VYBRAT REGION
Zavřít mapu

RADEK LUKSZA

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Kácení zeleně lidi štve, novou výsadbu ale nezřídka přehlížejí

/FOTOGALERIE/ Zpola zrušená alej letitých topolů ve Finanční ulici, pokácené stromy v ulicích B. Martinů i Opavské a značky na kmenech v ulici Sokolovské, jež na dřevorubce čekají. Na to si obyvatelé Poruby stěžují úřadům.

Plesání v duchu Karibiku v Ostravě

/FOTOGALERIE/ Pestré košile, šortky, sandály… V tom se tančilo v sobotu večer v Martinově na osmadvacátém ročníku Rock And Rollového plesu pořádaného tradičně ostravským hudebním tělesem Rock & Roll Band Marcela Woodmana.

Příčina trablů v domě mizerné vstupní dveře?

Vlnu zlosti vyvolala poznámka bytové techničky z Residoma, že by si obyvatelé činžáku č. 805/2 v ulici B. Martinů v Ostravě-Porubě, měli škodu způsobenou dvěma požáry v jediném dni zaplatit. Radost jim zato způsobila padesátiprocentní sleva na nájmu! 

Měli bychom volit starosty přímo? Ne, sami jsou proti!

ANKETA/ Měla by volba starostů obcí a hejtmanů zůstat i nadále na zastupitelích, nebo snad o hlavách svých měst mají rozhodovat sami lidé u volebních uren? Poslanci minulý týden poslali novelu ústavy do druhého čtení k dalšímu projednávání. Jistá snaha o změnu pořádků, kdy by volené hlavy měst a krajů měly mít větší pravomoci, tady je.

Paneláky hrůzy na Dubině. Problémové sousedy se lidé bojí jmenovat

Počmárané výtahy a stěny s odérem pisoárů, hlasitá muzika hrající ve dvě hodiny ráno, podivná individua na chodbách a ve sklepích, zmlácený domovník… Není divu, že radnici Jihu dochází trpělivost s děním v domech v ulici V. Košaře č. 4 a 5 na Dubině!

OBRAZEM: Manželský slib po 75 letech aneb Nebeská svatba v Ostravě-Jihu

Nebeskou svatbu neboli svatbu korunovačních klenotů vůbec poprvé v Ostravě v pátek slavili Jarmila a František Gavlasovi.

Požáry a kálení v domě, kdo se mstí nájemníkům v Porubě?

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Residomo má ve svém bytovém portfoliu vchod č. 2 v ulici B. Martinů v Porubě za slušný a bezproblémový. Jeho obyvatelé se však obávají, že už tomu tak není. Kdosi zřejmě „z venčí“ je terorizuje.

Chřipka zavřela v Porubě první školu

Ostrava – ZŠ Gen. Škarvady zůstává jako jediná škola v Porubě a patrně i v celé Ostravě dnes a zítra uzavřená. Nevyhlašuje oficiální chřipkové prázdniny, nýbrž ředitelské volno, nicméně to s akutními respiračními onemocněními (ARI) stoprocentně souvisí.

Kolaps dopravy v Ostravě-Porubě. Uzavírka zaskočila řidiče v ranní špičce!

/FOTOGALERIE/ Kolony vozidel sunoucí se od Vřesinské ulice i z Nábřeží SPB, dopravní policisté řídící provoz, strážníci řešící zákazy vjezdu, zmatení motoristé. Tak to v pondělí ráno vypadalo v křižovatce u Domova sester v Porubě.

Vysloužilé trolejbusy se o tomto víkendu loučí poslední jízdou

„Čtrnáctky a patnáctky měsíčně odhadem najezdily asi tři tisícovky kilometrů,“ říká Kamil Bárta (72), který do ostravského dopravního podniku DPO nastoupil po vyučení jako elektrikář a do penze odešel coby mistr trolejbusové a autobusové vozovny v Sokolské třídě.

ČSSD v Ostravě: Odešli jste? Vzdejte se i funkcí!

Atmosféra mezi „přáteli“, jak se sociální demokraté historicky oslovují, má daleko k tomu, aby se mohla nazývat přátelskou.

Slavnou pivnici v Porubě mají zavřít, hosté brání ji i její pověst

Morava je pojem pro generace nejen porubských pivařů. Od dubna by ovšem měla po půlstoletí skončit, protože vlastník domu vypověděl provozovatelům nájem.

Lumír Palyza končí v ČSSD, hovoří o ztrátě důvěry i lžích

/ROZHOVOR/ K sociální demokracii v Ostravě se v posledních dnech obrací zády více členů včetně zastupitelů obvodů. Patří k nim také Lumír Palyza, který byl městským předsedou i členem krajského a ústředního výkonného výboru strany, porubským starostou, prvním náměstkem primátora…

Uzávěra v ulici 17. listopadu ukáže, jak moc chybí Prodloužená Rudná

/FOTOGALERIE/ Je to v pr…! Tak shrnují reakce veřejnosti fakt, že nejméně na několik týdnů bude od pondělka neprůjezdná (s výjimkou tramvají, autobusů, sanitek, policistů, strážníků a hasičů) půlka jedné z nejvytíženějších dopravních tepen nejen v Porubě.

Historický sloup v Polance náraz neustál. Obnova nebude snadná

Polanka nad Odrou přišla při bouračce o jednu z nejstarších kulturních památek obce. Její obnova nebude snadná a není vyloučeno vymáhání škody.  

Skok přes kůži: zaslouží úctu, jakou má jízda králů?

Ctitelé tradic z Ostravy chtějí, aby se starobylá ceremonie vstupu do hornického cechu stala šestým českým zápisem v seznamu nehmotného kulturního odkazu UNESCO.

Gospelové rytmy si broukali i vrazi

Slušní a bezúhonní lidé tvořící sbor Family Gospel Ostrava se ocitli za mřížemi. Zpívali „klientele“ věznice v Karviné, která je určena pro těžké zločince odpykávající si tresty pod zvýšenou ostrahou.

Vinylová burza v Ostravě – tradice je zpět!

/FOTOGALERIE/ Když se před čtvrt stoletím v Ostravě naposledy setkávali rockeři a metalisté, aby prodávali či vyměňovali nahrávky, přišel Jaromír Jirák teprve na svět. V sobotu měl ovšem v Přívoze jednu z nejpestřejších nabídek klasických desek.

Domovník chytající šmejdy v Ostravě-Hrabůvce: Chtělo by to rychlejší strážníky

V jednom paneláku na sídlišti v Hrabůvce to mají podomní prodejci dvojnásob těžké. Musí obcházet jak zákaz z města, tak dávat pozor na akčního předsedu bytového družstva.

Havíři nám tu skoro brečeli, vzpomínají pamětníci uzavírání Dolu J. Fučík

/FOTOGALERIE/ Na přelomu února a března před dvaceti lety skončila těžba v uhelné pánvi zasahující pod Šenov, Petřvald i části Ostravy a Orlové. Pět báňských techniků zavzpomínalo na emotivní dny na zdejší poslední jámě Pokrok 1/1.

Studenti v dole: oči navrch hlavy i diskuse o blackoutu

/FOTOGALERIE/ Proškolení a poučení, převlečení (včetně spodního prádla) a vybavení, fasování a zaevidování lampy… pak sjezd klecí do devátého patra jámy Mír 5 Jih do hloubky 742 metrů. Skupině vysokoškoláků začíná jeden z jejich „nej-“ zážitků.

Venkovní koupání v únoru: Kulichy v Ostravě nutné nebyly

/FOTOGALERIE/ Když se blíží ve všední den 13. hodina, u vstupu do venkovní části krytého bazénu v Porubě se stává fronta; lidé očekávají otevření atrakce, jež se ve své první zimní sezoně těší slušné oblibě.

Smrad až hrůza… ale podle ČIŽP byly laguny v pořádku

Náramně silný zápach obtěžoval v pondělí po ránu nejen nejbližší okolí likvidovaných Lagun Ostramo a vyslal do akce už i tým České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Inspektoři v této lokalitě monitorují práce průběžně

Malá Pajda v Mariánských Horách: voliči Drahoše sedí na samotce

/NOVÝ SERIÁL DENÍKU/ Čím žije uvnitř ostravská hospoda, respektive lidé v ní spíše častěji vysedávající? Na to Deník hledal odpověď poprvé v novém seriálu, tentokrát v Malé Pajdě na sídlišti v Mariánských Horách. Jde o malý podnik s několika stoly, vyhledávají ho prakticky jen ti stejní štamgasti.

Bedřiška? Kdepak, lidi v Ostravě více zajímá kolonie Červený kříž!

/FOTOGALERIE/ Vedení obvodu Mariánské Hory a Hulváky se v ulicích Bílé, Cottonově a Hany Kvapilové zajímalo o přeměnu sociálně vyloučené lokality ve „studentské městečko“. Její sousedé však v souvislosti s rekonstrukcí vyslovili pochyby i obavy.

Hráčům v Porubě zbyly terminály povolené z Prahy a tlak na jejich zrušení sílí

Kolegové z autoservisu Jiří (52) a Bohumil (59) z Poruby si po práci rádi poseděli nejen u piva a fernetu, ale také „blikajících světélek“. Této náklonnosti je zbavil jednoduchý fakt nemají po ruce stroj, kam by výplaty naházeli.

Vratimovské kaly: likvidace je na dobré cestě, zmizí letos?

Ještě v únoru chce kraj podepsat smlouvu o dílo se sdružením společností SUEZ Využití zdrojů a AVE CZ Odpadové hospodářství na likvidaci odpadů z lagun ve Vratimově.

Sousedé: Laguny páchnou a nevěříme, že přestanou!

/FOTOGALERIE/ Zatímco areál bývalé chemičky Ostramo hlídá sedm vnitřních a tři venkovní měřicí stanice, lidem z Mariánských Hor i Fifejd bohatě stačí jejich nosy.

Demonstrace za dostavbu Prodloužené Rudné: Všichni proti Richtárovi & spol!

Dvě stovky lidí nespokojených s obstrukcemi Dušana Richtára, Tomáše Freislera a ostatních ze spolku Skalka ve čtvrtek protestovali v místě jejich bydliště. Pochodovali tam přibližně kilometr od smyčky tramvají Vřesinská ve staré Porubě a dávali o sobě docela hlasitě vědět.

Co bude s osadou Bedřiška? Vedení obvodu má jasno: Vystěhovat a zbourat

/FOTOGALERIE, ANKETA/ Osadu Bedřiška, která se nachází na hranici městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky za ulicí Plzeňskou, v budoucnu možná čekají zásadní změny. Mohla by se stát místem pro rezidentní bydlení. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT