Ta dostala za účast na konfliktu roční podmíněný trest. Zkušební dobu soud stanovil na tři roky. Jeden z dvojice bratrů se na místě odvolal. Druhý si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Jejich matka byla s rozsudkem spokojena a ještě v jednací síni se vzdala práva na odvolání.

Po celou dobu procesu v soudní síni vládla lítost. Oba mladíci se nejprve omlouvali všem napadeným zdravotníkům. Tvrdili, že za vše mohl alkohol. V podobném duchu pokračoval proces i dnes. Rostislav Šarišský se dokonce hlasitě rozplakal v okamžiku, kdy mu státní zástupkyně navrhla nepodmíněný trest. Stejně reagovali i jeho příbuzní. "Mám dvouletého syna, nechtěl bych o něj přijít," snažil se působit na soudce.

Rodina s řadou přátel 19. února v bytě Hotelového domu Vista v Ostravě-Hrabůvce slavila a popíjela alkohol. Podle odhadů během večera vypili až čtyři litry vodky. Po půlnoci se ale Šarišské udělalo nevolno a upadla do bezvědomí. Na místo přijela tříčlenná posádka záchranářů. Ta pojala podezření, že žena je ve stavu těžké opilosti až otravy alkoholem a nařídila převoz do nemocnice.

V okamžiku, kdy zdravotník ženě, která reagovala jen na bolestivé podněty, vyhrnul rukáv, aby jí změřil tlak, napadl ho pěstí jeden ze synů. Pak se násilník vrhl i na lékaře. Během útoku chtěl dokonce použít i konferenční stolek. "Do konfliktu se zapojili i další lidé a obyvatelé okolních bytů. Bili je jako psy. Posádce se podařilo naštěstí pokoj opustit a přivolat policii. Teprve v jejich doprovodu se vrátili zpět pro vybavení, které na místě nechali," řekl už dříve ředitel ostravského Územního střediska záchranné služby Roman Gřegoř.

Policie nakonec z pokusu o ublížení na zdraví, výtržnictví a poškozování cizí věci obvinila jen syny a matku. Ta se totiž během rvačky probrala a zapojila se do ní. Synové se hájili tím, že se jim nelíbilo, jak záchranáři s matkou zacházejí. "Třepali s ní," řekl jeden z nich. To zdravotníci odmítají. "V případě podezření na otravu alkoholem jsou lékařské postupy jiné," řekl dnes před soudem lékař posádky.

Letos to není jediný případ útoku pacienta na posádku sanitky. V lednu to udělal i jednadvacetiletý mladík z Bruntálu. Vůz rychlé záchranné pomoci přitom vyjížděl pomoci mladému muži, u něhož bylo podezření na epileptický záchvat. V sanitce pak pacient zaútočil na sedmadvacetiletého zdravotníka a o deset let staršího řidiče. Oběma mužům způsobil především podlitiny a odřeniny. Mladší ze zraněných měl pohmožděnou krční páteř krční páteř. Řidič sanitky měl zraněnou ruku.

Se slovním či fyzickým napadením ze strany agresivních a mnohdy i opilých pacientů se setkala více než polovina zdravotníků. Tvrdí to předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger. Ve zdravotnictví a sociálních službách je podle něj čtvrtina všech pracovních úrazů včetně smrtelných. Po několika událostech, kdy pacienti či jejich příbuzní napadli osádku sanitky, se dokonce začalo hovořit i o tom, že by záchranáři získali statut veřejného činitele.