Vandalové se činili v těchto dnech, kdy za oběť jejich řádění padlo okno v tramvajové soupravě na lince číslo 17. „Nezjištěný pachatel neznámým předmětem rozbil okno druhého vozu,“ uvedl mluvčí severomoravské policie Milan Klézl s tím, že škoda je předběžně vyčíslena na pět tisíc korun. Policie případ vyšetřuje jako trestný čin poškozování cizí věci, za který lze uložit až roční vězení.

Podobné tramvajové zločiny nejsou v Ostravě ničím výjimečným. „V letošním roce ostravští policisté zaznamenali přibližně desítku poškození tramvají se škodou nad pět tisíc korun,“ potvrdil Klézl, který jako příklad uvedl drama z poloviny června, kdy skupinka dětí házela kameny na projíždějící tramvaj číslo 7. Malí výtržníci řádili u zastávky Ferona na ulici Plzeňské. „Rozbili okno kabiny druhého vozu, poškodili střechu a dveře tramvaje. Způsobená škoda byla tehdy vyčíslena na šestnáct a půl tisíce korun,“ dodal Klézl.

Před zhruba šesti lety kriminalisté zaznamenali jiný závažný zločin - sérii útoků, kdy neznámí pachatelé stříleli z praků po tramvajích. Kameny, kovové matice a kuličky rozbíjely čelní i boční okénka.

Další výtržnost se před časem odehrála na ulici Michálkovické v Ostravě, kde trojice mladíků hodila z lávky želatinovou hmotu na projíždějící trolejbus, u kterého roztříštili přední sklo. Hrozbu představují i děti, které se v zimním období baví házením ledových koulí po vozidlech a prostředcích městské hromadné dopravy. Počátkem letošního roku před podjezdem na ulici Místecké v Ostravě-Hrabůvce sněhovou koulí vybily přední sklo tramvaje.