Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Toto staré moudro je příznačné pro šestašedesátiletého muže, který byl přistižen na centrálním hřbitově ve Slezské Ostravě ve chvíli, kdy páčil z několika hrobů měděné doplňky.

„Že se lidi Boha nebojí,“ komentovala včera k večeru lidský hyenismus dvaasedmdesátiletá Růžena Mrozková, která přinesla na hrob svého manžela kytici růži. „Hrob jsem už nechala opravit kvůli zlodějům třikrát. Stálo mě to málem celý důchod, ale na správě hřbitova mi řekli, že tak velký hřbitov neuhlídají. Kdyby existovala nějaká pojistka proti takovému šlendriánu, asi bych ji uzavřela,“ dodala zoufalá žena.

„Těch stížností na poničené hroby jsme měli opravdu hodně, a to hlavně v poslední době. Na zloděje z Frenštátu nás ve středu před polednem upozornili zaměstnanci Technických služeb ze Slezské Ostravy. Když si ho všimli, okamžitě nás zavolali, a protože chtěl utéct, zadrželi ho sami. Nám ho pak předali i s igelitovou taškou, ve které měl kovové rámečky vitrín z pomníků,“ popsal velitel služebny Městské policie ve Slezské Ostravě Aleš Neuwirth. Dodal, že při vyšetřování policisté zjistili, že se jedná o celostátně hledaného muže, proto byl předám Policii České republiky a v těchto chvílích už zřejmě sedí za mřížemi.

Odvaha zaměstnanců technických služeb těší také starostu tohoto městského obvodu Antonína Maštalíře. „Velmi si jejich počinu vážím. Je vidět, že lidé nejsou k různým nešvarům až tak lhostejní, jak se někdy zdá,“ uzavřel starosta.