Stroj pilotoval starší muž, který utrpěl zranění, jimž na místě podlehl. Řekl to mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Stroj se zřítil krátce před 19.00 hodinou asi 200 metrů za státní hranicí na polské straně. Jeho trosky záchranáři našli na okraji vesnice Nowa Wioska. Na místě zasahoval i vrtulník moravskoslezské záchranné služby. "Při příletu našich záchranářů byla již na místě neštěstí sanitka polské záchranné služby," doplnil mluvčí.

Kolem 19.00 hodiny kontaktoval kolega zříceného pilota Centrum tísňového volání v Ostravě. "Žádal o pomoc s tím, že pilot je zraněný a v bezvědomí. Nedokázal přesně popsat místo a určil pouze souřadnice. Posádka vyslaného vrtulníku nakonec zjistila, že místo havárie je v Polsku," řekl.

Pětapadesátiletý pilot paraglidu zemřel podle polské policie při pokusu o přistání. Pracovník českého konzulátu v Katovicích potvrdil informaci polské policie, že dva Češi letěli vedle sebe. Když zjistili, že překročili hranici, pokusili se přistát.

Svědky události byly dvě ženy. Polské policii popsaly, že viděly moment pádu českého pilota. Přivolaly pohotovost a policisty. Druhý muž přistál v pořádku.

Příčiny nehody, která se stala poblíž polského města Raciborz, zjišťuje polská Vyšetřovací komise leteckých nehod, která na místo přijela z Varšavy. "Pravděpodobně při pokusu o přistání, možná kvůli vzdušnému víru, se do sebe zamotaly provázky paraglidu," uvedla Joanna Rudnická z místní policie. Češi nechtěli podle muže, který letěl druhým paraglidem, překročit hranici, ale stalo se, proto se pokusili přistát.

V poslední dnech je to už druhé podobné letecké neštěstí. V úterý večer se zřítilo nedaleko přistávací ranveje břeclavského letiště rogalo. Jeho pilot byl na místě mrtev. Podle předběžných závěrů vyšetřování havaroval v důsledku letecké nekázně, kdy se mu při nebezpečném manévru zastavil motor, řekl vedoucí kanceláře břeclavské policie Milan Janůvka. Další rogalo zase nouzově přistálo vpodvečer na hladině novomlýnských nádrží, dvoučlenná posádka vyvázla z nehody bez zranění.