„Před více než dvaceti lety ještě neexistovalo názvosloví jako energetická nenáročnost, udržitelnost, zdravé bydlení, takže počátky v tomto oboru byly těžké. Ale protože jsem se od mala zajímal o ekologii a přírodu, tak jsem se těmito směry začal s nadšením zabývat už na stavební fakultě a dál jsem v tom pak pokračoval,“ vzpomíná na své podnikatelské začátky Jan Řežáb.

Potřebné technologie v počátcích jeho podnikání nebyly běžně dostupné, takže když stavěl první pasivní dům ve Velké Chuchli, musel si hledat řešení, která se teprve začínala rozvíjet nebo byla takzvaně z „garáže“. Velmi mu pak pomohl spolužák Dan Morávek a jeho otec Petr, jehož firma u nás jako jedna prvních začala dělat do domů větrání s rekuperací. Od roku 2006 pak začali v JRD používat na domy fotovoltaické panely a pustili se i do oblasti energetiky.

České domácnosti a firmy se i v příštích letech musejí připravit na růst cen energií, zaznělo v minulém díle Byznys kafe:

Energie byly tématem debaty u kulatého stolu ve speciálním vydání pořadu Byznys kafe.
Ceny energií dál porostou, je třeba změnit Green Deal, upozorňují odborníci

„Zdravé bydlení je pro mě o tom, že chceme, aby lidé žili přirozeně v souladu s přírodou. Do každého bytu dáváme například nucené větrání, aby lidé měli stále čerstvý vzduch, protože vydýchaný vzduch způsobuje únavu a zdravotní problémy. Dále snižujeme množství těkavých látek v materiálech, které používáme. A také maximalizujeme množství zeleně v našich projektech, ať už jde o zelené střechy nebo o přesazování už vzrostlých stromů z naší lesní školky do míst, kde právě dostavuje dům,“ vysvětluje v podcastu Byznys kafe svou filozofii Jan Řežáb.

Dalším směrem jeho podnikání se stal vývoj nových technologií pro budoucnost. Konkrétně má podíl ve společnosti Millenium Technologies, která testuje v technologickém parku v Dubé u České Lípy reaktor na spalování odpadu pomocí plazmy.

E-shop Knihobot denně přidává do své nabídky kolem patnácti tisíc starších knížek. Jak služba funguje a jak se knihy z druhé ruky kupují a prodávají?

Hostem videopodcastu Byznys kafe byl tentokrát zakladatel a šéf společnosti Knihobot Dominik Gazdoš (vlevo)
Knihy z druhé ruky. Největší on-line antikvariát jich prodá dva miliony ročně

„Je mi blízké vše, co je udržitelné, takže jsem si říkal, že je třeba něco dělat i s odpady. A naštěstí jsem se dostal k nápadu na využití plazmatu, které se začalo používat v kosmickém výzkumu, a které dokáže pomocí obrovské teploty rozložit jakoukoliv hmotu. My jsme nyní schopni v reaktoru pomocí plazmatronu vyvinout tak vysokou teplotu, která dokáže zjednodušeně řečeno změnit odpad v milisekundách na horký plyn a zbytkovou strusku podobnou sklu. A obojí se dá dál znovu využít. Podle nás to bude znamenat revoluci v nakládání s odpadem,“ nahlédl do budoucnosti Jan Řežáb.

Jaké zažíval peripetie v počátcích výstavby nízkoenergetických domů? Proč se developerská firma rozhodla založit si vlastní lesní školku? A co podle něj přinese nový stavební zákon a co v něm chybí? Také to ještě přiblížil Jan Řežáb v pořadu Byznys kafe.

Podívejte se na celý videorozhovor, který moderuje šéfredaktor centrální redakce Deníku Jan Klička.

Zdroj: Deník/Jakub Vítek