebezpečnější než u dospělého?

Děti jsou vnímavější k toxickému působení alkoholu, a tak dochází k výraznějšímu poškození a rychlejšímu zániku jejich mozkových buněk. Toto poškození je nevratné, nové mozkové buňky nám již nenarostou.

Je pravda, že čím dříve člověk začne s pitím alkoholu, tím je větší pravděpodobnost, že bude v dospělosti na alkoholu závislý?

Je prokázáno, že děti, které se pravidelně opíjejí, mají výrazně vyšší riziko vzniku závislosti na alkoholu. Nezřídka se pod vlivem alkoholu poprvé setkají s jinou drogou a často se pak k závislosti na alkoholu může přidat i jiná drogová závislost.

Autor: Tereza Krumpholzová, Miroslava Chlebounová

30.6.2012 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Nová elektrická tříkolka zahájí svůj víkendový provoz při úklidu v Mariánských Horách a Hulvákách v neděli 27. srpna.

Při úklidu v ostravském obvodu bude pomáhat elektrická tříkolka

Ilustrační foto

Kuzma hlásí poslední volná místa. Máte zájem?

Tohle se občas ve fotbale stává, řekl Fillo o střetu s Vaškem

/RZHOVOR/ Trenér ostravského Baníku na něj už před zápasem jasně ukázal prstem. „Fillo je rozdílový hráč,“ řekl o výrazné postavě sobotního zápasu. 

Hledá se ztracená Etiopanka

Karviná – Po ztracené cizince pátrají od neděle místní policisté. Zmizení ženy z Etiopie nahlásila rodina z Kuvajtu, která je v Karviné na dovolené. 

Ondrášek jako první v republice bude lékaře učit, jak pomáhat při umírání

Ostravský mobilní hospic Ondrášek získal akreditaci k výuce paliativní medicíny. Je prvním českým zařízením svého druhu, jež začne vzdělávat lékaře toužící pomáhat pacientům nejen při uzdravování, ale i při umírání.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení