Vedoucího posunu na hlavním vlakovém nádraží v Ostravě-Přívoze ve středu v noci kontroloval dozorčí provozu Českých drah. Opakovaná orientační dechová zkouška ukázala, že dotyčný má v krvi alkohol. Přivolaní policisté poté mu naměřili 1,14 promile. Železničář je podezřelý z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

„Jeho pracovní náplní bylo zabezpečení odjezdu osobních vlaků a posun s těmito soupravami,“ vysvětlila mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková. Podle vrchního přednosty železniční stanice Ostrava-Přívoz Josefa Juřeníka se jednalo o dlouholetého zaměstnance. Ani to jej však nezachránilo od okamžitého propuštění.

„Máme vlastní systém kontrol, který, jak se nyní ukázalo, je účinný,“ řekl Juřeník s tím, že pracovník nejevil žádné známky opilosti. Vše zatím nasvědčuje tomu, že nyní již bývalý zaměstnanec přímo v práci nepil – zřejmě však podcenil zbytkový alkohol. „Přesnou hladinu budeme znát až po rozboru. Je to ale jednoznačně hrubé porušení pracovní kázně,“ doplnil Juřeník s tím, že hříšník dostal ve čtvrtek okamžitou výpověď.

Případ z tohoto týdne patří podle Juřeníka k ojedinělým. Do podobných potíží se před dvěma roky dostal dozorčí Českých drah ze stanice Ostrava-Nová Ves, který měl v krvi přes dvě a půl promile alkoholu. Na opilého železničáře upozornil jeho kolega. Přivolaní příslušníci železniční policie dali hříšníkovi fouknout do přístroje Drager, který ukázal 2,54 promile alkoholu.