VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žít i v zimě pod širým nebem je kus těžkého lidského osudu, který neunese každý

O Vánocích lidé myslí na své bližní. Otázkou je, zda mezi bližní patří také ostravští bezdomovci.

25.12.2013
SDÍLEJ:

Bezdomovec Kaša bydlel v šatnách Stadionu odborářů na Novinářské ulici. Když zde začali stavět hypermatket Carrefoure, byl vystěhován.Foto: Deník/Boleslav Navrátil

HISTORIE

Po roce 1990 došlo k souběhu několika událostí: byla vyhlášena velká amnestie vězňů a současně zrušeny desítky podniků. V té době bylo v Ostravě kolem tisícovky bezdomovců. 

Bezdomovec Kaša

Začátkem devadesátých let žila pětičlenná kolonie bezdomovců v historickém dřevěném mlýně za starou Porubou. Že právě oni vykrádají okolní zahraní chatky se potvrdilo poté, co mlýn vyhořel. V popelu byly nalezeny zmizelé hrnce, nádobí a podobně. Obyvatelé mlýna odešli.

Nejznámějším bezdomovcem Mariánských Hor devadesátých let minulého století býval nějaký pan Kaša.

Brousil ulicemi bizarně oblečen, nosil například červený dámský klobouk s pérem, jeho plně naložený vozík vždy doprovázeli dva psi.

Svůj domov si vybudoval v šatnách zchátralého Stadionu odborářů v Novinářské ulici. Na otázku, proč se stal bezdomovcem, měl po ruce několik historek, které si ale navzájem odporovaly.

Tvrdil, že si přilepšuje zabíjením vykrmených psů, z nichž škvaří sádlo, které prodává jako mast lidem „slabým na plíce". Jednoho dne ale přijely stavební stroje a začaly připravovat celou plochu stadionu na stavbu obchodního centra Futurum. Kašův majetek byl vynesen ven a buldozer jeho domov srovnal se zemí. Kaša prostě zmizel.

Lidé z Karoliny

Na území Karoliny mezi starou elektrárnou a řekou Ostravicí žila po roce 2000 asi třicetičlenná kolonie bezdomovců.

Byli tu mladí manželé i s dítětem, Slovák, který byl doma propuštěn z práce hledal v České republice štěstí. Bylo tu pár odsouzených, kteří se vyhýbali nástupu trestu. Nastala právě velká zima a napadla spousta sněhu. Z nedaleké chatky vyšel černoch. Na otázku, proč tady žije, odpověděl, že přišel za kamarádem. Je z Mali a studuje na Vysoké škole báňské. Jeho sousedé historce nevěřili. „Dokonale mluví česky, to se žádný Afričan do smrti nenaučí."

Když se začala stavět Nová Karolina, která už je dnes téměř hotova, bez pardonu byli všichni bezdomovci z tohoto místa vystěhováni. Ještě předtím, než odešli, litoval dobrého místa Slovák, protože sem chodili lidé, hlavně důchodci, a nosili jim jídlo.

Úkryt v křoví

Na pravém břehu Ostravice, naproti Dolu Jeremenko, žili také bezdomovci, ale místo bylo zamořeno jedovatým odpadem, takže museli odejít.

V Porubě si několik bezdomovců oblíbilo místo v pátém stavebním obvodě. Žili v hustém okrasném křoví přímo naproti výstavní umělecké síni. Pak nechalo město křoví vyklučit a bezdomovci odešli. Cítili se prý jako nazí.

Nabízí se nostalgická otázka: Kam se všichni ti bezdomovci, kteří o svůj domov přišli, vlastně poděli i se svými pohnutými osudy? 

Autor: Boleslav Navrátil

25.12.2013
SDÍLEJ:
Servírka Barbora Horská byla jednou z těch, která ženu obsluhovala. Na snímku u stolu, kde podvodnice seděla.
1

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Čistější voda ve strouze ve Staré Bělé potěšila místní myslivce, věří, že úředníci zarazili vypouštění odpadů z nedalekých domků.
9

Úředníci už tuší, kdo zasvinil vodu

Senioři projdou malou „policejní akademií“

Jak se chovat při pouličním přepadení, jak správně použít pepřový sprej, ale také jak se nenechat napálit třeba takzvanými šmejdy, ale i základy první pomoci či procvičování paměti.  

Už je jasno! Z „Centrumky“ na "Masarykáči" bude Pizza Coloseum

/DENÍK SLEDUJE, FOTOGALERIE/ Na Masarykově náměstí se otevře na jaře příštího roku italská restaurace.

OBRAZEM: Před krajským úřadem v Ostravě se srazil náklaďák s tramvají

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek krátce před desátou hodinou omezila provoz na ulici 28. října před krajským úřadem dopravní nehoda. Tramvajová doprava byla dočasně zastavena.

TIP LIGA začíná prvním kolem: Jak tipuje Deník a fotbalista David Levčík?

Populární soutěž čtenářů Deníku TIP LIGA o tomto víkendu otvírá svou kapitolu jménem Podzim 2017. A redakce si připravila jednu malou novinku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení