VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znečišťovatelé: Omezíme výrobu už před smogem

Ostrava /ANKETA,DISKUSE/ -Na velkou oslavu to nevypadá, ale dobrá zpráva to je. Část velkých znečišťovatelů se totiž dobrovolně zavázala, že omezí výrobu ještě před nástupem smogové situace. Bude se nám dýchat lépe?

28.1.2011 10
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

DENÍK SLEDUJE

Kvalita ovzduší: špatná. Takovou informaci opět hlásí meteorologické stanice na Ostravsku, Karvinsku i Třinecku. Lidé teď mají novou naději, že při nepříznivých rozptylových podmínkách se nebude množství prachu v ovzduší hromadit tak rychle, jako tomu bylo dosud. Část velkých znečišťovatelů v kraji se totiž připojila k takzvané Deklaraci porozumění.

O co vlastně jde? Firmy se dobrovolně zavázaly, že omezí výrobu už ve chvíli, kdy meteorologové vyhlásí signál upozornění na výskyt smogové situace. K podpisu této dohody je vyzval Moravskoslezský kraj. Dříve k tomuto kroku znečišťovatelé přistupovali později, a to až při vyhlášení signálu regulace, kdy už je množství prachu v ovzduší opravdu vysoké.

„Tuto dohodu vnímám jako vstřícné gesto, otázkou je, zda ji podepsané firmy budou opravdu dodržovat, nebo to brát pouze jako reklamní tah. Nemyslím si, že by tento krok vedl k zastavení smogové situace v kraji, ale k vyhlášení signálu regulace by nemuselo docházet tak často,“ komentovala deklaraci Vendula Krčmářová z ekologického sdružení Arnika, které dlouhodobě bojuje za lepší ovzduší.

Pomůžepodle Vás Deklarace porozumění zlepšit stav ovzduší v regionu?HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO NAHOŘE!

Deklaraci podepsal i největší znečišťovatel v kraji, společnost ArcelorMittal Ostrava. „V Deklaraci porozumění se společnost zavázala, že již v době vyhlášení signálu upozornění se bude řídit podle opatření uvedených v části regulačního řádu. Ten platí až po vyhlášení signálu regulace,“ řekla Breiová. Podle ní se tato opatření ve velké míře týkají fugitivních emisí, tedy těch, které nejsou měřeny. „Takže lze těžko specifikovat, o kolik se prašnost sníží. Mimochodem, jeden den regulace znamená pro společnost ztrátu řádově v milionech korun,“ doplnila mluvčí.

K Deklaraci porozumění se připojila také Elektrárna Dětmarovice. Potvrdila to mluvčí společnosti ČEZ pro severní Moravu Alice Lutišanová. Při zhoršené kvalitě ovzduší například v elektrárně na skládce paliva neprobíhá takzvané hutnění, tedy že palivo se neudusává, nepřerovnává či podobně neupravuje za pomoci buldozerů.

„Při překročení limitů prachových částic probíhá také skrápění komunikací v blízkosti skládek uhlí a zásobních sil vedlejších energetických produktů, a to v pravidelných intervalech, samozřejmě za předpokladu sucha, kdy není prach uzemněn mokrem či námrazami. Probíhá také důsledná kontrola zaplachtování aut při převozu všech prašných materiálů,“ konstatovala Lutišanová.

Všechny firmy, které se k deklaraci připojily a jaká jsou očekávání, oznámí vedení Moravskoslezského kraje v pondělí.

>> Kdy se vyhlašuje signál upozornění

Tento signál je vydáván jako předstupeň signálu regulace. Pro vyhlášení signálu upozornění je nutné překročit limit 100 mikrogramů částic prachu v krychlovém metru vzduchu. Jde o hodnotu, kdy se již nedoporučuje osobám chronicky nemocným, starším lidem a dětem vykonávat venku fyzicky namáhavější aktivity, které by vedly ke zvýšené míře dýchání.


>> Kdy se vyhlašuje signál regulace

Signál regulace je vyhlášen v době výrazného zhoršení kvality ovzduší, a to tehdy, když došlo k překročení 24hodinového průměru koncentrace prachových částic PM10 přes hranici 150 mikrogramů v krychlovém metru vzduchu. Provozovatelé významných průmyslových a energetických zdrojů jsou povinni regulovat své zdroje podle schválených regulačních řádů. MHD v Ostravě jezdí zadarmo.

IVA HAVLÍČKOVÁ, TEREZA KRUMPHOLZOVÁ

Pomůže podle Vás Deklarace porozumění zlepšit stav ovzduší v regionu?

Ano.

16 %

Ne.

84 %

Hlasovalo: 37

Anketa byla ukončena

28.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Marek Hlinka

Doufám, že doma ukážeme jinou tvář, přeje si záložník Baníku Marek Hlinka

Muž chtěl znásilnit ženu u zastávky Dřevoprodej v Hrabůvce. Policie hledá svědky

/VIDEO/ Ostravští policisté vyšetřují další případ pokusu o znásilnění. Vše se odehrálo v sobotu 12. srpna kolem osmé hodiny ráno v Ostravě-Hrabůvce na ulici Místecká, u zastávky Dřevoprodej ve směru do centra.

AKTUALIZUJEME

Vlak smetl na přejezdu mezi Baškou a Pržnem auto, řidička zemřela

/FOTOGALERIE/ Neštěstí se stalo v pátek dopoledne na železniční trati mezi Baškou a Pržnem. Vlak tam na železničním přejezdu na dolním konci Pržna smetl auto.

Na Hlubině vznikl ráj pro kutily

/FOTOGALERIE/ Šlapu na pedál, kruh se roztáčí. Rychleji a rychleji. Hlína mi prochází semknutými dlaněmi; cítím, jak se z ní začíná formovat budoucí mísa. K ní však vede ještě dlouhá cesta. Můj první hrnčířský, a později i šicí den začíná…

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulice a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení