Policisté na akci Radia Čas předváděli zadržení pachatelů. Při tom použili dvě zásahové výbušky, které popálily mladou ženu a dalšímu návštěvníkovi poškodily sluch. Černý byl tehdy velitelem jednotky.

Černý se dnes hájil tím, že výbušky jsou považovány za zcela bezpečné. Prý nezná jediný případ, kdy by někoho zranily. Používají se mimo jiné při různých protestních akcích. Policisté je například házeli pod nohy demonstrantům při jednání mezinárodního měnového fondu. Své opodstatnění mají i při zásazích proti fotbalovým výtržníkům. Cílem je vylekal a dezorientovat agresory a pachatele.

Černý je žalován pro trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti. „Sazba je až jeden rok odnětí svobody,“ uvedl státní zástupce Alois Dlouhý, který se během dnešního výslechu obžalovaného zaměřil i na nesrovnalosti ve služebním hlášení o incidentu. V něm Černý uvedl, že obě výbušky hodil on sám. Po dotazech státního zástupce ale přiznal, že hodil pouze jednu výbušku, druhou držel v ruce jiný policista.

Černý uvedl, že úpravu v hlášení provedl na doporučení tehdejšího zástupce ředitele Jiřího Veselého. Ten údajně prohlásil, že druhý z policistů nemá dostatečná školení, což by mohlo znamenat problémy. Veselý, který dnes před soudem vypovídal jako svědek, to označil za lež. Inspekce ministra vnitra, která případ vyšetřovala, původně navrhla stíhat i Veselého, za to, že jako nadřízený dal souhlas s účastí policie na této akci. Státní zastupitelství ale nakonec rozhodlo, že Veselý, do jehož kompetence tehdy spadala i prevence kriminality, zákon neporušil.

„Setkání mělo nejen zábavní, ale také preventivní charakter a souviselo s otevřením Centra bezpečné jízdy. Nešlo o uzavřenou akci, měli na ni přístup i další lidé,“ uvedl již před časem Dlouhý. Veselý nyní působí jako velitel policejní školy v Holešově.

Hlavní líčení bylo po výslechu obžalovaného a několika svědků odročeno. Soud ještě hodlá vyslechnout zástupce firmy Libros, v jejichž areálu se drama odehrálo.