VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JITKA HRIVŇÁKOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Prazdroj rozdělil mezi neziskovky dva a půl milionu

Ostrava /FOTOGALERIE/ -Plzeňský Prazdroj mezi neziskové a příspěvkové organizace dva a půl milionu korun. Peníze pomohou dětem, handicapovaným, sportovcům i kultuře.

Prazdroj lidem: Hlasy lidí rozhodly, kam putují miliony

Ostrava - Restaurování rokokových varhan pro kostel svatého Václava, auto pro mobilní hospic Ondrášek, Mezinárodní folklorní festival CIOFF Frýdek-Místek 2011 či nový interaktivní koutek v Zoo Ostrava. Tyto, ale i další projekty podpořili svými hlasy občané v letošním 9. ročníku programu PRAZDROJ LIDEM. Mezi sedmnáct úspěšných projektů, které získaly největší podporu veřejnosti, rozdělí společnost Plzeňský Prazdroj dva a půl milionu korun.

Projekt 25: Ve spojení s okolním světem

Ostrava - Poradna pro uživatele sociálních služeb Ostrava, která je součástí Národní rady osob se zdravotním postižením ČR, poskytuje bezplatné odborné sociální poradenství zejména lidem se zdravotním postižením, seniorům, pečujícím osobám a rodičům dětí s handicapem již od roku 2006.

Projekt 21: První krůčky k hudbě

Jablunkov - Také Jablunkov má v letošním 9. ročníku programu PRAZDROJ LIDEM své želízko v ohni. První krůčky v hudbě, tak se jmenuje projekt určený k aktivnímu hudebnímu vyžití dětí a mladých lidí ve volném čase, který podal Hudební klub Akordika.

Projekt 14: Tabule pro děti s kombinovanými vadami

Ostrava - Základní škola speciální Diakonie ČCE Ostrava zajišťuje výchovu a vzdělávání žáků s těžkým kombinovaným postižením. V letošním školním roce ji navštěvují tři desítky žáků od šesti až do 22 let, z nichž je většina odkázána na pomoc dospělých. „Zájem o naši školu každoročně roste. To nás ujišťuje v tom, že jsme se ve vzdělávání a výchově vydali správným směrem, který oslovuje rodiny s těžce postiženým dítětem,“ říká ředitelka školy Irena Savková.

Projekt 9: Audiovizuální techniky v divadelní tvorbě

Ostrava - Ochotnické divadlo si letos ve Frýdku-Místku připomíná již 120letou tradici. Místečtí ochotníci hráli často významnou roli v kulturním životě města. Právě na ni navázalo frýdeckomístecké umělecké sdružení FAMUS.

Projekt 26: Moraváci sobě

Ostrava - Občanské sdružení Kontinuo vzniklo teprve letos v létě. Již nyní však má velké plány. Svými projekty se chce mimo jiné podílet na rozvoji kulturní, společenské a sportovní úrovně obyvatel Ostravska a Moravskoslezského kraje, přispívat k propagaci nekomerčních aktivit a menšinových uměleckých žánrů a v neposlední řadě napomáhat sbližování handicapovaných spoluobčanů s lidmi zdravými.

Projekt 13: Školní naučná stezka U splavu

Třinec - Jubilejní Masarykova ZŠ a MŠ Třinec příští rok oslaví již osmdesát let od svého založení. Již v roce 1930, kdy by položen základní kámen, dal tehdejší prezident Masaryk souhlas, aby škola nesla jeho jméno. V té době byla jednou z největších škol v republice.

Prazdroj lidem: Projekty jsou i na sociálních sítích

Ostrava, Frýdek-Místek - Ještě stále váháte, kterému projektu letos zaslat svůj hlas? Se všemi projekty programu PRAZDROJ LIDEM se letos můžete seznámit také na nově založených fanouškovských stránkách na facebooku či serveru YouTube.

Projekt 2: Auto pro mobilní hospic

Ostrava - Umírající člověk nechce být v nejtěžší chvíli svého života opuštěn. Potřebuje své blízké a přátele, kteří jej mají rádi, rozumějí mu a s láskou a něhou mu pomohou opustit tento svět.

Projekt 1: Sportem pro zdravý život našich dětí

Nošovice - Základní a mateřská škola v Nošovicíchmá vlastní vzdělávací program Škola pro život, který je zaměřen na lidové zvyky a tradice, ekologii a výchovu ke zdraví. V rámci mimoškolních aktivit nabízí také celou řadu kroužků, kurzů a soutěží. Zejména o sport mají děti velký zájem.

Projekt 24: Pohyb je náš kamarád

Ostrava - Mateřská škola Oty Synka v Ostravě-Porubě prochází velkou rekonstrukcí. „Je to velký odrazový můstek k zamyšlení, jak nejlépe využít prostory pro hru a zdravý pohyb předškolních dětí,“ říká ředitelka Pavla Kučerová.

Projekt 18: Nový interaktivní koutek pro ZOO Ostrava

Ostrava - Zoologická zahrada Ostrava patří v Moravskoslezském kraji k nejvyhledávanějším turistickým cílům. Je otevřena po celý rok každý den a jen loni sem zavítalo 360 tisíc lidí.

Projekt 11: Výzbroj pro SDH Horní Tošanovice

Horní Tošanovice - Sbor dobrovolných hasičů Horní Tošanovice si za tři roky připomene již osmdesát let od svého založení. Dnes má více než 130 členů a téměř tři desítky dětí, kteří každoročně odvádějí pro obec obrovský kus práce.

Projekt 22: Vybavení pro mladé stolní tenisty

Frýdlant nad Ostravicí - Sportovní klub Frýdlant nad Ostravicí se věnuje především stolnímu tenisu, a to jak dospělým, tak i mládeži. Jak by také ne – vždyť v jeho čele stojí bývalá dlouholetá reprezentantka a nyní trenérka Marie Hrachová.

Projekt 12: S koníky nám to klape

Bystřice nad Olší - Jízda na koni může přinášet blahodárné a mnohdy přímo terapeutické účinky a pozitivně působit na zdraví každého z nás. Milovníkům koní, těšícím se dobré kondici, zaručuje příjemnou a potřebnou relaxaci. Avšak těm, kdo se potýkají s psychickými nebo fyzickými obtížemi, mohou být koně svou prokazatelnou léčivou mocí významně nápomocni.

Projekt 5: Restaurování rokokových varhan

Ostrava - Varhany jsou zvláštní hudební nástroj. Píšťaly ukazují vzhůru k nebi, rejstříky lze považovat za schůdky k samotnému Pánu Bohu, tvrdí stavitelé varhan. Nejstarší kostel v Ostravě – gotický chrám svatého Václava – by se již brzy mohl dočkat velmi vzácného nástroje: rokokových varhan postavených frýdeckým varhanářem Františkem Horčičkou již kolem roku 1797.

Projekt 10: Hrej, skákej, křič, hlavně konej dobro

Ostrava - Salesiánské středisko volného času Don Bosco v Ostravě začalo jako jedna z prvních organizací po roce 1989 pracovat s dětmi a mládeží rómského etnika převážně z Vítkovic, Moravské Ostravy a Přívozu a Mariánských Hor. Jeho posláním je výchova a vzdělávání, která je založena na křesťanských principech, s cílem připravit je na život ve společnosti. Týdně sem pravidelně zavítá zhruba stovka romských dětí a mladých lidí.

Projekt 19: Malí záchranáři

Frýdek-Místek - Přístav dětství s programy Baby clubu Kenny maminky s malými dětmi dobře znají. Již řadu let se věnuje nejen kojeneckému plavání, ale i organizaci volného času na podporu zdravého a všestranného vývoje dítěte.

Projekt 23: Hřiště ke hraní jako stvořené

Frýdek-Místek - Základní a mateřskou školu v Raškovicích na Frýdecko-Místecku navštěvuje 370 žáků a předškoláků nejen ze zdejší podbeskydské obce, ale i širokého okolí. Součástí školy, která získala za své ekologické aktivity titul Ekoškola, je i mateřská škola se dvěma odděleními, kterou navštěvuje 56 dětí od tří do šesti let.

Projekt 20: Zahrada - centrum zdravého učení

Frýdek-Místek - Základní a mateřská škola Naděje ve Frýdku-Místku se zaměřuje na vzdělávání žáků a dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Původně jedna třída mateřské školy se během patnácti let rozrostla v zařízení, jakých mnoho v republice nenajdete.

Projekt 16: Dětské vyžití na koupališti v Třinci

Třinec - Letní koupaliště vTřinci pod Javorovým rodiny změsta i širokého okolí dobře znají. Zejména vposledních letech prošlo zdejší koupaliště velkými úpravami. Jsou zde dva nerezové bazény, loni přibylo i brouzdaliště pro děti s oblíbenou skluzavkou a vodotryskem.

Projekt 3: Naučná stezka Slezská Ostrava

Ostrava - Naučnou stezku Slezskou Ostravou, která zavede návštěvníky k jednomu z nejtajemnějších míst Ostravy - haldě Ema, letos otevřel Klub českých turistů, oblast Moravskoslezská. Obyvatelé Ostravy a její návštěvníci mnohdy ani netuší, jaké zajímavosti, snad kromě zdejší zoologické zahrady, Slezská Ostrava skrývá. Nová naučná stezka, která byla vybudována mimo jiné za přispění programu Prazdroj lidem, jim tyto zajímavosti zpřístupnila.

Projekt 7: Celý Třinec zpívá

Třinec - Štývarův dětský sbor, který v příštím roce oslaví již padesát let od svého založení, je dnes dobře znám po celé České republice a má své jméno i v zahraničí, kde sbírá nemalé úspěchy.

Projekt 15: Plavání pro děti i dospělé, akvabely

Ostrava - Už jste někdy měli možnost vidět, jak plavou akvabely? Pohádka, balet ve vodě a pod vodou, vydechne každý nadšeně, kdo už vodní tanečnice viděl. Při přesném provedení figur až mrazí v zádech.

Projekt 6: Cyklistika bez hranic

Frýdek-Místek - Frýdecko-místecký Sportovní klub vozíčkářů už více než deset let podniká nejrůznější aktivity zaměřené na handicapované lidi.

Projekt 17: Pro nejmenší to nejlepší

Frýdek-Místek - V celém frýdecko-místeckém okrese jsou v provozu jediné jesle na Brožíkově ulici v Místku. Navštěvují je děti od jednoho do čtyř let. „Mám malé dítě, chci chodit do práce, ale bez jesliček by to nešlo,“ pochvalují si jediné zařízení ve městě maminky.

Projekt 8: Tábor pro handicapované děti

Ostrava - Stružielka označuje v západoslovenském nářečí nástroj kysuckých lidových řezbářů. Je však také názvem nejstaršího programu ostravského Rotary klubu. Týdenní tábor, kde se sjedou handicapované děti a mladí lidé ze sociálně slabých rodin od nás i ze Slovenska, již sedmnáct let organizuje v úzké spolupráci s Múzickou školou v Ostravě-Mariánských Horách se speciálním zaměřením pro zdravotně postiženou mládež a s kolegy z Rotary klubu v Žilině.

Projekt 4: Mezinárodní folklorní festival CIOFF

Ostrava - Doslova v roztančené město se již řadu let mění Frýdek-Místek, který každoročně v červnu na několik dnů ožívá stovkami krojovaných tanečníků, hudbou a folklorem. Ani příští rok nebude výjimkou. Město bude dějištěm v pořadí již 17. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu CIOFF 2011, na kterém se představují špičkové soubory ze všech možných koutů světa.

Prazdroj lidem: O kterých projektech rozhodne veřejnost

Ostrava, Frýdek-Místek - Devátý ročník programu PRAZDROJ LIDEM dává šanci šestadvaceti projektům rozdělit si dva a půl milionu korun. Rozhodnou hlasy veřejnosti.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT