Beseda se odvolal k Vrchnímu soudu, který se tento týden jeho případem zabýval. Beseda se svými námitkami částečně uspěl a vyvázl „jen“ se třemi a půl roku žaláře. Beseda bodl nožem svého známého Ladislava Talčíka (25 let), jenž na něj v opilosti zaútočil.

Drama se odehrálo před Vánocemi 2003. Vše začalo v jednom z kopřivnických bytů, kde se konala mohutná oslava. Mezi opilými účastníky došlo k potyčce, při které Talčík jednoho z aktérů surově napadl. Do konfliktu se zapojil i Beseda, který Talčíka zpacifikoval úderem lahví do hlavy.

Beseda poté odešel ke svým rodičům, bydlícím v témže domě. Po chvíli u jeho dveří zazvonila mstitelská dvojice v podobě Talčíka a jeho matky, držící v ruce slzný sprej. Beseda inkasoval několik úderů, po kterých se zhroutil k zemi, kde musel čelit dalším ranám. Otřesený pak odešel do kuchyně. Vrátil se s nožem v ruce a Talčíka dvakrát bodl - jednu z ran mu zasadil zezadu. Muž utrpěl velmi vážná vnitřní zranění. V domě naštěstí bydlel řidič záchranné služby, který mu poskytl první pomoc a přivolal lékaře. Talčík se po převozu do nemocnice podrobil komplikované operaci.

Ostravský krajský soud původně zvažoval i možnost, že Beseda jednal v rámci nutné obrany. Nakonec ale dospěl k závěru, že šlo o vražedný pokus. Vzhledem k mimořádným okolnostem incidentu i dosavadní bezúhonnosti však uložil trest pod spodní hranici zákonné sazby, a to ve výši sedm a půl roku. Podle znalců byl totiž Beseda k útoku nožem vyprovokován. Soudní experti u něj nezjistili žádné sklony k agresivitě.

Olomoucký odvolací senát ale tento týden dospěl k závěru, že i tento trest je zbytečně přísný. „Krajský soud nedostatečně vyhodnotil celkovou situaci,“ uvedl mluvčí Vrchního soudu Petr Angyalossy, který zdůraznil, že u zrodu potyčky stála samotná oběť. „Trest jsme s ohledem i na další skutečnosti snížili na tři a půl roku,“ dodal mluvčí.

Během jednání u Krajského soudu v Ostravě došlo k paradoxní situaci. Na lavici obžalovaných totiž neusedl pouze Beseda, ale také druhý aktér potyčky - Talčík. Ten se zodpovídal z napadení, které se odehrálo v první fázi pijatyky. Talčík tehdy napadl jednoho z účastníků alkoholového dýchánku. Beseda s Talčíkem se k sobě během procesu chovali jako staří kamarádi. Několikrát zdůraznili, že je vše zapomenuto a odpuštěno. Navrhli také, aby se soudy tímto „malicherným“ případem vůbec nezabývaly.

Talčík si vysloužil jednoroční podmíněný trest. Tento rozsudek již před časem nabyl právní moci.