Případ vyšetřovalo okresní státní zastupitelství, které podle zákona rozhoduje o stíhání policistů.V druhé polovině října předalo Krajskému státnímu zastupitelství v Ostravě spis s návrhem na podání obžaloby. „Po prostudování spisu jsem obžalobu podal Okresnímu soudu ve Frýdku-Místku,“ potvrdil včera Dlouhý s tím, že ochránce zákona se bude zodpovídat z trestného činu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Pokud bude uznán vinným, mohl by ve vězení strávit až pět let.

Autohonička se odehrála počátkem dubna letošního roku. Hlídky pronásledovaly osádku vozu, která bez zaplacení odjela z čerpací stanice v Kunčicích pod Ondřejníkem. Během stíhací jízdy padlo několik výstřelů. Jeden z nich zranil spolujezdkyni. Vozidlo se podařilo zastavit až v Ostravě-Hrabůvce. Řidič, který byl opilý, tvrdil, že chtěl zraněnou družkou odvézt do nemocnice. Před časem byl odsouzen ke třem rokům vězení. Jeho družka skončila na invalidním vozíku.

Rozhodující pro stanovení viny a případného trestu budou okolnosti, za kterých policista použil služební zbraň. Z dosavadního šetření vyplývá, že na pronásledované auto střílel zezadu. Obecně přitom platí, že za bezpečnou a oprávněnou střelbu vedoucí k zastavení vozidla je považována střelba vedená ze souběžně jedoucího automobilu, kdy zbraň míří na pneumatiky. Tím je minimalizováno riziko, že kulka nechtěně zasáhne někoho v pronásledovaném vozidle. To hrozí například při střelbě zezadu, kdy policejní vůz najede na nerovnost.