Na osm stovek uhynulých ryb museli od nedělního rána likvidovat rybáři v říčce Petrůvka, která protéká obcí Petrovice u Karviné. Ryby podle všeho zabily chemikálie, které do říčky přitekly ze sousedního Polska. „Nebyl to při tom první podobný případ. Za červen a červenec jsme již zaznamenali čtyři podobné úhyny. Ty předchozí byly ale menšího rázu. Ten nedělní je dosud největší,“ uvedl Vilém Kožušník z karvinské pobočky Českého rybářského svazu.

Celou sérii při tom zřejmě způsobují úniky z čističky odpadních vod, která je jen kousek za polskou stranou hranice. Podle všech zúčastněných stran, tedy rybářů i Povodí Odry, kterému říčka patří, ovšem polská strana odmítá nést odpovědnost a dosavadní jednání k ničemu nevedou. „Už jsme napsali dopisy na polskou ambasádu i naše ministerstvo životního prostředí, aby odpovědní lidé věděli, co se v Petrovicích děje. Ten problém se musí vyřešit,“ sdělila včera mluvčí firmy Povodí Odry Šárka Vlčková.

Pohled, který doslova drásal srdce nejen rybářům, bylo možné vidět například z mostu přes Petrůvku v Dolních Marklovicích. Ve vodě, zamořené látkami uniklými z čističky odpadních vod v polských Horních Marklovicích, bezmocně umíraly ryby všech velikostí a druhů. „Mezi uhynulými kusy byly ryby jako kapr, štika, cejn, jelec, nebo tloušť. Umíraly i malé plevelné ryby,“ řekl Vilém Kožušník.

„Při pondělní kontrole jsme tam viděli dvě ryby. Postupem času se říčka ale opět zaplní. Některé ryby připlavou, část vysadíme i my,“ doplnil člen karvinského rybářského svazu.

Na velikosti nedělní katastrofy se podílelo i současné počasí. Při menších teplotách a větším průtoku vody by ztráty ryb nebyly tak obrovské. Situací se chce proto zabývat primátor města Karviné, který je členem dozorčí rady podniku Povodí Odry. „Na konci srpna, kdy se dozorčí rada sejde, budu požadovat vysvětlení příčiny masivního úhynu ryb a intervenci Povodí Odry u polské strany. Chci přispět k zahájení jednání s polskou ambasádou a ministerstvem životního prostředí a pomoci tak zabránit opakování situace, kdy vinou otrávené vody v řece Petrůvce uhynuly v úseku dvou kilometrů všechny ryby,“ řekl primátor města Karviné Tomáš Hanzel.