VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za nerespektování ZIP hrozí pokuta tvrdohlavým i příliš opatrným řidičům

ZIP již platí dlouho. Jeho důležitost v poslední době výrazně stoupá. Řidiči, kteří dodržují předpisy, jsou však někdy považováni za arogantní a drzé vetřelce.

25.10.2015 28
SDÍLEJ:

Na pravidlo ZIP řidiče často upozorňuje i tato informativní dopravní značka. Foto: Deník/Pavel Sonnek

Dva silniční pruhy se sbíhají v jeden. Na konci toho svého se chcete přesně podle silničních pravidel zařadit do hlavního. Vyhodíte blinkr, jenže nikdo vás nepustí.

Vedle sebe vidíte jen naštvané tváře řidičů, kteří vás považují za předbíhajícího se vetřelce. Přitom vy jste ten, který na sto procent dodržuje předpisy.

Oni je naopak nerespektují. Konkrétně porušují pravidlo ZIP, tedy střídavého řazení. Zřejmě ani netuší, že jim hrozí pokuta.

Co je pravidlo ZIP Pravidlo ZIP platí všude, kde řidič nemůže jet dál ve svém jízdním pruhu a je zřejmé, který pruh je průběžný. Jedná se tedy o situaci snížení počtu jízdních pruhů, místo dopravní uzavírky a omezení nebo místo dopravní nehody. Jak se v tomto případě chovat? Řidiči by měli do místa, kde se dva pruhy sbíhají v jeden, přijíždět v obou pruzích (souběžná jízda). Až před místem zúžení by se měli řidiči zařadit do průběžného jízdního pruhu způsobem střídavým. Je tedy důležité užívat obou jízdních pruhů po celé jejich délce a až před samotným místem zúžení se obezřetně zařadit. Jedním z omylů a chybných pochopení pravidla je, že řidič se zařadí mezi vozidla v průběžném pruhu velmi brzy, kdy pruh následně končící je bez vozidel, a tedy nelze hovořit o souběžné jízdě. Na druhé straně dochází k situacím, kdy řidič, který dojede až do místa konce „svého" pruhu a chce se zařadit do kolony v průběžném pruhu, je považován za neslušného, zneužívajícího situace.

Důležité pravidlo

ZIP již platí dlouho. Jeho důležitost v poslední době výrazně stoupá.

Prakticky v celé České republice, dálnicemi počínaje a malými silnicemi konče, probíhají rozsáhlé opravy. Tvoří se kolony a sbíhání jízdních pruhů je v místech stavebních prací zcela běžné.

A právě v takových situacích je nezbytné, aby řidiči dodržovali ZIP. A to nejen ti, kteří se nacházejí v hlavním pruhu a jejich povinností je umožnit vjezd dalším vozidlům. Pravidlo ZIP musejí respektovat i motoristé ve vedlejším pásu.

Řada z nich neví, že musí dojet až na konec svého pruhu a teprve poté se zařadit. Pokud se o to snaží dříve, situaci jen komplikují.

„Jezdím často a ze svých zkušeností můžu říct, že pravidlo ZIP se moc nerespektuje. Někdy je to o nervy a nezbývá mi, než si vjezd do hlavního pruhu vynutit trochu agresivnější jízdou. Na druhé straně řada motoristů neví, že je třeba dojet až na konec vedlejšího pruhu. Štvou mě řidiči, kteří se začnou zařazovat desítky metrů před koncem pruhu. Jen to brzdí provoz," uvedl Pavel Zouhar.

Dalším nešvarem je podle něj přílišná vstřícnost řidičů v hlavním pruhu, kteří v dobré víře pustí před sebe dvě i více vozidel. I to je porušení pravidla ZIP.

„Nad takovými řidiči jen kroutím hlavou. Vůbec nepochopili ZIP. Přitom je to úplně jasné nechám vjet jedno auto a řidič za mnou pustí další vůz a tak dále. Nevím, co je na tom složitého," kroutil hlavou Pavel Zouhar.

Sankce

Za nerespektování ZIP lze teoreticky uložit pokutu. A to nejen tomu, kdo neumožní vjezd do průběžného pruhu, ale i řidičům, kteří se začnou zařazovat příliš brzy.

„Pravidla silničního provozu vzhledem k ZIP může porušit jeden, ale i oba řidiči. Zákon stanoví pokutu až do výše 2000 korun, ve správním řízení více," uvedla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská, podle které je dodržování pravidla ZIP důležité především v době souběžně probíhajících uzavírek a dopravních komplikací.

„Platí to zejména ve městech a místech s vyšší hustotou silničního provozu. Pravidlo, díky kterému by měla být využita maximální kapacita pozemní komunikace ve všech jízdních pruzích, je určeno ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu," řekla Štětínská.

Střídavé řazení platí také po průjezdu křižovatkou

Pravidlo ZIP platí například při průjezdu křižovatkou U Dlouhých v Ostravě-Přívoze ve směru z Přívozu po Sokolské třídě do centra.

Pravidlo ZIP se někdy užívá i po průjezdu křižovatkami. Příkladem může být křižovatka U Dlouhých (křižovatka ulic Mariánskohorské, Muglinovské a Sokolské třídy) v Ostravě-Přívoze. Konkrétně jde o směr z Přívozu po Sokolské třídě do centra, totéž platí pro opačnou trasu. Za křižovatkou, do které se vjíždí ve dvou pruzích, se pruhy sbíhají v jeden.

„Je zřejmé, že za světelnou křižovatkou se dva jízdní pruhy sbíhají v jeden a je zřejmé, který pruh je průběžný. Pravidlo ZIP se uplatní. Pozor však, je potřeba užívat obou pruhů po celé jejich délce a až před samotným místem zúžení se obezřetně zařadit," uvedla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská, která zdůraznila, že v jiných směrech ZIP uplatnit nelze.

„Pokud jede řidič po Mariánskohorské a odbočuje vlevo směrem na Přívoz a Hlučín, neuplatní se pravidlo ZIP, neboť řidič projíždí křižovatkou z jednoho jízdního pruhu," vysvětlila policejní mluvčí Soňa Štětínská. 

Autor: Jaroslav Perdoch

25.10.2015 VSTUP DO DISKUSE 28
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Čtyřleté děvčátko v Jablunkově vypadlo ze třetího patra

Klimkovický tunel. Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO
14

Klimkovický tunel uzavřou až v neděli večer

Tvrdé boje, krásné bubenice, sympatičtí lidé. Dračí lodě na start!

/FOTOGALERIE/ Vypětí a výkony na plno, ihned po dojetí ovšem smích, vtip a dobrá nálada. Ve Starém Bohumíně probíhají od sobotního rána závody dračích lodí a je to především skvělá zábava, barvitá podívaná a příjemná atmosféra, která tady přilákala desítky příznivců vodáctví i jejich početné fanoušky.

Jakub Petr před turné po Švýcarsku: Jako generálku to nebereme

Čtyři zápasy s kvalitními soupeři v šesti dnech čekají hokejisty Vítkovic během turné po Švýcarsku, kam v pátek brzy ráno ostravská výprava nabrala směr.

Baník myslí na výhru, Kučera nevyloučil změny v sestavě

Není to sice Slavia, ale i Teplice, které už delší čas drží kádr pohromadě, mají obrovskou kvalitu. Druhé domácí vystoupení Baníku Ostrava v rozbíhající se HET lize může být hodně zajímavé. Hrát se začne dnes v 17 hodin.

Pohádkou o pohřbívání zvířátek seznamují děti s koncem života

Kamarádky Ester a Oli nacházejí mrtvého čmeláka a je konec nudě, hledají a pochovávají další tvorečky, zakládají si vlastní „pohřebářskou“ firmu. Smrt se v představení Jany Peřinové a Jordany Blažkové zdá srozumitelnější i těm nejmenším.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení