Podle státního zástupce společně s dalšími třemi obžalovanými nevýhodnými obchody připravili investiční fond Kredital zhruba o 200 milionů korun. Tři z nich, bývalý ředitel fondu a předseda představenstva firmy ŽDB Bohumín Petr Kucharčík a jeho dva kolegové Jakub Tomšej a Ivan Doubrava, pak měli poškodit personálně provázaný podnik Železárny a drátovny Bohumín o 1,5 miliardy korun.

Obžaloba tvrdí, že nakupovali cenné papíry od spřízněných společností za vyšší ceny, než byla jejich tržní hodnota, a hluboko pod cenou pak akcie prodávali personálně propojeným firmám. Všichni aktéři se ale hájí, že nešlo o machinace, ale o normální obchody investičního fondu. Pražák působil v investičním fondu Kredital jako předseda představenstva. Při obchodních operacích údajně zvýhodnil jiné společnosti. Žalobce tvrdí, že porušil i tehdy platné ustanovení o investičních společnostech.

Pražák se chtěl v loňských volbách ucházet o křeslo v poslanecké sněmovně. Když se ale kauzou Kredital začal za velkého zájmu médií zabývat krajský soud, z kandidátky za KDU-ČSL odstoupil.

Druhý ekonomický případ, kterým se zabývá ostravský krajský soud, se týká společnosti Ostroj Opava. Na lavici obžalovaných usedli dva bývalí manažeři této firmy, Stanislav Budirský a Josef Mohyla. Podle názoru obžaloby nevýhodnými transakcemi připravili Ostroj o několik desítek milionů korun. Tyto peníze v druhé polovině devadesátých let vyplatili na provizích podnikatelům, kteří pro Ostroj zprostředkovali několik tuzemských a zahraničních zakázek. Podle názoru žalobce to však bylo naprosto zbytečné. Ostroj měl v té době dominantní postavení na tuzemském trhu a bez cizí pomoci by uspěl i v zahraničí.

Obhajoba ale tvrdí, že tento postup byl nezbytný. Ostroj prý o žádné peníze nepřišel. Částku totiž promítl do konečných cen pro odběratele. Oba, v minulosti již odročené případy, by mohly tento týden skončit vynesením rozsudku.