Krajský soud v Ostravě zprostil Pražáka obžaloby, podle které nevýhodnými transakcemi připravil o zhruba 200 milionů korun investiční fond Kredital, v němž působil jako předseda představenstva. Soud zprostil obžaloby i dalšího představitele Kreditalu Petra Kucharčíka. Obžaloba tvrdila, že nakupovali cenné papíry od spřízněných společností za vyšší ceny, než byla jejich tržní hodnota, a hluboko pod cenou je prodávali personálně propojeným firmám.

Policie se tímto případem začala zabývat na základě podnětu Komise pro cenné papíry. Obžalovaní se před soudem hájili tím, že nešlo o machinace, ale o normální obchody. Jak při zdůvodňování rozsudku uvedl předseda senátu, oba zástupci Kreditalu nepostupovali vždy profesionálně. „Nepočínali si zcela zodpovědně při rozhodování o majetku fondu,“ prohlásil soudce Milan Ihnát s tím, že pochybení nebylo trestným činem. Opíral se přitom zejména o znalecký posudek, podle kterého se jednalo o běžné obchodní operace, z nichž některé skončily ztrátou.

Pražák se chtěl v loňských volbách ucházet o křeslo v poslanecké sněmovně. Když se ale kauzou Kredital začal za velkého zájmu médií zabývat krajský soud, z kandidátky za KDU-ČSL odstoupil. „Jsem rád, že je to za mnou. Ta kauza mě ale velice poškodila. O to větší mám radost, že se nyní potvrdilo, že všechno bylo v pořádku,“ řekl krátce po vyhlášení rozsudku Pražák, který nevylučuje návrat do vysoké politiky.

Kromě Pražáka a Kucharčíka soud zprostil obžaloby také dva bývalé čelní představitele společnosti Železárny a drátovny Bohumín (ŽDB) Ivana Doubravu a Jakuba Tomšeje. Společně s Kucharčíkem měli tento podnik připravit o miliardu korun. Stalo se tak poté, co údajně uzavřeli nevýhodné zástavní smlouvy na půjčky. Když v dohodnutém termínu své závazky nesplnili, přišel podnik o velkou část zastaveného majetku. Soud ale konstatoval, že samotná transakce by za normálních okolností nemusela skončit fiaskem. O to se postarala jiná společnost mající vliv na ŽDB – Navigata, která podle Ihnáta nezákonnými způsobem zablokovala připravené obchodní operace. .