VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemědělci v Nové Bělé chtějí „větší kurník", část obyvatel je rozhodně proti

V novobělské ulici Fr. Vantucha rostou nejen nové domy, ale také snahy zamezit stavbě haly pro šest tisíc nosnic. Tu chtějí na svém poli sedláci Antonín a Václav Javorkovi a zvažují, že by sousedy vzali do míst, kde stejná zemědělská výroba nikomu nevadí.

28.2.2017
SDÍLEJ:

Sedláci Václav (vlevo) a Antonín Javorkovi na místě plánované haly pro šest tisíc nosnic ukazují, jak daleko je nejbližší zástavba. Foto: Deník/Pavel Sonnek

„Cítíme se tímto záměrem velice znepokojeni a vidíme v tom hrozbu pro životní prostředí i obyvatele, zejména malé děti," tvrdí Filip Křižka, Pavel Korda a Radim Křetinský. Ti založili spolek Bezpečná a čistá Nová Bělá a proti „kurníku" zorganizovali i petici.

Nebezpečí podle nich spočívá v rozptylu chemikálií používaných v průmyslovém velkochovu drůbeže, emisích, alergenech i znečištění půdy.

„Jen 250 metrů od plánované stavby je mateřská školka s hřištěm a nedokážeme si představit, že by děti byly vystaveny negativním vlivům z haly pro nosnice. Vítr zde fouká zejména právě ve směru ke školce," uvádějí nespokojení obyvatelé.

Ti se pozastavují i nad tím, že se soukromí zemědělci ozvali se svými plány až po prodeji poslední zdejší volné parcely. „Velmi rychle provedli změny využití pozemku," říkají s tím, že zvažují podání trestního oznámení kvůli podvodu.

Lidé zde podle nich investovali miliony korun do bydlení v hezké klidné lokalitě hala se slepicemi na dohled by to prý vše znehodnotila.

Soukromí hospodáři bratři Javorkovi kontrují tím, že v hale budou moderní nizozemské technologie. „Chceme kopírovat drůbežárnu se stejnou kapacitou šesti tisíc nosnic fungující v obytné zástavbě v Čerčanech u Prahy. Kdo bude mít zájem, toho tam můžeme vzít na exkurzi," podotýkají. Petici označují za zkreslenou, ba dokonce lživou, zbytečně znepokojující.

„Její autoři argumentují i zhoršením dopravní situace v Mitrovické ulici. Ale jak? Když bude stačit jedno auto na odvoz vajec denně a další přijíždějící jednou za dvacet dní s krmením," brání se Javorkovi. Odmítají dále názory, že by jim vše zaplatily zemědělské dotace.

A co na to úřady? Projekt „Hala pro 6000 nosnic" není v Nové Bělé žádná novinka. Její radní ho podle starosty Lumíra Bahra odmítli už v roce 2013. „Nyní jsme krajskému úřadu připomínkovali fakty, že je zapotřebí zpracovat takzvanou velkou EIA tedy studii posouzení vlivů na životní prostředí a navíc také, že posudek předložený zemědělci je nedostačující a v některých bodech se nezakládající na pravdě," upozorňuje starosta. Radnici vadí to, že v posudku chybí zanesení chráněného ložiskového území (v platném územním plánu ale je) i řešení výběhu voliéry pro slepice a dopadů na životní prostředí a zdraví občanů žijících v bezprostřední blízkosti. Petra Špornová z krajského úřadu uvádí, že v této záležitosti momentálně probíhá zpracovávání studie EIA. „Vyhodnocujeme i petici a připomínky ze strany občanů či dotčených správních úřadů. Nelze předjímat, jaký závěr vydáme," dodává.

Autor: Radek Luksza

28.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Drama na magistrátě: Muž chtěl zlynčovat strážného. Poslal ho ke špatné přepážce

Trhlina ve svahu.

Velká trhlina ve svahu v doubravském lese ohrožuje silnici i vodárnu

Zvrhlík z Ostravy tvrdí, že vina je i na straně rodičů dívek

Muž sváděl školačky na internetu. Jeho první věta byla: „Slečna je modelka nebo krásná?"

Dopravní podnik Ostrava se otevírá cestujícím. Pište nám, odpovíme, vybízí je

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Vedení Dopravního podniku Ostrava si dnes podle svých slov mnohem více uvědomuje, že důvodem jeho existence jsou právě cestující. Proto se jim chystá plně otevřít, spouští nové možnosti komunikace a slušně diskutujícím lidem garantuje odpovědi na jejich dotazy do 24 hodin.

OBRAZEM: Mathieu vyrazil do ulic Ostravy na předčasný úklid

/FOTOGALERIE/ V tomto týdnu začaly zametací vozy v ulicích ostravského centra „rozsévat čistotu". K prvnímu úklidu vyrazily už nyní, ačkoliv oficiálně jarní čištění začíná vždy až od 1. dubna.

AKTUALIZOVÁNO

Věra Špinarová zkolabovala na jevišti v Čáslavi. Její stav je vážný

/FOTOGALERIE/ Během koncertu v čáslavském divadle zkolabovala zpěvačka Věra Špinarová. Její manažer Michal Kindl uvedl, že je v bezvědomí a její stav je velmi vážný.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies