VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pojišťovny zaplatí léčbu unikátním kybernožem

Ostrava /AKTUALIZOVÁNO, DISKUSE/ -Ještě v úterý to vypadalo, že pacientům s rakovinou nebude možné platit léčbu unikátním robotnickým ozařovačem ze zdravotního pojištění. Ve čtvrtekse ale nemocnice dohodla na platbách s největší zdravotní pojišťovnou.

5.8.2010 5
SDÍLEJ:

CyberKnife – špičkový robotický ozařovač ostravské fakultní nemocnice.Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

Lidé s rakovinou, kteří se v Ostravě připravovali na léčbu kybernetickým nožem, si mohou oddechnout. Dva dny to vypadalo, že robotický ozařovač CyberKnife, který jako jediný ve střední a východní Evropě má komplexní onkologické centrum ostravské fakultní nemocnice, bude moci léčit jen movité pacienty. Zdravotní pojišťovny totiž s nemocnicí neuzavřely smlouvy o proplácení těchto zákroků, nabízely za ně méně peněz, než bylo pro ústav únosné. Hrozilo, že onkologové ozáří jen prvních šest českých pacientů, a pak budou přijímat nemocné, nejspíš z ciziny, kteří si léčbu budou hradit sami.

Ve čtvrtekodpoledne nastal zvrat. Nemocnice se dohodla se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) na vyšších úhradách.

„Na základě zkušeností ze zkušebního provozu přehodnotila Fakultní nemocnice Ostrava data, která nám předtím poskytla, nyní nám předala upravené údaje, na jejichž základě jsme výši úhrad přepočetli,“ vysvětlil mluvčí VZP Jiří Rod. Upřesnil, že cena za jedno ozáření je nyní stanovena na zhruba sedmadvacet tisíc korun. Dalších asi padesát tisíc korun na jednoho pacienta vydá VZP za materiál. „Počet ozáření bude záležet na medicínské indikaci a nebude v žádném případě nějak omezen či limitován,“ zdůraznil Rod.

Podle mluvčího ostravské fakultní nemocnice Tomáše Oborného při dřívějších jednáních podmínila VZP úhradu právě určitým počtem pacientů. Ten byl nižší, než kolik jich chtěla nemocnice léčit, a platba na jednoho pacienta byla velmi nízká – osm tisíc korun.

Ředitel fakultní nemocnice Svatopluk Němeček je po čtvrtečním jednání spokojen. „Upřesnili jsme si údaje a domluvili jsme se na kompromisu. Za navrhované peníze jsme schopni zákroky na CyberKnifu dělat. Takže veškerá léčba půjde podle původního plánu,“ radoval se Němeček. Předpokládá, že nemocnice bude na tomto přístroji léčit až 600 pacientů ročně.

„Je to hrozně fajn. Dohodli jsme se s VZP slušně, důstojně. Nemuseli jsme měnit plán zákroků a nebudeme muset odmítnout pacienty, kteří jsou k léčbě vhodní a čekají na ni,“ uvedl přednosta onkologické kliniky ostravské fakultní nemocnice David Feltl. Dodal, že od úterý onkologové ozářili prvních šest pacientů s nádory mozku, plic, páteře, prostaty a slinivky břišní. „Jde to dobře, i když je to časově a na přesnost náročná práce, ten přístroj je excelentní,“ míní Feltl.

Také regionální zdravotní pojišťovny slíbily, že budou léčbu na CyberKnifu platit. „Každopádně se dohodneme. Předpokládáme, že smlouva bude do poloviny srpna,“ slíbila mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová. Také mluvčí Revírní bratrské pokladny Jan Vomlela řekl, že i tato zdravotní pojišťovna bude svým pojištěncům zákroky hradit.

Takzvaný kybernetický nůž ozařuje s až třicetkrát větší přesností než jiné lineární urychlovače, doba léčení se výrazně zkrátí. Přístroj průběžně kontroluje pozici nádoru i pacienta, takže nepoškodí okolní zdravou tkáň, léčba je velmi šetrná. Ostravská fakultní nemocnice koupila zařízení za 200 milionů korun.

„Věřím, že se uzdravím. Všichni jsou tady skvělí a ten přístroj je snad nejlepší na naší planetě,“ doufá Božena Hatašová ze Středočeského kraje, které před rokem lékaři diagnostikovali rakovinu slinivky břišní. Byla mezi prvními, kteří na CyberKnifu podstoupili ozařování.

>> KOMENTÁŘ MARTINA PLEVY

Média zatlačila, VZP ustoupila

Dobrá věc se podařila. Lidé s rakovinou, kteří vzhlíželi s nadějí k nejmodernější léčbě takzvaným kybernožem, se nejmodernější metody ozařování dočkají, aniž by museli střádat statisíce do prasátka. Všeobecná zdravotní pojišťovna totiž přehodnotila svůj postoj a pacientům, kteří se svěří do péče lékařů ostravské fakultní nemocnice, léčbu novým přístrojem uhradí v plné výši.

Zprvu přitom hlásala, že dá jen část potřebných peněz, a že už nemá s nemocnicí o čem dál jednat. Média i veřejnost tím byly šokovány. Strategická investice do přístroje za dvě stě milionů korun by tak přišla vniveč. Na léčbu by měli jen bohatí nebo cizinci s dajnějšími pojišťovnami.

Po článcích a reportážích, které na tento podivuhodný přístup největší české pojišťovny upozorňovaly, však nakonec VZP rázně otočila kormidlem. Ačkoliv mluvčí pojišťovny Jiří Rod tvrdí, že na změnu postoje neměla tuzemská média vliv, je nabíledni, že opak bude pravda.

Bylo by ale malicherné se o tom více dohadovat. Důležité je, že tisíce vážně nemocných lidí v této zemi se dočkají nejšpičkovější léčby, která je v rámci střední a východní Evropy ojedinělá. Snad jim pomůže. Děkujeme za ně.

Autor: Miroslava Chlebounová

Místo události:
5.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
9

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Majitel strojírenské skupiny Vítkovice Jan Světlík.
10

Strojírenský gigant z Vítkovic je v problémech. Přežije impérium Jana Světlíka?

AKTUALIZOVÁNO

Klimkovický tunel uzavřeli až večer. Nezpůsobilo větší problémy

Dálniční tunel v Klimkovicích včera prošel každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale byla oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší, a dopravu tak výrazně neovlivnila. Podle starosty je stále co zlepšovat. Vhodnější termín je podle něj jaro.

Fleky na kluzišti půjdou do ztracena

Na zimním stadionu v Havířově se v pondělí debatovalo o tom, zda kvůli flekům v ledové ploše přistoupit k dílčí opravě, celkovému rozpuštění nebo ponechání v současném stavu.

Gólový Tomáš Mičola po remíze Baníku s Teplicemi: Je to celkem kruté

/ROZHOVOR/ Nejdřív přesným centrem vybídl k vyrovnání Roberta Hrubého a pak sám dokonal obrat. Nakonec se však Tomáš Mičola se spoluhráči z výhry po nepovedeném vstupu do zápasu radovat nemohl.

Cyklostezka má spojit Kravaře s Benešovem

Stavba za osmnáct milionů korun by měla zajistit bezpečný průjezd mezi oběma městy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení