Propuštěni ale budou i ze služeb policie. Ŕekli to mluvčí ostravského okresního státního zastupitelství a frýdecko-místecké policie.

Inspekce ministra vnitra deset policistů z obvodního oddělení Vratimov na Frýdecko-Místecku zadržela v neděli odpoledne a v pondělí dopoledne. Pracovníci inspekce zatli i jednoho strážníka šenovské městské policie. Všichni skončili v celách jednotlivých okresních ředitelství, aby se mezi sebou nemohli domlouvat. "Státní zástupkyně rozhodla o jejich propuštění na svobodu. Neshledala důvody vazby," řekl mluvčí Okresního státního zastupitelství Ostrava David Bartoš. Podle žalobkyně, která se kauzou zabývá, nehrozí, že by obvinění uprchli, skrývali se či ovlivňovali svědky.

Většina obviněných už u policie nepracuje a frýdecko-místecký policejní ředitel je dnes začal postupně propouštět ze služebního poměru. "Je možné, že ještě dnes budou propuštěni všichni," dodal mluvčí okresního policejního ředitelství.

Kauza zcela po personální stránce zdecimovala stav vratimovského obvodního oddělení, kde pracuje celkem dvacet policistů. Úplatkářská aféra už stála místo vedoucího oddělení, který ale do ní nebyl zapojen. Z místa byl odvolán a přeložen. "Situace pro něj byla neudržitelná. Do dvou týdnů vyhlásíme výběrové řízení na nového vedoucího. Nyní oddělení vede dosavadní zástupce," doplnil mluvčí.

Podle něj se služby zbývajícím deseti policistům, kteří mají důvěru nadřízených, rozepsali tak, aby policie v obvodě splnila všechny své povinnosti. "V nejbližších dnech bude oddělení navíc dlouhodobě posíleno o šest policistů z Ostravy a dalších částí Frýdecko-Místecka," dodal s tím, že v případe obviněných kolegů vesměs šlo o zkušené policisty, kteří v průměru sloužili deset let, někteří dokonce i patnáct.

Policisté řidičům ukládali blokové pokuty, aniž jim vydali bloky, a peníze si nechali. Podle dostupných informací se nezákonných transakcí dopouštěli od letošního srpna do září. Pracovníci inspekce se případem začali zabývat i na základě podnětů ze strany občanů, kteří se s nezákonným postupem policistů setkali. Policisté z Vratimova si většinou o úplatek sami řekli. Strážníka šenovské městské policie brali jako člena hlídky. "Disponoval totiž ručním radarem, a mohli tak udělovat pokuty i za rychlost," řekl žalobce ostravského krajského zastupitelství Alois Dlouhý, který se trestnou činností policistů zabývá.

Inspekce celý případ vyšetřovala pod krycím názvem Kostel. Vše zatím nasvědčuje tomu, že se obvinění policisté různou formou účastnili či podíleli nejméně na devatenácti případech trestné činnosti. Od řidičů inkasovali částky v řádu tisíců korun.

Podobné případy Inspekce ministra vnitra řešila v březnu letošního roku. Tehdy předala k trestnímu stíhání jedenáct policistů Dopravního inspektorátu okresního ředitelství Policie ČR v Kladně. V dubnu letošního roku zase vyšetřovala trojici policistů z Oddělení cizinecké policie Jeseník a v červenci pracovníci inspekce zadrželi čtyři pražské dopravní policisty podezřelé ze zvýhodňování asistenční služby. "Ve všech případech byli policisté podezřelí ze spáchání trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatků," uvedla mluvčí ministerstva vnitra.