Do bytu osmaosmdesátileté nájemnice přišel neznámý muž, který se představil jako zaměstnanec firmy opravující ústřední topení. Důchodkyně jej vpustila dovnitř a chvíli ho nechala bez dozoru. Zloděj toho využil a v nestřeženém okamžiku domácnost prohledal. Našel hotovost ve výši sedmdesát tisíc korun, s níž utekl.

K ještě závažnějšímu zločinu došlo na Olomoucku, kde severomoravští ochránci zákona vyšetřují loupežné přepadení. Obětí je sedmaosmdesátiletá stařenka, u jejíchž dveří tento týden zazvonil nezjištěný násilník. Když mu žena otevřela, beze slova ji napadl. Rukou jí přikryl ústa a několikrát ji udeřil do obličeje. „Starou paní zatlačil do chodby bytu a poté ji odhodil do obývacího pokoje. Na obličej jí přiložil polštář a rukou ji držel pod krkem. Stále opakoval, že chce peníze. Když mu řekla, že žádné nemá, z kabelky jí vzal mobilní telefon a další věci. Poté z bytu odešel,“ uvedla mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková s tím, že důchodkyně utrpěla různě závažná poranění, kvůli kterým musela být převezena do nemocnice.

Většina zločinů vůči seniorům však padá na vrub podvodníků, kteří se pod různými záminkami dokáží vetřít do bytů. Někdy vystupují jako energetici, jindy se vydávají za sociální pracovníky řešící tíživou situaci důchodců. Poměrně častá je i finta, kdy v roli zástupci různých firem přinášejí blíže neurčené výhry. Následující scénář je pokaždé stejný. Požádají o rozměnění pětitisícové bankovky. Pak sledují, odkud senioři peníze vytahují, a v nestřeženém okamžiku je okradou.

Nepoctivci zkoušejí i další fintu. Například telefonicky kontaktují staršího člověka, kterému se představí jako příbuzní a požádají ho o finanční pomoc v krizové situaci. Většinou tvrdí, že měli havárii a peníze potřebují na odtah nebo léčbu. Nejčastěji vystupují jako vnuci. Pro hotovost pak pošlou své komplice.