Motoristé, kteří si chtějí nelegálně přivydělat tím způsobem, že fingují dopravní nehodu a pak obelstí pojišťovnu, musejí počítat s odhalením. Pojišťovny totiž mají speciálně vyškolené zaměstnance, kteří poznají podezřelé případy i přesto, že vychytralci zkoušejí různé finty. Například do podvodů zapojují i své kamarády.

Podvodníci většinou ani netuší, že jim hrozí až tříleté vězení. Nedávno například dva muži z našeho regionu žádali pojišťovnu o vyplacení šedesáti tisíc korun. Oba pachatelé ve věku čtyřicet a dvaačtyřicet let nahlásili ostravské pobočce pojišťovny Allianz nehodu, která se měla stát v Hlučíně na Opavsku. Podle jejich informací tam havarovalo osobní vozidlo a nákladní automobil. Experti pojišťovny ale zjistili, že se nehoda stala zcela jinak a v jiném čase, než jak řidiči uvedli ve formuláři. „Oba muži byli obviněni z trestného činu podvodu,“ uvedl k případu Milan Klézl z tiskového oddělení severomoravské policie.

Podle celosvětových statistik může být až třetina nahlášených dopravních nehod pojistným podvodem. Pojišťovny se toto číslo snaží snižovat. „Před časem jsme například spustili nový systém, kdy se likvidátor nesetká s klientem. Po jeho zavedení odhadujeme, že počet pojistných podvodů klesl na sedm procent,“ uvedl mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.

Technici v jednotlivých regionálních pobočkách sepíší pouze protokol a pořídí fotodokumentaci. Doklady jsou poté předány likvidátorovi v centru, který ke klientovi nemá žádný osobní vztah. Pojišťovna využívá také služby lidí, kteří u pojišťovny působili jako likvidátoři a takřka denně přicházeli do styku s pojistnými událostmi a kteří již na první pohled dokáží z fotodokumentace poznat, zda se nehoda stala skutečně tak, jak uvedli její účastníci.