Potřebujete-li novou „občanku“, musíte si ji od Nového roku, na rozdíl od minulosti, vyřídit pouze na jednom místě v Ostravě – pracovišti ostravského magistrátu v Gorkého ulici v centru města.

„Mamko, já tady nečekám. To je strašné, tolik lidí. Proč si to chceš vyřizovat zrovna dneska?“ zlobil se na svou ženu starší muž. Z úřadu nakonec odešel. Důchodkyně Hana Patočková však vytrvala. „Občanka mi končí sice až v květnu, ale bývám často nemocná, pobývám i v nemocnici, tak jsem se přišla zeptat, jestli by mi to vyřídili dříve,“ vysvětlila žena.

Požádat o nové doklady přišli v úterý i Jakub Janoštík s Kristýnou Luknarovou. „Máme ještě novoroční volno, tak ho částečně strávíme na úřadu. Asi dvacet lidí je před námi, nevadí nám to, posedíme,“ tvrdil pár.

Pan Milan si pro nový doklad na úřad odskočil z práce. „Nečekal jsem tolik lidí. Když jsem si před Vánocemi podával žádost, nikdo tu nebyl. Počkám půl hodiny, když to nestihnu, přijdu jindy, nic se nedá dělat. Stejně si myslím, že to bylo dříve lepší, když se občanky vyřizovaly na radnici, kde bydlím,“ pokrčil rameny muž.

Jan Ševčík svůj občanský průkaz nedávno ztratil a pak zase našel. „Musel jsem to všechno urovnat. Úřednice se mi v klidu věnovaly, čekal jsem asi dvacet minut, než jsem přišel na řadu,“ popsal situaci mladý muž.

V úterýbylo na pracovišti v Gorkého ulici i přes velký zájem klientů klidněji než první den po Novém roce. „V běžné pondělí by v průběhu celého dne úředníci odbavili asi 200 žadatelů, 2. ledna to bylo téměř 750. Vyřizovali také spoustu telefonických dotazů. Do konce úředních hodin nebyli odbaveni všichni, ale nemuseli chodit znovu, protože úředníci byli na pracovišti tak dlouho, dokud vše nevyřídili.

Úterní úřední den na oddělení evidence obyvatel a občanských průkazů a oddělení cestovních dokladů odboru vnitřních věcí probíhal bez jakýchkoliv problémů. Bylo obslouženo celkem 380 občanů, informační systém byl on-line v provozu, k žádným výpadkům již nedocházelo,“ uvedla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Upozornila, že na těchto odděleních je úředním dnem každý pracovní den. Doklady si lidé mohou tedy vyřizovat v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin, v úterý od 8 do 15.30, ve čtvrtek od 8 do 16 hodin a v pátek od 8 do 11 hodin. „Občané se mohou také telefonicky objednat přes kontaktní centrum Magistrátu města Ostravy, a to každý pracovní den od 7 do 17 hodin na telefonním čísle 844 121 314,“ upřesnila Vojkovská.

Nově lze na žádost zákonného zástupce vydat občanský průkaz i občanu mladšímu 15 let nebo občanovi, který nemá trvalý pobyt na území České republiky.
Převzít občanský průkaz je občan povinen osobně. Nově po prokázání totožnosti občan zkontroluje správnost osobních údajů uvedených v občanském průkazu, ověří funkčnost a kapacitu kontaktního elektronického čipu, pokud jej občanský průkaz obsahuje, zvolí bezpečnostní osobní kód a potvrdí svým podpisem na žádosti převzetí občanského průkazu. Bezpečnostní osobní kód, který slouží k autentizaci při elektronické identifikaci držitele občanského průkazu při komunikaci s informačními systémy veřejné správy, je kombinací čtyř maximálně deseti číslic, kterou si občan zvolí při převzetí občanského průkazu.
Zdroj: MMO

K TÉMATU

Fronty se v těchto dnech tvoří také na pobočkách úřadů práce. Pod ty od nového roku spadá agenda všech sociálních dávek. Lidé, kteří mají na sociální dávky nárok, si pro ně nechodí na radnice, jak tomu bylo dosud, ale musí zamířit na jedno ze čtyř míst v Ostravě, která spadají pod úřad práce. V centru Ostravy, v Husově ulici stáli v pondělí ráno dlouhé fronty. A někteří lidé byli z nového systému nervózní. „Chvíli bude trvat, než se vše zaběhá a lidé si zvyknou, na kterou úřednici se mohou obrátit a kde je jejich kontaktní místo. Zatím ale můžeme říci, že vše zvládáme dobře, a že žádný kolaps nehrozí,“ uvedla Gabriela Petříková, vedoucí referátu nepojistných dávek ostravské pobočky úřadu práce. „Zdá se mi to zbytečně složité. Posílají mě z jednoho úřadu na druhý a běhám po celém městě kvůli pár korunám, na které má nárok,“ řekl Marek Vitásek, který siv úterýna úřad práce pro peníze přišel. (ter)

POSTŘEH TEREZY KRUMPHOLZOVÉ

Občanský průkaz: kartička navíc?

Také mě v nejbližších dnech čeká vyřizování nové občanky. Ne proto, že by mi snad skončila její platnost, ani jsem nezměnila příjmení a už vůbec jsem netoužila po její nové podobě. Den před Silvestrem jsem přišla o všechny doklady, tedy i o občanský průkaz. Známý scénář. Stačila chvilka nepozornosti a kabelka se všemi osobními věcmi byla fuč.

Kolikrát jsem do té doby svůj průkaz totožnosti opravdu potřebovala, bych spočítala na prstech jedné ruky. Paradoxně ho po mně vyžadovali až v době, kdy jsem o něj přišla. Předložit občanku chtěli zkrátka všude. Na policejní stanici, kam jsem přišla krádež nahlásit, v bance, kde jsem potřebovala zablokovat účet a vyzvednout si zbytek peněz, které se zloději nepodařilo vybrat, i u telefonního operátora, když jsem vyzvedávala novou SIM kartu do telefonu.

Musím přiznat, že už se těším, až tohle skončí a občanský průkaz budu mít ve své peněžence zase jenom jako kartičku navíc.