Tím potvrdil srpnový rozsudek Okresního soudu v Ostravě, proti kterému se odvolal státní zástupce. Porostlému původně hrozilo až pět let vězení. Vloni ho zatkla policie poté, co se na ni obrátil jeden z jeho klientů. Ten uvedl, že jej soudní vykonavatel požádal o úplatek za přednostní vyřízení sporu. Jednalo se o více než tři sta tisíc korun, které měl již Porostlého exekutorský úřad na svém účtu.

Samotné předání hotovosti však nebylo v té chvíli možné, protože dlužník se proti rozhodnutí soudu o uznání pohledávky odvolal. Podle verze klienta mu exekutor při schůzce řekl, že jeho záležitost se může táhnout delší dobu. Zároveň uvedl, že by se pokusil tuto lhůtu zkrátit. Za to však požadoval čtyři procenta z dlužné částky.

Podle exekutora se jednalo o smluvní odměnu nad rámec zákonem stanových poplatků, které si jeho úřad může účtovat. V případě zaplacení přislíbil, že zahájí jednání s dlužníkovým advokátem o stáhnutí odvolání. Klient se obrátil na policii s tím, že po něm vykonavatel žádá úplatek. Ochránci zákona jej vybavili odposlechem a poslali i s požadovanou částkou k exekutorovi. Zde mu obálku s penězi položil na stůl. Vzápětí odešel. Exekutor chtěl prostřednictvím sekretářky vystavit příjmový doklad. Ještě předtím jej ale zatkli kriminalisté čekající v domě.

Okresní a nyní i krajský soud dospěly k závěru, že se nejednalo o úplatek, ale o řádnou smluvní odměnu, o jejímž zaplacení či nezaplacení mohl rozhodnout samotný klient. Ten by se již zanedlouho mohl sám ocitnout před soudem v roli obžalovaného. Porostlý totiž na něj před časem v souvislosti s jeho obviněními podal trestní oznámení.