VYBRAT REGION
Zavřít mapu

BŘETISLAV LAPISZ

Břetislav Lapisz / Moravskoslezský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Praktičtí lékaři stávkovali, protestovali i lékárníci

/FOTOGALERIE/ Ordinace 160 praktických lékařů pro dospělé v okrese Ostrava zůstaly ve středu 18. října zavřené. Lékaři totiž stávkovali.

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

/ANKETA/ Celkem 160 praktických lékařů pro dospělé ordinuje v okrese Ostrava. Pokud se ke svému praktikovi vydáte ve středu 18. října, budete mít smůlu. Bude mít zavřeno. Praktičtí lékaři totiž budou stávkovat.

Být u porodu svého dítěte? Pro mnoho tatínků je to zásadní okamžik

Ostrava − Už déle než dvě desetiletí mohou být ve Fakultní nemocnici Ostrava tatínkové u porodu svého potomka. Na to, jestli otců, kteří si přejí být u porodu, v posledních letech přibývá, jak se v průběhu uplynulých dvaceti let mění jejich chování i na další otázky jsme se zeptali vrchní sestry gynekologicko-porodnické kliniky FNO Markéty Omachtové.

Bílá pastelka: Lidé přispívali na nevidomé i v Ostravě

Více než stovka dobrovolníků vyrazila dnes s kasičkami a v tričkách s emblémem Bílé pastelky také do ostravských ulic.

Miminkům pomáhají chobotničky

Novorozenci jsou totiž v blízkosti chobotniček klidnější a tím pádem také stabilnější a lépe prospívají.

Hostinští: Zákaz kouření nám bere hosty a snižuje tržby

Ostrava - V rámci rozsáhlé ankety Deníku týkající se dopadů protikuřáckého zákona zazněly různé odpovědi. Nejčastěji restauratéři a hostinští odpovídali, že se hosté „přestěhovali“ z hospod na zahrádky, a netajili se ani obavami, že v zimě, kdy posezení ve venkovní zahrádce možné nebude, jim hostů ubude a tržby budou klesat.

Letos v září bylo v Ostravě nejméně lidí bez práce za posledních osm let

Celkem 17 437 lidí bez práce evidovalo koncem září kontaktní pracoviště Ostrava. Je to nejnižší počet uchazečů od ledna 2009. V celém Moravskoslezském kraji bylo bez práce koncem září 51 537 uchazečů, což je o 1846 méně než v srpnu. V porovnání s letošním srpnem ubylo v devátém měsíci v Ostravě 605 uchazečů o práci.

Sanitka nabídne zájemcům rychlotest na HIV

V sanitce, která bude tento týden mít několik zastávek i v Ostravě, se budou moci nechat zájemci bezplatně a anonymně otestovat na HIV infekci.  

Čistírna peří z Muglinova posloužila i zákaznici z australského Sydney

/TÉMA DENÍKU, FOTOGALERIE/ Provozovna firmy Peřík, která sídlí v nenápadném domku v Ostravě-Muglinově, nabízí praní a čištění peří i šití péřových ložních výrobků. Její majitelka Martina Volková říká, že zájemců o čištění peří rozhodně neubývá.

Kterým službám v Ostravě zvoní umíráček?

/TÉMA DENÍKU, ANKETA/ Potřebujete opravit deštník, starší kufr, případně jste přibrali nějaké to kilo a hledáte šikovnou krejčovou, aby vám spravila kalhoty? Deník se pokusil zjistit, které dříve hojně využívané služby už jen takzvaně přežívají a které si naopak na nedostatek zákazníků stěžovat nemohou.

Jak nesednout na lep „šmejdům“? Odpovědi najdou senioři v křížovkách

Lidé v důchodovém věku patří mezi časté návštěvníky poraden obránců spotřebitelů. Často proto, že se dostali do složité situace například tím, že uzavřeli nevýhodnou smlouvu nebo se nechali nalákat „šmejdy“ k nevýhodné koupi zboží na předváděcí akci.

Nevidomí naše knihy poslouchají, říká Miroslava Mikušková z městské knihovny

/FOTOGALERIE/ Už od roku 1976 působí při Knihovně města Ostravy i zvukové oddělení pro nevidomé a slabozraké. Zpočátku nabízelo omezený počet titulů nahraných na magnetofonové kazety. V současnosti zvuková knihovna nabízí téměř 9 tisíc knih. Převážná většina už je ale nahrána na cédéčkách nebo mp3.

Insolvenční správce prodal výrobní části Vítkovice Power Engineering

Krizovému týmu insolvenčního správce Davida Vandrovce se společně s restrukturalizačním týmem ze společnosti PwC podařilo najít kupce pro klíčové výrobní části podniku Vítkovice Power Engineering (VPE). Novým majitelem divize Energetické strojírenství a Ocelové konstrukce (neboli Kotlárny a Mostárny) se stane společnost Taxton Property, s.r.o., ze skupiny Franco De Poisd'Eau & CIE akciová společnost.

Ve čtvrtek bude státní svátek. Velcí obchodníci opět nesmí prodávat

Prodejny velkých obchodních řetězců zůstanou v pátek 28. září zavřeny. Den české státnosti patří mezi svátky, kdy obchody s prodejní plochou přesahující 200 metrů čtverečních musejí zůstat zavřené.

Nic se neurodilo. Snad příští rok, omlouvají se zákazníci pálenic

Kuriózní situace zažívají provozovatelé pálenic v Ostravě a okolí. Zákazníci, kteří byli zvyklí od září objednávat vypálení kvasů, telefonují provozovatelům pálenic a napůl si stýskají a napůl se omlouvají: „Neurodilo se ovoce, takže letos nedorazíme. Snad příští rok.“

Mistrem ČR v dřevorubeckém sportu je Martin Komárek

V pěti ze šesti soutěžních disciplín v sobotu zvítězil v dřevorubecké soutěži Stihl Timbersports Martin Komárek. Ten tak získal titul Mistra České republiky. Finále se uskutečnilo v areálu Slezskoostravského hradu.

Vozíčkář vytvořil český rekord. Nákladní Tatru táhnul přes 2,5 metru

Bronzový medailista světové soutěže handicapovaných kulturistů Daniel Minster ze Studénky utáhl v sobotu odpoledne v Ostravě na invalidním vozíku 11,5 tuny těžký nákladní automobil Tatra. Ta při rekordním pokusu popojela o 252 centimetrů. Jeho výkon tak byl zapsán do České knihy rekordů.

Ochlazování na 33 až 34 °C. Lékaři tak zachraňují mozkové buňky novorozenců

Jediným pracovištěm v Moravskoslezském kraji, které tuto metodu používá, je oddělení neonatologie Fakultní nemocnice Ostrava.  

AKTUALIZOVÁNO

Situace na vodních tocích se uklidňuje, hladiny začínají klesat

„V řekách Povodí Odry sice teče vody více, ale srážky nejsou až tak intenzivní a upravená předpověď meteorologů také nesignalizuje, že by se situace měla zhoršovat. Spíše očekáváme uklidnění.

Venku se ochladilo, bez topení už to nejde

Uplynulý víkend ukončil zhruba čtyřměsíční období, kdy nebylo nutné topit. Společnost Veolia Energie ČR už koncem minulého týdne začala dodávat dálkové teplo i domácnostem v Moravskoslezském kraji.  

Jednatelka společnosti Ollies dorty: Měsíčně spotřebujeme asi půl tuny másla

/FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ "To zdražování je tak prudké, že si občas říkám, že nad zlato nebude sůl, ale máslo," říká v rozhovoru pro Deník jednatelka společnosti Ollies dorty, s. r.o., Tereza Grillmaierová.

Máslo stále zdražuje. Kdy už to skončí?

Bez klubové karty by ale zákazník za máslo zaplatil 54,90 koruny. V dalších prodejnách, které redaktor Deníku navštívil od pátku 16. září do včerejška, se nejlaciněji dalo máslo pořídit za 55 až 56 korun.

Na Dnech NATO dal berňák pokutu 5 stánkařům

Pokuty v celkové výši 18 tisíc korun byly uděleny na Dnech NATO v Ostravě pěti stánkařům.

Největší dřevorubecká show v kraji se blíží

Už 13. ročník Festivalu dřeva se uskuteční v sobotu 23. září v areálu Slezskoostravského hradu. Vrcholem bude Mistrovství ČR STIHL®Timbersports®Czech Series 2017, které začne úderem třinácté hodiny.

Veolia už začala dodávat teplo

Dálkové teplo do 325 tisíc domácností v Moravskoslezském kraji i dalších místech ČR, kde působí, už postupně začala dodávat Veolia Energie ČR a její dceřiné společnosti.

Nová střední zdravotnická škola v Ostravě: Studenti si ji nevybrali náhodou

/FOTOGALERIE/ Celkem 112 studentů ve třech prezenčních a jednom dálkovém oboru se začalo od září učit v nově otevřené AGEL Střední zdravotnické škole v Ostravě-Koblově.  

Nový trend posledních let: Vánoce si lidé stále více užívají na horách

/FOTOGALERIE/ Zatímco silvestrovská noc patří k těm, kdy lidé už dlouhá desetiletí vyrážejí na horské chaty, v případě Vánoc tomu dlouho bylo naopak.

Letošní letní turistická sezona se vydařila v celém kraji

S letošní letní sezonou jsou spokojeni hoteliéři v Beskydech i Jeseníkách, nárůst počtu návštěvníků hlásí i ostravská zoologická zahrada či provozovatelé koupališť.  

Ohlédnutí za létem 2017 v Ostravě: lidé plnili koupaliště, zoo i další

Téměř 102 tisíc návštěvníků zamířilo letos v srpnu do ostravské zoologické zahrady. V srpnu je to historicky druhá nejvyšší návštěvnost. V období června, července a srpna navštívilo zoo přes 275 tisíc lidí.  

AKTUALIZOVÁNO

Po srážce s autem přišla o život 89letá seniorka

Srážku s automobilem nepřežila dnes odpoledne u tramvajové zastávky Vozovna v Ostravě-Porubě 89letá žena. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení