VYBRAT REGION
Zavřít mapu

HANA POREBSKÁ

Hana Porebská / Moravskoslezský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Farmářské trhy startují. Máme pro vás tipy, kam na ně vyrazit v našem kraji

/FOTOGALERIE, TIPY DENÍKU/ Sezona farmářských trhů znovu začíná. Po zimě tak budou opět k mání čerstvé ovoce, zelenina, ale i mléčné a masné výrobky z naší země i přímo z našeho regionu.

Chantal Poullain: Každý z nás by si měl uvědomit své štěstí

Podmanivý, hluboko posazený sexy hlas, který si nelze splést s žádným jiným. Kouzelná čeština s nádechem sladké Francie. To je Chantal Poullain. Skvělá herečka, zpěvačka, výtvarnice. Půvabná žena, která v sobě nezapře francouzský šarm a noblesu.

Žurnalistika je služba, ne exhibice, říká v rozhovoru pro Deník Pavlína Wolfová

/ROZHOVOR/ „Žurnalista by měl být zvídavý. A zvědavý. Umět se zeptat, umět poslouchat. A nezapomínat, že dělat noviny je služba, a ne exhibice,“ říká manažerka časopisů Vltava Labe Media, novinářka Pavlína Wolfová.

Když nůžky ovládá mistr řemesla

Jak se dá propojit kadeřnický salón s uměním, divadlem, hudbou a kulturou? A je práce kadeřníka či lépe hairstylisty uměním?

Zapomeňte na minulost. Rudý karafiát je v kurzu

/FOTOGALERIE/ Rudý karafiát. Odjakživa patřil k Mezinárodnímu dni žen. Symbol socialismu a dělnického hnutí. Červená barva měla vyjadřovat prolitou krev dělníků. Přestože tato výjimečná květina upadla po roce 1989 v nemilost, zájem o ni v posledních letech rapidně vzrostl.

AKTUALIZOVÁNO

V neděli v pět deset, sraz u Baníku…

Je přesně pět deset. Pátek 2. března. Multifunkční hala Gong se začíná naplňovat všemi, kdo fandí fotbalu. Zvláště tomu, který je symbolem Ostravy, symbolem regionu, symbolem hrdosti. Baníku… Od šesté hodiny tu totiž proběhne předpremiéra prvního filmového dokumentu České televize, Televizního studia Ostrava s názvem Banik!!! 

Jubilejní ročník gastronomického souboje v Ostravě. Soutěžící porcovali mečouna

/FOTOGALERIE/ V pondělí na udici v Indickém oceánu ulovený a ve středu v Ostravě na AHOL Cupu porcovaný. To byl osud třicetikilového rybího krasavce, mečouna obecného, který se ve středu dostal na bourací pult pod nože mistrů svého řemesla Petra a Petera Hýblových.

Sestra Kyslíková a doktorka Nouzová „léčily“ děti v nemocnici. Smíchem

/FOTOGALERIE/ Doktorka Zděnka Nouzová táhne za sebou zelené boby. V patách je jí zdravotní sestřička Kykyslava Kyslíková. Vchází do pokoje malé Nikolky.

Bronzový hokejista z Turína Rostislav Olesz: Nejvíc jsem si zamiloval Floridu

/ROZHOVOR/ Bylo mu patnáct a tři měsíce, když naskočil na led ke svému prvnímu extraligovému zápasu. Od té doby ho z Vítkovic zavál vítr daleko za oceán do Ameriky, ale i do Švýcarska, aby se po letech zase vrátil domů, do Ostravy.

Na severu Moravy a ve Slezsku „se berou“ více ženské páry

Od července 2006, kdy u nás mohou homosexuálové uzavřít registrované partnerství, je celorepublikově znatelně větší zájem ze strany mužských než ženských párů.

Osobitý bruslař Olympijského festivalu v Ostravě se jmenuje Karel Ligocki

Pokud uvidíte v rámci Olympijského festivalu na kluzišti bruslit staršího muže, který si kromě bruslení uprostřed ledové plochy i zatančí, věřte, že to není žádný podivín. Máte tu čest s opravdovým mistrem.

Nová naděje pro damany stromové. Dva nově sestavené chovné páry

Damany stromové chová ostravská zoologická zahrada od roku 2009. V současné době nejsou tito drobní příbuzní slonů v žádné jiné zoo na světě a pouze v Ostravě se je podařilo rozmnožit!

Koordinátor banketů a konferencí: Pracovník v hotelu není posluhovač

/ROZHOVOR/ „Jak se chová host hotelu v cizině? Je pokornější a zná dobré mravy. To v Česku většinou neplatí,“ říká Ondřej Jančár koordinátor banketů a konferencí v rozhovoru pro Deník.

Soutěž O čokoládovou vařečku slaví 20. výročí

V prostorách společenského sálu na Střední škole společného stravování v Ostravě-Hrabůvce se dnes od 8.30 do 14.30 koná 20. ročník soutěže O čokoládovou vařečku.

Gastro výuka v Ostravě? Mladí kuchtíci jdou s dobou

Kuřecí prsa s broskví, koprovka, rajská… Co se vlastně učí dnešní studenti v učebním oboru kuchař? Po brožurce Receptury teplých pokrmů sahají vyučující ve výuce zřídka, jen při výkladu normování a kalkulace pokrmů. A co moderní technologie, fastfoody, sushi?  

OBRAZEM: Přijďte sáňkovat na Masarykovo náměstí

/FOTOGALERIE/ Celkem 300 kubíků umělého sněhu navezlo z ostravského skiareálu Skalka dvanáct nákladních aut na Masarykovo náměstí v centru Ostravy, kde se staví Korejská vesnička.

Letiště Leoše Janáčka Ostrava stagnuje aneb Temno nad Mošnovem

/INFOGRAFIKA, ANKETA, ROZHOVOR/ Do druhého největšího letiště v zemi bylo za posledních deset let investováno už takřka tři miliardy korun. Jen opravdoví zahraniční specialisté a analytici mohou objektivně posoudit, zda účelně. Realita je taková, že to na výsledcích Letiště Leoše Janáčka zatím není vůbec vidět.

Prezident Blaník? Podle ostravských diváků bude aktuální i za pár let

/FOTOGALERIE/ Jsem Tonda… Jsem jeden z vás… Titulní figura komedie Marka Najbrta Prezident Blaník vstoupila do kin. Tvůrci, kteří jsou podepsáni i pod seriálem Kancelář Blaník (mj. Tomáš Hodan a Robert Geisler), se v ní inspirovali současnou společenskou náladou i povolební realitou. Natočili ji dokonce se dvěma konci – podle toho, který muž ve finále na Hradě usedne…

Hledáte chůvu? Zkuste profesionální portál

Potřebu pohlídat své děti snad řešili rodiče v každé domácnosti. A když není po ruce ochotná babička či kamarádka, nastává problém. Přivést si na hlídání k dětem do bytu „cizí“ paní bývá pro mnohé těžkým rozhodnutím. Servery, které nabízejí hlídání, jsou velmi riskantní.

VIDEO: Shrabrak! Do boje! Kekelová liga v Ostravě má za sebou druhé kolo zápasů

/FOTOGALERIE/ Kekelová liga Ostrava pořádala v sobotu v lese nedaleko Zátiší u Horní Lhoty turnaj jednotlivců v dřevárenském full kontaktním boji tzv. kekelu. 

Ostravská policie má nového ředitele

Městské ředitelství policie Ostrava má od 1. února nového šéfa

Muzeum chystá výstavu kočárků. Pomůžete s ní?

/VÝZVA, FOTOGALERIE/ Ostravské muzeum chystá zbrusu novou výstavu, která bude věnována kočárkům. Pracovní název je Alou na procházku s podtitulem V čem se vozila mimina. K vidění budou kočárky v historickém sledu – od těch nejstarších zachovaných až po 80. léta 20. století.

Tip Deníku: Prázdniny v ostravské zoo

/FOTOGALERIE/ Mimosezonní zlevněné vstupné, zábava i poučení. Na pátek 2. února připravila ostravská zoologická zahrada pro návštěvníky mimořádné komentované krmení vybraných druhů zvířat.

PODÍVEJTE SE: Veverka modelka na "jarní" obhlídce zásob v Bělském lese

/FOTOGALERIE/ Na tuto roční dobu nezvykle teplé sluneční paprsky vylákaly v úterý 30. ledna čipernou veverku na obhlídku jistě pečlivě ukrytých zásob.

Výcvikář, chovatel a psí hoteliér Martin Uřičař se psům věnuje třicet let

/SERIÁL DENÍKU, ROZHOVOR/ Narodil se v Ostravě 19. července 1976 ve znamení Raka. Majitel psího hotelu, psí školy a chovatelské stanice, výcvikář Fron Fighter je také figurantem 1.třídy, několikanásobným účastníkem mistrovstvích světa VUSW a FMBB v IPO, agility a mondioringu. Svůj život si bez psů nedokáže představit.

Sezona saunování je v plném proudu. Kam se zajít "vypotit" v našem kraji?

/FOTOGALERIE/ Od dob, kdy k „vypařování těla“ lidé usedali do díry vyhloubené do země a přikryté zvířecí kůží přes dřevěné budky s trámy vycpanými mechem uplynulo už hodně vody. Dnes si můžete dopřát pobyt v sauně finské, či švédské, infrasauně, zajít do „páry“… Sezona saunování je v zimním období v plném proudu.  

OBRAZEM: Veletrh vzdělávání pomohl nerozhodnutým

Rozhodnout se, kterou školu a který obor studovat, není vůbec jednoduché. Někteří v tom mají jasno hned, jiní dlouho tápají.

Plesy jsou v plném proudu… Kam vyrazit v Ostravě na ples?

/PŘEHLED TIPŮ, FOTOGALERIE/ V minulosti bývaly výsadou šlechty. V průběhu 19. století se postupně staly běžnou součástí tehdejší měšťanské společnosti, ty lidové nesly označení bál. Pořádaly je obvykle různé občanské spolky nebo profesní a stavovská společenstva - cechy. Nejinak je tomu dnes, kdy se pořadatelé snaží uspořádat atraktivní lidovou zábavu, a tak kromě reprezentačních či mysliveckých můžete zkusit papučový, sousedský, erotický, ale i funus bál… 

Dress code. Víte, co na sebe?

Black tie, white tie, casual, formal… Přišla vám pozvánka na společenskou událost a v ní stál předpis dress code? Že nevíte, co na sebe? Formální událost rozhodně nesmíte podcenit!

Deník zve na páteční Veletrh vzdělávání v ostravském obchodním centru Futurum

Dvanáct vystavovatelů ze středních a vysokých škol z Opavy a Ostravy se představí na Veletrhu vzdělávání v ostravském OC FUTURUM.

V Beskydech vaří pivo pro ženy: kouzlo vídeňského sladu v mramorové láhvi

/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ „Pivo chceme pozvednout na úroveň šampaňského,“ říká zakladatelka ženského moku a majitelka značky Aurosa Martina Šmírová.  

Vrátí se branná výchova do škol? Děti znalosti pro krizové situace nemají

/FOTOGALERIE/ Žáci základní školy oděni do pláštěnek s igelitovými sáčky na rukou i nohou, tvář sevřena do plynové masky, míří kamsi do lesa. Tam střílí ze vzduchovky, učí se házet granátem… Pamatujete?

Zoo Ostrava: Rekordní počet zvířat, rekordní počet mláďat

A potřetí překročená hranice půl milionu v návštěvnosti! Takto lze charakterizovat loňský rok v ostravské zoo.

Nejezte, nepijte ani nežijte blbě aneb „Super jídlo“ za super ceny

Ochutnat jídla vysoké gastronomie za přijatelnou cenu. To je hlavní náplň letos již devátého ročníku Grand Restaurant Festivalu, který se uskuteční v prestižních restauracích Maurerova výběru Grand Restaurat v celé České republice od 15. ledna do 28. února.

Stipendia pro žáky. Kraj tak podpoří studium řemesel

Moravskoslezský kraj bude nadále podporovat technické a přírodovědné vzdělávání.

Miroslav Macek: Napsat pokračování Saturnina byla pro mě výzva

/ROZHOVOR/ „Lidé mě stále vnímají jako politika,“ říká bývalý stomatolog a dnes spisovatel Miroslav Macek. 

Biskup František Václav Lobkowicz slaví narozeniny

Životní jubileum si začátkem ledna připomíná ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz.

Tříkrálová sbírka je v plném proudu. Přispět může podle svých možností každý

/FOTOGALERIE/ Koledníci nečekají se sbírkou na víkend, využívají pěkného počasí.

Tomášek si své prvenství zvolil sám

Ve dvanácté minutě nového roku se v Městské nemocnici Ostrava narodilo první ostravské miminko. Jmenuje se Tomáš Slovák a stalo se také prvním miminkem narozeném v Moravskoslezském kraji. Jeho maminka, jedenačtyřicetiletá Alexandra Mocová, žije v rodinném domku ve Fulneku. Doma na ně čekají šestiletá dcera Eliška a tatínek Petr Slovák.

Leden 2018 - výběr očekávaných událostí v Moravskoslezském kraji

Tříkrálová sbírka obnovuje starou lidovou tradici tříkrálových koledníků, předávajících radostnou zvěst o Bohu, který se nám skrze Kristovo narození stal blízkým a miluje všechny lidi.

OBRAZEM: Nebe ozářilo tisíce hvězd

Již tradičně se první den v novém roce rozzářilo nebe nad Ostravou. A to konkrétně v Ostravě-Hrabůvce u kruhového objezdu, kde na diváky čekal od 18 hodin novoroční ohňostroj.

Prvním miminkem v Ostravě je Tomáš z Fulneku

Ve dvanácté minutě nového roku se v Městské nemocnici narodilo první ostravské miminko. Kluk Tomáš po narození vážil 3260 g a měřil 51 centimetrů. Maminka trvale bydlí ve Fulneku, tatínek je z Ostravy.

Výstup na Emu letos provázela šťastná třináctka

Pondělí ráno prvního ledna okolo deváté hodiny se pod haldou Ema scházejí turisté, kteří se rozhodli nový rok začít výstupem na tento populární vrchol. U stolečku pod kopcem dostávají návštěvníci od organizátorů pohlednici a mají možnost si ji orazítkovat či přikoupit malý odznak.

První tragická nehoda v kraji. Zemřel osmnáctiletý mladík

Prvního ledna kolem dvou hodin a dvaceti minut po půlnoci na silnici I/11 na Třinecku v katastru obce Hrádek došlo k první tragické dopravní nehodě v Moravskoslezském kraji.

Záchranáři ošetřovali úrazy od pyrotechniky i připínáček v zápěstí

Záchranáři v posledních čtyřiadvaceti hodinách vyjížděli ke 430 případům, Je to o čtvrtinu více, než je dlouhodobý průměr událostí v našem kraji.

První chvíle nového roku: výtržnictví, agrese, spory

Ostrava – V posledním dni v roce měli policisté opravdu plné ruce práce. Za uplynulých čtyřiadvacet hodin přijali policisté operačního odboru stovky oznámení a při srovnání s běžnými operačními dny se jednalo o zhruba třetinové navýšení počtu oznámení.

Kuriozity z policejních spisů aneb region razovity…

Moravskoslezský kraj - Perličky z policejních spisů již tradičně patří k silvestrovské zábavě. Pojďte nahlédnout do dokumentů, kde se to v uplynulém roce kuriozitami doslova hemžilo…

Na „Masarykáči“ se zpívala i Kaťuša

Ostrava - Zajímavý sociologický průzkum se povedl prodejci pečených kaštanů Františku Petrovičovi z Frýdku-Místku, který letos se svým Koloniálem František prodával na ostravských vánočních trzích.

Na dálnici D1 havaroval kamion. Unikla nafta

Jednotky profesionálních hasičů ze stanic Bílovec, Ostrava-Přívoz a Nový Jičín zasahovaly v pátek 29. prosince brzo ráno u nehody kamionu, který dostal smyk na čerstvě napadaném sněhu.

Přecházel na červenou, srazilo ho auto. V nemocnici zraněním podlehl

Příčiny vážné dopravní nehody, ke která se stala 28. prosince kolem 18.20 hodin v Ostravě na Mariánskohorské ulici, se vyjasňují.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT