Policisté řidičům ukládali blokové pokuty, aniž jim vydali bloky, a peníze si nechali. Řekla to mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková. Podezřelí jsou nyní v celách předběžného zadržení a čekají, zda na ně soud uvalí vazbu.

Podle dostupných informací se policisté nezákonných transakcí dopouštěli od letošního srpna do září. "Jednalo se o vrchní asistenty a inspektory obvodního oddělení Policie ČR ve Vratimově na Frýdecko-Místecku a jednoho strážníka Městské policie v Šenově," doplnila mluvčí.

Policisté a strážník jsou podezřelí ze zneužití pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatků. Pracovníci inspekce se případem začali zabývat i na základě podnětů ze strany občanů, kteří se s nezákonným postupem policistů setkali. Policisté z Vratimova si většinou o úplatek sami řekli. Strážníka šenovské městské policie brali jako člena hlídky.

"Disponoval totiž ručním radarem, a mohli tak udělovat pokuty i za rychlost," řekl žalobce ostravského krajského zastupitelství Alois Dlouhý, který se trestnou činností policistů zabývá.

Inspekce celý případ vyšetřovala pod krycím názvem Kostel. Vše zatím nasvědčuje tomu, že se obvinění policisté různou formou účastnili či podíleli nejméně na 19 případech trestné činnosti. Od řidičů inkasovali částky v řádu tisíců korun.

Deset z podezřelých bylo zadrženo během nedělního odpoledne a večera. Všichni skončili v celách předběžného zadržení v budovách jednotlivých okresních ředitelství policie v Moravskoslezském kraji. "Rozdělili jsme je, aby se nemohli domlouvat," řekl Dlouhý.

Dodal, že ředitel frýdecko-místecké policie nyní případ zkoumá a sbírá podklady. "Činí příslušná personální opatření vůči podezřelým policistům. Zmíněná opatření sníží počet policistů obvodního oddělení Policie ČR Vratimov na polovinu," dodala Malíková.

Podobné případy Inspekce ministra vnitra řešila v březnu letošního roku. Tehdy předala k trestnímu stíhání 11 policistů Dopravního inspektorátu okresního ředitelství Policie ČR v Kladně. V dubnu letošního roku zase vyšetřovala trojici policistů z Oddělení cizinecké policie Jeseník a v červenci pracovníci inspekce zadrželi čtyři pražské dopravní policisty podezřelé ze zvýhodňování asistenční služby.

"Ve všech případech byli policisté podezřelí ze spáchání trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatků," uvedla mluvčí ministerstva vnitra.