"Celkem budou v tomto regionu před úrazy ptactva zabezpečeny stovky kilometrů elektrického vedení. Dohodli jsme se už na konkrétních oblastech, které jsou začleněny do soustavy ptačích rezervací Natura 2000, ale i mimo ni," řekl mluvčí mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Moravu Jaroslav Jurča. Dodal, že společnost od roku 2004 musí ze zákona budovat nová vedení už s ochrannými prvky. "V oblastech Natura 2000 ale nad rámec našich povinností zabezpečíme všechna nebezpečná místa," dodal.

Na nebezpečná elektrická vedení už delší dobu upozorňuje Petr Orel ze Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Bartošovicích na Novojičínsku. Právě tam řada ptáků zraněných proudem končí a léčí se. "Je to velký problém. Jsme rádi, že energetika dospěla k tomu, že na ochranu ptáků uvolní velké peníze," řekl. Dodal, že ročně pracovníci stanice do své péče přijmou stovku ptáků popálených elektrickým proudem. "Je to ale pouhý zlomek. Většina exemplářů po zásahu proudem uhyne. Další sice přežijí, ale nikdo je nenajde a uhynou později," dodal.

Odborníci ze záchranné stanice, České společnosti ornitologické a společnosti ČEZ Distribuce nyní upřesní místa, která budou mít prioritu. "Už jednou jsme podobný průzkum dělali. Vycházeli jsme z toho, odkud máme nejvíce pacientů. Z našeho pohledu by prioritu mělo mít Osoblažsko, kde žije řada chráněných druhů. Také okrajové části Beskyd a Poodří," řekl Orel s tím, že priority by si měli určit do poloviny července.

V republice je vyhlášeno celkem 38 ptačích rezervací označených Natura 2000. Většinou z nich vedou dráty s elektrickým napětím. Do roku 2013 společnost chce ochrannými prvky osadit celkem 2500 kilometrů vedení vysokého napětí z celkových téměř 3300 kilometrů. Vyžádá si to náklady 100 milionů korun. Nyní je v Česku přibližně 750.000 sloupů elektrického vedení, které mohou být ptákům nebezpečné. Ochrannými prvky je vybaveno asi deset procent vedení.