VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemědělci v Nové Bělé chtějí „větší kurník", část obyvatel je rozhodně proti

V novobělské ulici Fr. Vantucha rostou nejen nové domy, ale také snahy zamezit stavbě haly pro šest tisíc nosnic. Tu chtějí na svém poli sedláci Antonín a Václav Javorkovi a zvažují, že by sousedy vzali do míst, kde stejná zemědělská výroba nikomu nevadí.

28.2.2017
SDÍLEJ:

Sedláci Václav (vlevo) a Antonín Javorkovi na místě plánované haly pro šest tisíc nosnic ukazují, jak daleko je nejbližší zástavba. Foto: Deník/Pavel Sonnek

„Cítíme se tímto záměrem velice znepokojeni a vidíme v tom hrozbu pro životní prostředí i obyvatele, zejména malé děti," tvrdí Filip Křižka, Pavel Korda a Radim Křetinský. Ti založili spolek Bezpečná a čistá Nová Bělá a proti „kurníku" zorganizovali i petici.

Nebezpečí podle nich spočívá v rozptylu chemikálií používaných v průmyslovém velkochovu drůbeže, emisích, alergenech i znečištění půdy.

„Jen 250 metrů od plánované stavby je mateřská školka s hřištěm a nedokážeme si představit, že by děti byly vystaveny negativním vlivům z haly pro nosnice. Vítr zde fouká zejména právě ve směru ke školce," uvádějí nespokojení obyvatelé.

Ti se pozastavují i nad tím, že se soukromí zemědělci ozvali se svými plány až po prodeji poslední zdejší volné parcely. „Velmi rychle provedli změny využití pozemku," říkají s tím, že zvažují podání trestního oznámení kvůli podvodu.

Lidé zde podle nich investovali miliony korun do bydlení v hezké klidné lokalitě hala se slepicemi na dohled by to prý vše znehodnotila.

Soukromí hospodáři bratři Javorkovi kontrují tím, že v hale budou moderní nizozemské technologie. „Chceme kopírovat drůbežárnu se stejnou kapacitou šesti tisíc nosnic fungující v obytné zástavbě v Čerčanech u Prahy. Kdo bude mít zájem, toho tam můžeme vzít na exkurzi," podotýkají. Petici označují za zkreslenou, ba dokonce lživou, zbytečně znepokojující.

„Její autoři argumentují i zhoršením dopravní situace v Mitrovické ulici. Ale jak? Když bude stačit jedno auto na odvoz vajec denně a další přijíždějící jednou za dvacet dní s krmením," brání se Javorkovi. Odmítají dále názory, že by jim vše zaplatily zemědělské dotace.

A co na to úřady? Projekt „Hala pro 6000 nosnic" není v Nové Bělé žádná novinka. Její radní ho podle starosty Lumíra Bahra odmítli už v roce 2013. „Nyní jsme krajskému úřadu připomínkovali fakty, že je zapotřebí zpracovat takzvanou velkou EIA tedy studii posouzení vlivů na životní prostředí a navíc také, že posudek předložený zemědělci je nedostačující a v některých bodech se nezakládající na pravdě," upozorňuje starosta. Radnici vadí to, že v posudku chybí zanesení chráněného ložiskového území (v platném územním plánu ale je) i řešení výběhu voliéry pro slepice a dopadů na životní prostředí a zdraví občanů žijících v bezprostřední blízkosti. Petra Špornová z krajského úřadu uvádí, že v této záležitosti momentálně probíhá zpracovávání studie EIA. „Vyhodnocujeme i petici a připomínky ze strany občanů či dotčených správních úřadů. Nelze předjímat, jaký závěr vydáme," dodává.

Autor: Radek Luksza

28.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sraz amerických aut na Dole Michal.
14

OBRAZEM: Americké bouráky na Dole Michal

Tam jsou dveře! Opakoval několikrát Michal Kucián bránící pravděpodobně vnitrostranickou věc před tiskem.

Přeregistrace ostravské ČSSD skončila... dozvuky přetrvávají

Slavnosti Ostravaru dnes pokračují. Vystoupí Krajčo i Čechomor

/FOTOGALERIE/ Kelímek piva do ruky na přivítanou, opáskovat ruku pro „autorizovaný vstup" a show může začít.

OBRAZEM: Army Day v Ostravě aneb K samopalu a pak na baseball!

Vojáci z krajského velitelství v Ostravě i útvaru 3068 v Opavě se v pátek tak, jak mívají ve zvyku jejich američtí kolegové, předvedli před baseballovým utkáním v Porubě.

Krajské kluby znají své soupeře v poháru

V rámci losovacího aktivu, který se uskutečnil ve čtvrtek v Olomouci, byl rozlosován rovněž i nový ročník pohárové soutěže MOL Cup.

Kam vyrazit o víkendu? Co třeba slavnosti na řece, pouť, nebo pohádky?

Přinášíme pravidelnou páteční várku tipů, jak si zpestřit víkendové dny v Ostravě a okolí.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies