Majitel a zakladatel firmy Vojtěch Dorňák přizval ke spolupráci mladé architekty libereckého studia Mjölk architekti. Stejně jako Kloboucká lesní jdou jejich projekty cestou udržitelnosti, hospodárnosti i společenské odpovědnosti. Také pro projekt v Brumově-Bylnici byla udržitelnost, ať už šlo o zvolenou konstrukci či nakládání s energiemi, naprosto zásadní.
„Sídlo Kloboucké lesní není jen administrativní zázemí progresivní firmy, je to laboratoř. Zkoumá, jak by se daly stavět domy rychleji, jak pracovat s energií i materiály tak, abychom nezatěžovali přírodu při jejich výrobě, v průběhu jejich životnosti, ale i při likvidaci na konci jejich životního cyklu,“ říkají architekti ze studia Mjölk.
Americká dřevostavba - Podívejte se na stavbu rodinného sídla za 200 milionů:
Od začátku bylo jasné, že stavět se bude ze dřeva, které pochází z okolních beskydských lesů. Architekti zvolili tradiční tvarosloví domu s obdélníkovým půdorysem a sedlovou střechou. Třípodlažní budova však měří na délku šedesát metrů a hřeben střechy se tyčí do výšky osmnácti metrů.
V zahraničí nejsou několikapatrové dřevostavby výjimečné, v Česku jde o odvážný a ojedinělý počin. Severní fasádu objektu otočili architekti k obci a přijíždějícím návštěvníkům.
Budova šikovně zakrývá průmyslové stavby areálu Kloboucké lesní, její pozadí v druhém plánu tvoří krásná scenérie Pláňavského hřebene. Pro rámovou konstrukci tradičního tvaru použili lepené dřevěné nosníky BSH – vlajkovou loď produktů společnosti, vyráběné na lince Kloboucké lesní, necelých sto metrů od místa stavby.
Těžký dřevěný skelet pak posiluje ještě betonové jádro a ocelové ztužení. Nosné prvky BSH jsou kombinovány se skleněnými plochami oken, dřevěným obkladem a dřevoskleněnými akustickými příčkami. Modulární konstrukce umožňuje snadné přestavění vnitřních prostorů v případě potřeby. Dřevěný skelet prorůstá celou budovou a rytmicky dělí interiér.
Na první pohled je patrné, jak všechno funguje, protože veškeré technologie byly ve firemních prostorách instalovány viditelně. Spodní dvě patra slouží administrativě, kancelářské využití doplňují místa, která mají v budoucnu sloužit pro kreativní workshopy či jako relaxační prostor pro zaměstnance firmy.
Přízemí domu je díky rozměrným oknům po celém svém obvodu maximálně prosklené. Podkrovní prostory zůstaly otevřené, budou sloužit pro přednášky, firemní akce či představení nových produktů.
Strmou střechu pokrývají solární panely, které uspokojí energetickou spotřebu objektu a zároveň zastupují funkci střešní krytiny. Budova disponuje bateriovým úložištěm. Přebytky poslouží k pokrytí energetických požadavků výroby firmy.
V současné době pracuje většina zařízení v areálu na energii ze slunce. Severní stranu střechy pokrývají skleněné panely, které prosvětlují podstřešní prostory.
Dešťová voda ze střechy je odváděna do nadzemních nádrží, které v letních měsících přirozeně ochlazují budovu a akumulují vodu pro zpětné použití v areálu. Bazénky u domu se starají o ochlazování domu v letních měsících.