Kvůli údajným dluhům jej odvezli k Těrlické přehradě a poté ke Komorní Lhotce. Tvrdili, že si o něm a jeho rodině zjistili všechny informace. Mimo jiné zazněly i výhrůžky zabití. Nakonec jej přiměli k podepsání čtrnácti směnek na částku deset milionů korun a také dokladu na půjčku ve stejné výši. V jeho kufříku navíc našli hotovost přesahující osmdesát tisíc korun, kterou si nechali. Vzápětí ho donutili, aby podepsal potvrzení, že jde o úroky z půjčky.

Na samotném přepadení se měli podílet čtyři útočníci. Na lavici obžalovaných však usedli pouze tři muži, které policie v souvislosti s tímto případ zadržela. Dva z nich soud včera uznal vinnými z pokusu o vydírání. Jedním z nich je Dušan Šebö z Ostravy, který oběť vylákal na obchodní jednání. Šebö, který je však podle soudu pouze bílým koněm v naftové společnosti, stráví ve vězení pět a půl roku.

O půl roku méně si vysloužil jeho řidič – Slovák Peter Ludvigh, který se na zločinu podílel. Oběma přitom hrozilo až dvanáct let vězení. Společně s nimi byl souzen i Ukrajinec Andriy Tatarchuk, kterého přepadený podnikatel během poznávacího řízení označil jako pachatel. Později však svou výpověď odvolal a před soudem prohlásil, že se spletl. Skutečného násilníka prý později potkal náhodou na ulici a teprve tehdy pochopil, že se spletl.

Soud nakonec Ukrajince zprostil obžaloby a rozhodl o jeho propuštění z vazby na svobodu. „Mohou zde vznikat různá podezření,“ prohlásil při zdůvodnění verdiktu předseda senátu s tím, že muž odmítl, že by na něj Ukrajinci nebo jiní cizinci činili jakýkoliv nátlak. Podle soudce bylo přitom na podnikateli zřejmé, že velmi lituje toho, že se po zločinu obrátil na policii.

Včerejší rozsudek nenabyl právní moci. Státní zástupkyně si, stejně jako Šebö, ponechala lhůtu na vyjádření. Ludvigh se na místě odvolal. Tatarchuk rozsudek přijal, ale vzhledem k tomu, že státní zástupkyně s osvobozujícím verdiktem ani propuštěním na svobodu nesouhlasila, musí nadále zůstat ve vazbě.

Konečné slovo bude mít Vrchní osud v Olomouci. Text foto: